YAZICIDAN ÇIKAN OTOMOBİL

Bunu da yaptılar!

Auto Show - - CONTENTS -

Arizona güneşinin altında kendisiyle karşılaştığımızda mat siyah renkli Strati için “kesinlikle kırılgan duruyor” diye düşündük. Sanki kartonpiyer gibi… İç mekana biraz da sıkılarak giriyorum. Şu anda sadece bir bank bulunsa da yakında buraya iki adet kırmızı koltuk monte edilecek. Beni çevreleyen malzeme ise kesinlikle göründüğü gibi yumuşak veya kırılgan değil. Hatta bu koyu renkli yüzey aşırı sert ve aşırı stabil. Bugüne kadar birçok çılgın araç kullandım ama asla böylesiyle karşılaşmadım: 3 boyutlu yazıcıdan çıkmış bir otomobil.

Aracın geliştiricisi ise Amerikalı Local Motor firması. Bir yıl süren bir çalışma ve Siemens desteğiyle geliştirilen 1 milyon dolarlık yazılım sonrasında otomobilin karoseri ve diğer küçük parçaları, BAAM adlı 3 boyutlu yazıcıdan çıktı alınarak 44 saatte üretilmiş. Bu parçaların ince işçilikleri (freze, cila, boya…) ise bilgisayar kontrollü sistemlerle 15 saatte gerçekleştirilmiş. Renault’nun elektrikli otomobili Twizy’den alınan motor ve aktarma sistemleri ise sonraki iki günde bu parçalara monte edilmiş. Ortaya çıkan otomobile Local Motors, Strati adını vermiş.

Şimdi bu otomobili kullanan ilk basın mensubu olma zamanı. Direksiyonun altında bir yerlerde sallanıp duran Twizy kontrol ünitesini bulup D’ye bastığımda Strati, sessiz vızıltılar eşliğinde hareket etmeye başlıyor. Aracın ağırlığı neredeyse 1 ton, elektromotorun gücü de sadece 44 kW olduğundan, Strati’den hızlı kalkışlar beklememek gerekiyor. Tüm bunlara bir de, kamyonları aratmayan devasa dönme çapı ve küçük lastikler nedeniyle alçaltılmış bir Ferrari’yi hatırlatan alçak sürüş pozisyonu da ekleniyor. İzin verilmediğinden, proje lideri Allegra West’in açıkladığı 100 km/s’lik maksimum hıza ulaşmayı denemedim bile. Her şeye rağmen Strati kesinlikle keyif veren bir otomobil.

Araçtan aşırı dikkatli bir şekilde inmeye çalışırken, Bayan West beni rahatlatıyor: “Plastiğe karıştırdığımız yüzde 30 karbon sayesinde dayanım seviyesi alüminyumla aynı. Biraz daha geliştirme yaparsak çarpışma testi normları da sorun olmayacaktır. Kilometrelerce uzunluktaki plastik, plakalar halinde ve homojen bir şekilde yazıcıdan püskürtüldü ve karşımıza bu güzel roadster çıktı. Ev tipi 3 boyutlu yazıcılar saç inceliğinde lifler püskürtürken, Local Motors’ta kullandığımız yazıcının püskürttüğü liflerin kalınlığı 9 milimetre.”

Başkan John Rogers’ın Strati’yi türünün tek örneği olan bir prototip olarak görmek istediğini düşünenler yanılacaktır. Çünkü bu yazıcıdan çıkan otomobilden onlarca “klon” üretilecek. Hatta Rogers aracın satış fiyatını bile kafasında belirlemiş: 18 bin dolar. Sipariş üzerine üretilecek olan Strati, yazıcıda “basıldıktan” sonra birkaç gün içinde müşteriye teslim edilebilecek.

Baş Mühendis Nestor Llanos’un açıklamaları da ilginç: “İster roadster isterse SUV ya da Bugatti olsun, burada her şeyi bir gece içinde kopyalayabiliriz”. Bu düşünce dev otomobil üreticilerinin canını sıkabilir. Çünkü şu anda bile otomobillerde kullanılan birçok küçük parça 3 boyutlu yazıcılarda üretiliyor. Örneğin VW veya Ford, yeni modelleri için aylarca hazırlık yapıp yeni aygıtlar sipariş ediyor, fabrikalarını yeni modele hazırlık için haftalarca kapatıyor ve milyonlarca Euro’luk yatırımlar yapıyor. John Rogers ve ekibinin ise bunun için bilgisayarı ve biraz sonra da yazıcıyı açmaları yeterli oluyor. Ayrıca, normal otomobillerde kullanılan 25 bin parça yerine Strati, sadece birkaç bin parçadan oluşuyor.

Local Motors’un Strati projesinde ne kadar ciddi olduğunu, Allegra West’in şu cümlesi gösteriyor: “Hemen yazıcıya gitmem gerekiyor, ikinci prototip hazırmış!”

“Baskılı malzemeler” yaşamaya devam ediyor. Strati bunun canlı kanıtı. Ciddi olmak gerekirse; henüz biraz daha süre gerekli ama fikir gerçekten dahice ve Local Motor’un cesareti de şapka çıkarmayı hak ediyor. Eğer Strati gerçekten de 20 bin doların altında bir fiyatla seri üretime geçebilirse, otomobil endüstrisi, bir zamanlar Tesla Motors’un yaptığı gibi, bir kez daha karışabilir. Bu roadster, bir gerçeği açık bir şekilde ortaya koyuyor: Otomobil üretme tarzımız değişecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.