OPEL CORSA

Opel’in satış hacmi açısından önemli modellerinden olan ve toplam Opel satışlarının dörtte birini oluşturan Corsa yenilendi. Beşinci nesil Corsa Şubat ayında, 40 bin TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye pazarına sunulacak.

Auto Show - - CONTENTS -

Şubat’ta Türkiye’de

Opel’in efsane modellerinden olan Corsa, 1982 yılından bu yana geçen 32 yıllık sürede, dört nesil boyunca Avrupa'da 12 milyon adetin üzerinde satışa ulaştı. Türkiye’de ise Corsa, satışa sunulduğu 1994 yılından bugüne kadar toplamda 200 bin adetin üzerinde satılmış. Salt bu rakamlar bile Corsa’nın, Opel için ne kadar önemli bir model olduğunu göstermek için yeterince anlamlı. Şu an hala piyasada olan dördüncü nesil Corsa modeli, ilk olarak 2006 yılında tanıtılmış ve çeşitli makyajlarla birlikte 9 yıl boyunca piyasada, güncel kalmayı başarmış.

Beşinci nesil Opel Corsa, dış tasarımında ve iç mekan detaylarında önemli gelişimlere ve zamanı yakalayan detaylara sahip. Hatta gün- cellenen tasarımı sayesinde, dördüncü nesilden bu yana geçen dokuz yılın izlerini iyice sildiği ve yeni bir başlangıç yaptığı söylenebilir. Opel bu otomobil tasarımına fazlaca güveniyor. O denli ki, otomobilin Türkiye’deki tanıtım sloganını Opel, tasarım konsepti üzerine kurgulamış ve onu gören herkesin yeni Corsa’ya aşık olacağı varsayımıyla bir aşk hikayesi yazmış.

Ön tasarımda daha önce Adam modelinde gördüğümüz burun detayı ve logo yerleşimi Corsa’da da kullanılmış. Zaten bu, yeni Opel modellerinde kullanılmaya başlayan bir kimlik. Muhtemelen aynı kimliği yılın sonunda tanıtılacak olan yeni Astra’da da görebileceğiz.

Corsa’nın dış tasarımında ve gündüz far- larında LED far teknolojisine yer verilirken, daha keskin hatlar ve geniş ön ızgara tasarımı Kullanılmış. Bu da araca daha iddialı bir hava kazandırıyor. Arka kısmında ise yatay çizgiler

görsel olarak otomobili geniş tutuyor ve sportif detaylarla eskiye göre daha hareketli bir tasarım tercihi ile dikkat çekiyor.

Aslında otomobilin tasarımı kadar, hatta belki ondan daha fazla bir geliştirme, sürüş dinamikleri alanında yapılmış. Şaside yapılan ayarlamalar sayesinde otomobilin ağırlık merkezi, önceki versiyona göre 5 mm aşağıya çekilmiş. Alt çerçeveler güçlendirilmiş, yeni bir ön düzen geometrisi ve yeni amortisör karakteristiği kullanılmış, ayrıca arka süspansiyon yeni baştan tasarlanmış. Yeni Corsa’da Comfort ve Sport olmak üzere iki farklı şasi versiyonu geliştirilmiş, böylece müşteriler kullanım önceliklerine uygun şasiye sahip otomobili seçebilecek. Bu şasi ayarları, amortisör ve yayların sertliğinden ibaret değil, jant çapları, direksiyon hassasiyeti ve ESP’nin ayarları da seçilen şasiye göre değişiklikler gösteriyor.

Yeni geliştirilmiş, hıza duyarlı elektrikli direksiyon da, direksiyon hissiyle birlikte düz gidiş ve viraj alma kararlılığının artırılmasına da yardımcı olmuş. Bosch’un yeni nesil fren ve ESP sistemi Bosch ESP+Gen 9 da Corsa’ya, etkili fren karakteristiği sağlıyor. Bu sistemle birlikte yol tutuş asistanının yanı sıra, yokuş kalkış desteği de standart olarak sunuluyor.

Sürüşle ilgili tüm bu iyileştirmeler sonucunda artık küçük Corsa, bir kompakt sınıf otomobil kadar sessiz ve konforlu gidiyor, kullanım sırasında kompakt sınıf otomobilin hissini ve keyfini veriyor.

Kompakt sınıf hissinin sağlanmasında, yeni Corsa’da kullanılmaya başlanan, yeni nesil motor ve şanzımanlar da önemli rol oynuyor. Özellikle yeni geliştirilen 3 silindirli, 115 HP gücündeki 1.0 litrelik turbo motor ve bu motorla kombine edilen 6 ileri oranlı yeni manuel şanzıman Corsa’ya atak ve dinamik bir karakter kazandırıyor.

Yeni Corsa, 1.0 litre 115 beygir güç ve 170 Nm tork üreten benzinli motor, altı ileri manuel şanzıman seçeneği ve üç farklı donanım seviyesi Essentia, Enjoy, Color Edition ve Sport ile Türkiye pazarına 2015 yılının şubat ayından itibaren 40 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

3 silindirli yeni motor, sarsıntısız ve sessizlik özellikleriyle ile öne çıkıyor. 1.0 litrelik, tamamı alüminyumdan üretilen ve Euro 6 emisyon standartlarına sahip motorda 100 km’de yakıt

Aslında küçük bir otomobil olsa da, yapılan iyileştirmeler sonucunda artık kompakt sınıf gibi gidiyor ve öyle hissettiriyor. Yeni Corsa’nın kalbinde yeni bir motor atıyor. Bu yeni 3 silindirli, turbolu motor 1.0 lt

hacminde ve 115 HP gücünde.

Sürüş dinamikleri önemli ölçüde iyileşmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.