Sadece 3 silindirle

Auto Show - - 100.000 KM TESTİ -

“Bin santimetreküp… Buna ilk olarak Panda’da rastlamıştım. Şimdi Focus aynı hacimle ve sadece 3 silindirli olarak karşımda. Yeterli mi acaba?” 5 Nisan 2013’te yani Focus 1.0 EcoBoost Titanium test parkımıza katıldığında meslektaşımızın yazdığı bu satırlar birçoklarının merak ettiği bir konuyu özetliyordu.

İleri teknoloji ürünü EcoBoost motorun, turbo ve değişken eksantrikler yardımıyla büyük keyif verdiğini o günlerde zaten biliyorduk. Geriye sadece belirleyici bir soru kalmıştı: Gerçekten de 100 bin km boyunca dayanabilecek miydi? Neticede downsizing ürünü motorlarla ilgili birçok sorun vardı.

Üç silindirli motor ilk anlardan itibaren herkesin beğenisini kazandı. “Kalkışta çekiş yüksek, 3 silindirli motorların tipik mırıltıları ile ama temiz bir devirlenme isteğiyle çalışıyor.” Bu yorum meslektaşımız Martin Puthz’a aitti. Frank B. Meyer ise test defterine “Bu motorun sadece 1 lt hacme sahip olduğuna inanmak zor. Güç dağılımı ve sakin çalışma karakteri 3 silindirli bir motor için süper. Performans otoyollarda da kesinlikle yeterli ama o zaman tüketim 8 lt seviyesine çıkıyor” yorumunu eklemişti.

100 bin kilometreden uzun süren testte Focus, 8.2 lt/100 km’lik bir ortalama tüketim rakamına imza attı. Bu rakam biraz fazla olabilir, ancak test boyunca Almanya otoyollarında bolca tam gaz gidildiğini de hatırlatmak gerekiyor. Çünkü norm test parkurunda araç, test başlangıcında 6.5 lt, test sonunda ise 7.1 lt’lik ortalamalara imza atmıştı. Biraz dikkatli davranıldığında tüketimi rahatlıkla 5 lt’li seviyelere çekmek de mümkün.

Manfred Klangwald’in 96 bin 158’inci kilometrede test defterine not aldığı şu satırlar, motorun çekiş gücünü ve canlı- Satın almalı mı, almamalı mı?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.