Giyilebilir kamyon teknolojisi

Auto Show - - TEKNOLOJİ -

İsveçli ağır vasıta üreticisi Scania, giyilebilir teknolojilerden Scania Watch’ı geliştirdi. Scania Watch, yakıt tüketimi, sürüş verimi ve ortalama hız gibi değişkenler hakkında bilgi toplamak için aracın yanında olmanıza gerek bırakmayan kolay bir yöntem sunuyor. Scania Watch ayrıca elektronik posta, metin mesajları ve telefona gelen çağrı bildirimleri için de kullanılabiliyor.

Ticari araç sektöründe giyilebilir cihaz kullanımının henüz hazırlık aşamalarında olmasına karşın, İsveçli firma bu konudaki teknolojileri geliştirmeye ve desteklemeye devam ediyor.

Scania’nın Black Griffin kol saati ilk etapta 999 adet üretilerek piyasaya sunuldu. Scania cihazı geliştirmeye devam ederek, kullanım kolaylığının artırılması ve internet üzerinden indirilebilen yazılımlar ile işlevinin daha da geliştirilmesini planlıyor.

Scania Satış Müdürü Tunç Gömeçli kullanılan bu yeni teknoloji sayesinde kol saati ile kamyon filolarının gerçek zamanlı takip ve analizinin yapılabilecek olması, kamyonun teknik sistemlerinden alınabilen önemli bilgilerin ve verilerin takip edebilecek olmasının heyecan verici olduğunu belirtiyor. Scania Watch yeni uygulama ile birlikte teknolojiyi bir adım öteye taşıyor ve sürücüye günlük işlerinde de yardımcı oluyor. Scania’nın hedefi ise ileride bu teknolojiyi daha da işlevsel hale getirmek. Gelecekte bu kol saati ile sürücünün nabız atışları hakkında bilgi alma ve çeşitli sağlık ve güvenlik hizmetleri verilebilmesi de sağlanacak.

Sürücülere açık öğretim

Markanın bir diğer önemli çalışması ise yakıt ekonomisi sağlanması ve aracın sürekli aktif hizmet verebilmesi. Bu çalışma için Scania, sürücülere uzaktan eğitim vermeyi amaçlıyor.

Sürücü koçluğu uygulamalarında eğitimleri iyileştirmek için WICkit adı verilen kablosuz gösterge paneli geliştirilmiş. Araç iletişim arabiriminden (VCI) motor devri göstergesi, hız göstergesi ve yakıt tüketimi ile daha birçok bilgiye tablet üzerinden kablosuz bir şekilde ulaşılabiliyor. Buna göre sürücü, gerçek zamanlı olarak daha düşük yakıt tüketimi sağlamak, sert frenlemeyi ve çevre üzerindeki etkiyi azaltmak gibi konularda eğitim alabiliyor.

Scania Watch yakıt tüketimi, sürüş verimi ve ortalama hız gibi bilgilerin yanında elektronik posta, metin mesajları ve telefona gelen çağrı bildirimleri için de kullanılabiliyor.

Sürücü eğitimi uygulamaları için geliştirilen WICkit adı verilen kablosuz gösterge paneli kullanım görüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.