VW CROSS COUPE GTE

Touareg’den daha uzun, 7 kişilik oturma kapasitesi ve iki tane elektro motor: VW bu SUV’u, bu kez gerçekten üretmek istiyor.

Auto Show - - CONTENTS -

VW’nin ilk Big Mac’i

Hayda! VW şimdi de BMW X6’ya mı rakip olacak? VW’nin Detroit’te sergilediği yeni model için rahatlıkla; “Bavyeralı arazi coupesinin üvey kardeşi ya da –en azından- en iyi arkadaşı olacak” diyebiliriz. Sözünü ettiğimiz aracın, yani VW Cross Coupe GTE’nin en dikkat çekici özelliği, tabi ki yüksek bir eğimle alçalan tavan çizgisi. Meslektaşımız Robin Hording, bu aracın içine binip yakından inceleme fırsatı buldu. İlk izlenimiyse “Vaaay!” oldu.

Peki ama Cross Coupe gerçekte nedir? Kaba bir özetle; ulaşılabilir fiyatlı bir Touareg ya da zorlu mücadelelerin yaşandığı ABD pazarında VW’nin de yer almasını sağlayacak 7 koltuklu büyük bir SUV denilebilir. Aracın ABD/ Chattanooga’daki üretimine ise 2016 yılının sonunda başlanacak.

Şimdi de farklı bir tarif yapmayı deneyelim. VW’nin açıklamalarına göre Cross Coupe’nin yüksekliği 1.74 m, genişliği 2.03, uzunluğu ise 4.85 m. Karşılaştırma yapmak gerekirse: Tiguan’ın uzunluğu 4.43 m, ağabeyi Touareg’in uzunluğu ise 4.80 m. Sadece boyutlarına bakarak Cross Coupe için “VW’nin ilk Big Mac’i” diyebiliriz.

Fuardaki konsept aracın burun tasa- rımı, VW’nin gelecekte ABD pazarı için geliştirilen modellerinin marka yüzüyle ilgili ipuçları da veriyor. Izgara çıtalarının içine giriş yapan çiftli LED farlar gerçekten dikkat çekici ve bu tasarımı bir sonraki Touran’da (resmi tanıtım Eylül ayında Frankfurt Fuarı’nda yapılacak) tekrar göreceğiz. Konsepte geri dönelim. Arkaya doğru alçalan tavan çizgisi “Coupe” isminin nereden geldiğini açıklıyor. Arkada en fazla dikkat çeken şeyler, tamponun alt kısmına entegre edilmiş egzoz çıkışları ve boydan boya uzanan çıtanın üzerinde yer alan LED’li stop grubu.

Haydi içine geçelim! İlk olarak ak-

lımıza, VW’nin bir önceki hafta Las Vegas’taki CES elektronik fuarında tanıttığı, 3 ekranlı yeni kokpit tasarımı geliyor. Çünkü aynı manzara şu an karşımızda duruyor: Orta konsolun üst kısmında, bilgi-eğlence sistemlerinin kontrol edilebildiği 10.1 inçlik merkezi bir dokunmatik ekran yer alıyor. Bir ilk olarak bu ekran, el hareketleriyle kontrol edilebiliyor. Hız ve devir göstergeleri, direksiyonun ardındaki 12.3 inçlik ikinci ekrandan takip ediliyor. İsteğe bağlı olarak bu ekranda, navigasyon görüntüleri de takip edilebiliyor. Konseptteki ekranlar çalışmasa da VW, sistemin hem Android işletim sistemleri, hem de Apple CarPlay ile entegre olabiliyor. Sistemin bir benzeri yeni Audi Q7’de kullanılacak. Kaputun altında 3.6 lt 280 HP’lik (350 Nm) benzinli bir V6 görev yapıyor. Direkt enjeksiyonlu bu motor, iki elektromotor tarafından destekleniyor. Bunlardan önde konumlanan ilki 40 kW güç ve 220 Nm tork, arkadaki ikincisi ise 85 kW güç ve 270 Nm tork üretiyor. Sistem gücü ise 360 HP olarak açıklanıyor. Bu değerler sayesinde Cross Coupe GTE, 100 km/s’ye 6 sn civarında ulaşırken, 209 km/s maksimum hız yapabiliyor. Fabrika verilerine göre araç, 100 km’de 3.4 lt benzinle yetinebiliyor ve kısmen emisyonsuz yolculuk da yapabiliyor. Sadece elektrik gücüyle hareket ettiği “E-Mode” seçildiğinde Cross Coupe’nin sadece arkadaki elektromotoru çalışıyor. Bu modda sunulan menzil ise 32 km. En önemli soruyu sona sakladık: Cross Coupe Avrupa’ya gelecek mi? İlk etapta hayır! Çünkü bu araç ABD pazarı için hazırlanmış ve orada vergiler hariç 25 bin Euro civarında bir fiyatla satılacak. Bu rakam ise Asyalı ve Amerikalı rakipleriyle aynı seviyede.

Evet, kesinlikle çok büyük! Cross Coupe

GTE’yi VW, Detroit Auto Show’da sergiledi. LED’ler ızgaraya girinti yapıyor.

Dijital kokpitten sevgilerle: Cross Coupe GTE, biri hareketlerle kontrol edilebilen 3 adet ekrana sahip.

Cross Coupe’de her şey hoş ve havadar. 1.90 m’lik meslektaşımız bile arka koltukta rahatça oturabiliyor. Aracın bagajı da devasa.

Çıkıntılı çamurluklar ve alçalan bir tavan: 4.85 m uzunluğa sahip Cross Coupe GTE, 7 kişilik oturma kapasitesi sunuyor.

Diğer Detroit Auto Show yeniliklerini takip eden sayfalarda bulabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.