AKILLI PARK SİSTEMİ

Toyota geliştirdiği yeni park yardımcısı sistemleriyle hem park etmeyi kolaylaştırıyor, hem de park sırasındaki olası kazaları önlüyor.

Auto Show - - CONTENTS -

Toyota park kazalarını önlüyor

Japon otomotiv devi Toyota’nın geliştirdiği Akıllı Radar Tanıma Sistemi (ICS), park ederken veya park yerinden çıkarken oluşabilecek kazaları önlemeyi hedefliyor. Toyota ayrıca panoramik görüntüleme monitör sistemine ek olarak, yeni bir görüntüleme modu daha ekledi. Sistemde sürücü park yerinden çıkmadan önce etrafını daha detaylı bir şekilde kontrol edebiliyor ve güvenli bir biçimde hareket edebiliyor.

Akıllı Radar Tanıma Sistemi (ICS)

Toyota'nın ICS özellikli park sistemi etraftaki engelleri tespit ediyor. Bir önceki nesle göre araçta daha fazla sensör yer aldığı için, daha geniş ve derinlikli bir taramayla, daha ilerideki objeleri tespit edebiliyor. Sürücü, park işlemi sırasında gaz pedalına yanlışlıkla basmış olsa dahi, sistem kazaları engelliyor. Otomatikleştirilmiş fren sistemi kazaların önüne ge- çerken, yeni çok noktalı direksiyon sistemi özelliği, otomatik olarak direksiyonu kontrol ederek dar alanlara park etmekte yardımcı oluyor. Diğer otomatikleştirilmiş asistan ise paralel parklarda önde ve arkada çok az boşluk bırakarak park edilmesine imkan tanıyor.

Panoramik Görüntüleme Monitörü

Panoramik Görüntüleme Monitörü merkezi ekrana, aracın yukarıdan görünümünü yansıtıyor. Bu ekran sürücü için aracı daha net hale getirerek, Şeffaf Park Etme Ekranı ile destekliyor. Sürücü ayrıca tek bir düğmeye basarak park etme açısı görüntüleme ekranına ulaşabiliyor ve böylece aracın park edeceği yerdeki nesneleri rahatlıkla görebiliyor. Şeffaf park etme ekranında nesneler daha büyük görünüyor ve sürücünün bunları tanımlaması daha kolay hale getiriliyor. Toyota'nın park destek sistemlerinde yaptığı bu geliştirmeler, park esnasındaki güvenliği artırmayı amaçlarken, aynı zamanda maddi hasarların önüne geçilmesini de sağlıyor. Toyota park destek sistemleri ile park alanlarındaki maddi hasarlı kazaları yüzde 30 oranında azaltmayı hedefliyor.

Yeni sistem sayesinde kazaların

önlenmesi hedefleniyor.

ICS özellikli park sistemi etraftaki engelleri tespit ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.