HIZLI STATIONLAR

Focus ST mi, Seat Leon ST mi?

Auto Show - - CONTENTS -

Bu iki station, farklı tarzlarda birer rüya otomobili. Bir tarafta geniş hacimli ve pratikler, dizel motorlarıyla tutumlular ve çok da pahalı değiller. Diğer tarafta ise gayet hızlılar ve yanlarında büyük birer porsiyon sürüş keyfi taşıyorlar.

İç mekanı iyice derlenip toplanan Ford, gövdesinde bolca spoyler ve sportif eklenti taşıyor. Özellikle arka kısım, fanatiklerinin aklını başından alabilir. Ortada konumlandırılmış iki kalın egzoz çıkışı ile Focus ST kesinlikle çok iddialı görünüyor.

Focus ile bu ilk karşılaştırmamıza, ciddi bir rakip de getirmeye karar verdik: Seat Leon FR. Ford’un yanında göreceli olarak “zararsız” görünen Seat, göze batan efektlerden kaçınılmış bir otomobil: Temiz, sert ve şık çizgilere sahip.

Aynı şey iç mekan için de geçerli. Şu sıralar Focus’un iç mekanı, özellikle orta konsol kısmında, iyice derlenip toplanmış. Bu bölgede artık 8 inçlik bir ekran görev yapıyor. Ancak kokpit, heybetli ve katmanlı tarzını hala koruyor. Seat ise daha düz çizgilere sahip. Bu nedenle hem daha ferah hissettiriyor, hem de gerçekten daha ferah. 587 lt’lik bagaj hacmi de Focus’tan (490 lt) daha büyük. Bunları bir şekilde belirtmemiz gerekiyordu, ancak burada asıl önemli olan konular çok daha başka.

Çünkü iki stationın da kaputlarının altında, canlı sürüşler sağlayan güçlü dizel motorlar gizli. Seat’ın 184 HP güç üreten dizel motoru, 380 Nm’lik maksimum torkunu 1750-3000 d/d aralığında koruyabiliyor. Ford’da ise bu rakamlar, 185 HP güç ve 2000-2750 d/d arasında sunulan 400 Nm maksimum tork. Focus’un biraz iddialı olan görünümü kesinlikle sadece bir görsel şov değil. Çünkü Ford mühendisleri yürüyen aksam tasarlamayı çok iyi biliyor. ST’nin yeni ayarlara sahip süspansiyonu ise bir adım daha ileride: Yola sert bir şekilde oturuyor, virajları neredeyse köşeli dönüyor ve harika direktlik sunan bir direksiyon sistemiyle yönlendiriliyor.

2.0 lt’lik dizel alt devirlerden itibaren yüksek bir güç sunarken, üst devirlerde

bu etki azalıyor. Aslına bakılırsa bu, dizel motorların tipik bir özelliği. Seat’ın göze batmayan tasarımı ise kesinlikle yanıltıcı. Çünkü finalde Focus’tan daha iyi bir performans sunuyor. Ancak bunu tamamen farklı bir tarzla yapıyor. Tamam, Leon da atak ve kıvrak ama biraz daha soğukkanlı.

Örneğin direksiyon biraz daha hafif ve hissiz, TDI motor daha yumuşak ve sessiz çalışıyor. Ford’un TDCi’ı ise biraz daha gürültücü bir makine. Bu nedenle Seat, biraz daha heyecansız, heyecanlı Focus’a göre biraz daha ağırbaşlı bir tarz sergiliyor. Diğer taraftan ikisi de birer rüya otomobili. Sadece tarzları farklı!

ST’de Ford, bolca spoyler ve karoser eklentisi kullanmış. Seat ise göreceli olarak daha sade.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.