Serisi’ndeki

Auto Show - - GÜNCEL -

Hemen tüm otomobillerde böyle oluyor: Piyasaya çıkmasının üzerinden 3 seneden biraz fazla zaman geçen BMW 1 Serisi de, yaşam döngüsünün ikinci kısmında tazeliğini korumak için elden geçirildi. Bu makyajın neleri kapsadığını derinlemesine araştırdık.

Burun ve özellikle arka kısım gayet kapsamlı bir şekilde değiştirilmiş. Örneğin ızgara (1) fark edilir derecede büyümüş, kromaj miktarı artırılmış ve daha belirgin çıtalar kullanılmış. Motorların rahat nefes alabilmesi için tüm hava girişleri (2) büyütülmüş. Farlar (3) daha ince ve daha keskin tasarlanarak ızgaraya yaklaştırılmış. LED’li gündüz farlarının standart olarak sunulacağı makyajlı 1 Serisi’ne, ilk kez tam LED far opsiyonu (kısa ve uzun huzmeler için) da eklenmiş. Bu nedenle xenon farlar rafa kaldırılmış. Adaptif LED farlar da opsiyon listesinde. Bu donanım satın alındığında müşteri, dönüş farı olarak da görev yapan LED’li sis farlarına da sahip olacak.

Bize göre BMW’nin arka tasarımda yaptığı değişiklikler çok güzel. Örneğin stop grubu (4) artık iki parçalı. Bagaj kapağı (5) da yeni bir tasarıma sahip. Güncel modelin tek parça halindeki stopları, tıkırtı sesleri nedeniyle eleştiri alıyordu.

Motor (6) cephesinde de önemli yenilikler yapılmış. Bunlardan ilki, 1.5 lt 116 HP’lik 3 silindirli dizel. İkinci yenilik, 116i’de görev yapacak olan 109 HP’lik 3 silindirli benzinli seçenek. Küçük motorların ZF’in çok iyi çalışan 8 ileri otomatik şanzımanıyla ne kadar uyumlu olacağını görebilmek için sabırsızlanıyoruz. Sıralı 6 silindirli motorun kullanımına devam edilmesi ise 1 Serisi tutkunlarını sevindirecektir. 3.0 lt’lik bu motor M135i’de artık 326 HP güç üretiyor.

Motorların uzunlamasına yerleştirildiğini ve güç aktarımının arka tekerleklerde olduğunu sık sık tekrarlamak istiyoruz. Çünkü bildiğimiz kadarıyla kompakt sınıfta bu kombinasyonu kullanan başka bir model yok.

Sıra yeni standart donanım detaylarında: Yağmur sensörü (7), otomatik farlar ve kapatılabilen ön yolcu havayastığı. BMW mühendisleri kokpiti de hafifçe elden geçirmişler: Müzik ve klima sistemlerinin kumandaları artık krom çerçeveli (8), orta konsol ise piyano siyahına boyanmış. Bundan böyle otomatik klima (9) tüm modellerde standart olacak. Fotoğraf çekimlerine konuk ettiğimiz otomobilde ise, iki

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.