HYUNDAI SANTA CRUZ CONCEPT

Güney Koreli Hyundai, Detroit Fuarı’nda, Kuzey Amerika pazarına yönelik sportif Pick-up konsepti Santa Cruz’u tanıttı. Büyük SUV Santa Fe’den de alıntılar taşıyan Santa Cruz’da, ilginç bir arka kapı yerleşimine de yer verilmiş.

Auto Show - - CONTENTS -

Hyundai’den sıradışı Pick-up

Hyundai, Detroit’te düzenlenen 2015 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (NAIAS), yeni konsept modeli Santa Cruz’u (HCD-15) görücüye çıkardı. Sıradışı tasarımıyla Pick-up segmentine bambaşka bir bakış açısı getiren Santa Cruz, Hyundai’nin gelecek planlarını da gözler önüne sermiş oldu. Santa Cruz, geleneksel Pick-up’ların aksine, sahip olduğu sportif tasarımı ve kompakt kullanım özellikleriyle, daha çok crossover otomobil tutkunlarının gönlünü fethetmek istiyor.

Modern kentleşmenin yanı sıra, kendini doğada daha özgür hissetmek isteyen maceraseverler için geliştirilen Santa Cruz konsepti, Hyundai’nin bu segmentteki yeni bir modeli olmasıyla da önem kazanıyor. Agresif çizgilerden olu- şan tasarımıyla oldukça cesur bir görünüme sahip olan Hyundai Santa Cruz Concept, SUV segmentindeki kardeşi Santa Fe’den de bir nebze esinlenmiş. Markanın karakteristik altıgen ızgarasına farklı bir yorum getiren geniş hava girişli ızgara ve LED farlar, ön taraftaki en belirgin özellikler. Önden başlayarak arkaya kadar sportif coupesedan formuna yakın hatlarla tasarlanan Santa Cruz Concept, yükleme alanının yer aldığı arka tarafta da, tıpkı öndeki gibi akıcı tasarım çizgilerine sahip. Arka koltuklara erişim kolaylığı için, Santa Cruz, ilginç bir ön kapı tasarımıyla da dikkat çekiyor. Arkadan menteşeli arka kapılar ise bu segmentteki yenilikçi hamlelerden biri olmalı. Hyundai Santa Cruz için verimlilik, önemli dinamik özelliklerin başında geliyor. Konsept otomobilde kullanılan 2.0 litrelik turbo dizel motor, 190 beygir güç ve 406 Nm maksimum tork üretiyor. Hyundai’nin gelişmiş HTRAC sürekli dört tekerlekten çekiş sistemiyle sunulan konsept, beş kişilik oturma alanı ve konforlu sürüş özellikleriyle de crossover otomobillerle benzerlik gösteriyor. Yumuşak çizgilerden oluşan hatlarıyla hem şehir içi, hem de arazi kullanımına son derece uyumlu olan Santa Cruz, geniş yükleme kapasitesiyle de kullanıcısına büyük kolaylık sağlıyor.

Hyundai Santa Cruz, sıkıcı ta- sarımlara sahip geleneksel Pick-up otomobillere bambaşka bir bakış açısı getirirken, sportif modellerden hoşlanan genç kullanıcılarla birlikte şehir içinde crossover modelleri tercih eden kadınları da hedef kitlesine dahil ediyor.

Hyundai’ın karakteristik altıgen ızgarasına farklı bir yorum getirilmiş.

Kamyonetin arka kapağı bütün olarak dışarı çıkıyor ve bagaj alanı uzuyor.

Çift renkli jantlar ve renkli Brembo frenler, tasarıma sportif bir atmosfer katıyor.

Santa Cruz Concept LED farlar belirgin özelliklerden biri.

Egzoz çıkışları akıcı dizaynın izlerini taşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.