ABT RS6-R

560 HP ve 305 km/s’lik maksimum hız mı? Bunlar, Audi’nin tuning ustası Abt için sıradan rakamlar. Bu nedenle Abt mühendisleri, Audi’nin RS 6 Avant modelini elden geçirerek onu bir RS6-R’a dönüştürürken “sıradan” olarak gördükleri bu değerleri de, yukarıya

Auto Show - - CONTENTS -

Sıradışı bir aile otomobili

Güç dendiğinde otomobilseverin aklına süperspor otomobiller gelir. 730 HP ve 920 Nm tork gibi verilerden söz edildiğinde ise birçoğunun aklına İtalyan süpersporcuların gelmesi de olası bir durum. Haksız da sayılmazlar hani. Peki bir aile otomobilinden bu rakamlar beklenebilir mi? Söz konusu Abt ise, bunun çok iyi bir açıklaması var.

Audi otomobilleri konusunda uzmanlaşmış olan Abt, markanın aile otomobili RS6 Avant’ı elden geçirdi. RS 6 Avant dendiğinde insanın bir an için düşünmesi gerekiyor; çift turbo, V8 motor, 560 HP, 700 Nm, 305 km/s maksimum hız ve 0-100 km/s hızlanma 3.9 sn. Bu veriler, Abt’ın deyimi ile “standart” olmasına karşın, nefes kesiyor. Tuning uzmanı işte bu rakamları yeterli bulmayarak RS 6’yı RS6-R’a çevirdi. Hemen belirtelim, “R” takısı Abt’ın motorsporlarına karşın olan ilgisinden dolayı “yarış keyfi” anlamına da geliyor. Yarış derken öyle sert bir kullanım da akla gelmemeli. Cadde onayına sahip RS6-R modelinde konfor, lüks ve günlük kullanıma uygun bir yapı sergilenmiş. Üstelik bu otomobil sadece 25 adetle sınırlı olarak üretilecek.

Motor güçlendirmesiyle sınırlı değil

Güç artışını elde etmek için ABT Power S kiti kullanılmış. Yüksek performans odaklı bu kit içerisinde; özel motor yönlendirme sistemi, Abt’ın kendi özel yazılımı, özel çelikten üretilen spor egzoz sistemi ve spor katalizatörler bulunuyor. Özel egzoz sistemi öte yandan, çift egzoz çıkışından elde edilen etkileyici sesi de beraberinde getiriyor. Etkileyici ses ile birlikte göz zevkini okşayan görüntüsü gücün adeta simgesi konumunda. Sadece gücün yeterli olmayacağını savunan Abt mühendisleri, özel amortisörlerin yanında RS6-R için özel, yüksek performanslı lastiklere de yer veriyor.

Görsel açıdan ise geniş çaplı bir body kit uygulanarak RS9-R’ın daha da çekici olması sağlandı. ABT imzalı 22 inçlik DR jantları, ön ve arka tamponlarda kırmızı karbon parçalarının yanında küçük kanatçıklar, tavan spoyleri ve difüzör, otomobilin daha dinamik görünmesini sağlayan ayrıntılar olarak karşımıza çıkıyor.

İç mekanda ise koltuk döşemelerinde zarif dikişler ve ön konsolda karbon ayrıntılara yer veriliyor. Sportifliği desteklemek için direksiyon arkasında bulunan elcikler karbon malzemeyle üretilmiş. Direksiyon üzerinde yer alan LED göstergeler ise sürücüye devir bilgilerini aktarıyor.

Tuning uzmanı Abt, çift turboya sahip 8 silindirli motorun “standart” 560 HP gücünü yeterli bulmayarak, 730 HP’ye yükseltti.

RS6-R asfalta 22 inçlik jantlar ile çıkıyor. Devasa boyuta sahip karbon difüzör etkileyici olmanın yanında tipik Abt kırmızı renginde.

Çift turboya sahip V8 motora özel bir yönlendirme sistemi uygulanmış, egzoz gaz sistemi de modifiye edilmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.