Detroit kaslarını gösterdi

Auto Show - - GÜNCEL DETROIT OTOMOBİL FUARI -

Çevrecilik çılgınlığı? Yok! Büyük motorlar ve heybetli karoserler, ABD’nin tam gaz gittiğini gösteriyor.

Barack Obama’nın, suratında acemi bir vaiz ifadesiyle ekranlara çıkıp halka, “eğer petrol fiyatları düşerse, eski alışkanlıklarımıza dönmememiz gerekiyor” demesinin üzerinden çok da uzun bir zaman geçmedi. Aynı şey, Honda Civic’in satış adedi olarak ABD’nin en çok satılan aracı olan Ford Pick-up’larını geride bırakması için de geçerli. Amerikalılar başkanlarını dinledi ama kısa bir süreliğine…

Evet, ABD’de ağırbaşlılık zamanları geride kaldı. Ülke ekonomisi yeniden hızlanırken, vatandaşlar da yeniden gaza basmaya başladı. Yeni bir petrol çıkarma yöntemi sayesinde ülkedeki ham petrol fiyatları varil (159 kg) başına 50 doların altına indi. Bu da yarım yıl içinde yüzde 50’den fazla bir ucuzlama anlamına geli- yor. Yani ülkedeki yakıt fiyatları yeniden eski seviyesine gerilemiş durumda.

Bunlar karbondioksit salınımları konusunda ideal şartlar değil. Ancak bu yıl Detroit’te neden “çevreci mantığa uygun” çok az sayıda araç sergilendiğini de açıklıyor. Boya, deri ve gücün o tatlı kokusu, fuardaki tüm ağırbaşlılığı bastırıp yok etmiş, üreticilerin duyarsızlıkla cazibe arasında gidip gelen karakterlerini ortaya çıkarmış durumda. Neredeyse tüm üreticiler, Detroit’teki bu kas gösterisi çılgınlığına katılmış gibi görünüyor. Güçlendirilmiş otomobillere hayretle bakıp, giga-pikapları şaşkınlık içinde izliyoruz. Detroit güç festivalindeki en dikkat çekici yenilikleri takip eden sayfalarda bulabilirsiniz.

Boris Pieritz Robin Hornig

Tomas Hirschberger

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.