Alman Opel’e İtalyan motorları hayat veriyor

Auto Show - - RÖPORTAJ -

Opel markası son iki yıldır, yeni modellerinin yanı sıra yeni motor teknolojileriyle de sektörde kendisinden söz ettiriyor. Peki bu motorlarda, İtalyan mühendislerinin imzalarının olduğunu biliyor muydunuz?

Alman Opel’in 2013 yılında SIDI benzinli motorlarla başlattığı atak, 2014 yılında da yeni nesil CDTI dizel motorlarla devam etti. Markanın motor konusundaki atağı 2015’te de yeni tutumluluk teknolojileriyle sürecek. Özellikle de, ilk olarak Zafira ve Astra gövdeleri üzerinde gördüğümüz yeni 1.6 CDTI dizel motorlar, tüm ürün gamına yayılacak.

Opel’in bu motor teknolojileri konusundaki atağının başmimarları ise sanılanın aksine Almanlar değil, İtalyan mühendisler. GM’in, Avrupa Motor ve çekiş sistemleri merkezi, İtalya’nın Torino kentinde kurulu olan GM Powertrain Europe Turin. Leonardo da Vinci’nin torunlarının, Torino şehrinde geliştirdikleri teknolojiler, mühendisliğiyle ünlü Almanların otomobillerine hayat veriyor. Hatta bir yıl kadar önce GM Avrupa Başkanı ve Opel CEO’su Karl-Thomas Neumann, Torino’daki bu tesisi gezerek yeni motor teknolojileri hakkında, Pierpolo Antonioli’den bilgiler aldı. Biz ise, bu tesiste Mayıs 2005’ten beri, 10 yıldır orta boy dizel motorlar konusunda program müdürü görevini yürüten başmühendis Gianmarco Boretto ile, yeni motor teknolojileri ve özelde de yeni 1.6 CDTI motor konusunda görüştük, önümüzdeki dönemde motor alanında bizi bekleyen yenilikleri sorduk.

Orta boy dizel motor geliştirme programı müdürü ve başmühendis Gianmarco Boretto, yeni nesil 1.6 CDTI

motorun pazarda kendi segmenti içerisinde en iyi NVH seviyesine sahip olduğunu belirtiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.