ALPINA B4 BITURBO

Dengeli özelliklere önem veren B4 modelinde, gücü konforla buluşturan Alpina, safkan M4’e ilginç bir alternatif.

Auto Show - - CONTENTS -

Güçlü ve ağırbaşlı

“Altın oran” bulunması zor bir denge. Buna rağmen Alpina bunu deniyor ve B4 Biturbo modelini, BMW 435i ile M4 arasında konumlandırıyor.

Yüksek kaliteli el işçiliği ve günlük kullanıma uygun ayarlar, Alpina’nın en güçlü yönleri. Bu çerçevede M4 de oldukça lüks bir donanıma sahip. Ancak asıl önemli değişiklikler karoserin altında gizli. BMW’den tanıdığımız 3.0 lt’lik sıralı 6 silindirli motor, çok sayıdaki küçük modifikasyon ve özellikle de ikinci bir turbo sayesinde gerçekten heybetli bir makine haline gelmiş: 1400 d/d’den itibaren homojen bir güç dağılımı sunuyor ve 410 HP ile otomobili rahatlıkla 300 km/s sınırına kadar hızlandırıyor. Kapaklı bir egzoz sistemi ise, yolculuğa performansa uygun seslerin eşlik etmesini sağlıyor. 8 ileri oranlı otomatik şanzıman ise neredeyse mükemmel.

Etkileyici konfor genel karaktere çok yakışsa da, sürüş özelliklerinde bazı zayıflıklara neden oluyor: Karoser kendi istediği gibi hareket etmeye çalışıyor ve araç uzun ekseni boyunca kayıyor. İşte bu nedenle B4 Biturbo, Sachsenring Pisti’nde kendisinden yaklaşık 100 kg da- ha hafif olan M4’ten (431 HP) neredeyse 3 saniye yavaş kalıyor.

Diğer bir konu ise 68 bin 600 Euro’luk Almanya fiyatının B4 için ne derece uygun olduğu? Neticede safkan bir sporcu olan M4, 72 bin 200 Euro ile kendisinden çok da pahalı değil.

Tipik Alpina: Sade bir görünüm, harika bir motor

ve (M4’e göre) daha yumuşak bir karakter.

B4’ün iç mekanı elit bir yapıya sahip.

Yumuşak süspansiyon yarış pistinde defalarca limitlerine ulaştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.