VW PASSAT 2.0 TDI DSG

Arkada oturmak istemiyorum

Auto Show - - CONTENTS -

Bu otomobilin içindeyseniz, burasının arka koltuk olmayacağını garanti ederim. Makam otomobili olarak kullanılan bir araç olsa bile bu otomobilin arka koltuğunda oturarak yolculuk etmek kesinlikle ona büyük haksızlık etmek olur. Zaten bir kere sürüş keyfini yaşadıktan sonra, bunu yapmak istemeyeceğinize de eminim.

Neden mi? Cevabı aslında çok basit, yeni Passat inanılmaz keyifli bir otomobil olmuş. Gerçekten de bu kadar iddialı bir değişimi beklemiyordum. Koltukları, direksiyon simi- di, görüş açıları, yola hakim olma hissi gibi konularda Premium sınıfa gövde gösterisi yapacak kadar iddialı. VW yönetimi bu otomobili Premium sınıfta konumlandırıyor ve bunda da son derece haklılar. Passat sayesinde VW kendisini Premium markalar arasına konumlamayı hedefliyor.

En önemli konulardan biri, Premium sınıfta yer alan rakipleri kadar elit ve karizmatik görünüyor olması. Gittiği her yerde ilgi görmeyi başarıyor ve sizin de ilgi görmenizi sağlıyor. Ben çok ilgi çekmeyi seven birisi olmamama rağmen, bu otomobili test ederken gördüğüm ilgiden hafif bir tebessüm ettiğimi de söylemek istiyorum.

En iyisi sürücü koltuğu

Arka koltukta neden oturmak istemeyeceğinizin nedenlerinden biri de, güçlü motoru. Elbette 2.0 lt vergilendirmesini kabul ettiğiniz taktirde, performans beklentilerinizi yükseğe taşıyacak bir otomobile de sahip olmuş oluyorsunuz. 150 HP güç üreten 2.0 lt dizel ünite, 1750 d/d’deyse 340 Nm tork üretiyor. Bu veriler ışığında bile aslında tatminkar sonuçlara daha en başından sahip olacağımı biliyordum. Fakat buna bir de, oranları çok iyi bir şekilde

ayarlanmış, özellikle Sportif moda alındığında tepkileri daha da iyi olan, 6 ileri oranlı çift kavramalı DSG şanzıman da eklendi. Bu ikilinin ortaya koyduğu sonuçlar onu çok zorlanmadan hızlı bir otomobil yapmaya yetiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 8.7 saniyede tamamlayan 1501 kg ağırlığında Passat, 218 km/s son hıza ulaşırken, bu hıza rahat bir şekilde tırmanabiliyor.

Hızlı ve cimri

Elbette hızlı olması tek başına yeterli değil. Bunları yaparken güvenli olması da gerekiyor. İşte bu konuda da benden tam puan almayı başardı. Konforlu ve sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi ile asfaltla çok iyi arkadaş olmuş durumda. İzinin üzerinden ayrılma konusunda hiç sorun yaşatmıyor ve güvenlikten ödün vermiyor. Ayrıca yüksek hızda yapılan sürüşler sırasında bile sessiz kalan bir kabiliyeti de var. Bunun yanında stabil yapısını yüksek hızlara çıktığınız zamanlarda da hiç bozmuyor. Özellikle hızlı otoyol kullanımları sırasında yan rüzgarlara birçok Premium araçtan çok daha iyi bir şekilde kafa tutuyor. Yönlendirme kabiliyeti açısından hala bazı rakiplerine göre eksiklikleri var ama bu konuda da benim beğenimi kazandı.

En ilginç bulduğum yanlarından birisi ise yüksek hızlı kullanımlar sırasında bile cebimi yakmayacağını gördüğüm tüketim sonuçlarına imza atmış olması. Bu tip kullanımlar sırasında bile 7.5-8 litre arasında bir tüketim ortaya koydu. 100 km’lik karma yol testinde ortaya çıkan sonuçsa: 6.2 litre…

Herkes rahat ediyor

Yaşam alanında herkesin rahat edeceği bir otomobil olması, aslında bu sınıfta yer alan araç- lar için normal bir durum. Fakat iç mekandaki kalite hissinin artırılmış olması sayesinde, eskisine göre göze daha hoş görünen bir yaşam alanına sahip. Arka tarafta bulunanlar da (kim ister bilmiyorum) görüş açıları konusunda bir sıkıntı yaşamadan yolculuk yapıyor.

Arka tarafta oturmak istemem dememin nedenlerinden biri de, çok başarılı sürücü koltuğu. Koltuk ısıtması özellikle havaların

soğuk olduğu günlerde, en iyi arkadaşlarımdan biri oldu. Buna, bir de masaj yapan sürücü koltuğu eklendiği zaman, keyfim daha da arttı. Güvenli, konforlu, güçlü ve karizmatik bir yolculuk yaparken, koltuğun şahane bir şekilde ısınması ve güzel bir masaj yapmasının en kötü yanı, yolu sürekli olarak uzatmam oldu. Özellikle İstanbul trafiğinde bu çok keyif veren bir durum değildi ama yine de buna değdi…

Yakışıklı ve karizmatik. Gittiği her yerde yıldız gibi parlamayı biliyor.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Bu direksiyon simidi tasarımını seviyorum.

Stop lambaları da estetik görünüyor.

Büyük bir bagaja sahip olması da artılarından.

Ben dijital göstergelere alışamadım.

Güçlü motorla performansı yüksek.

Orta konsol tasarımıyla kullanışlı.

Arka tasarımıyla da göze iyi görünen araçlardan.

Arka koltukta oturuyor olmak da son derece keyifli ama bu otomobilin sahibi olsam sürücü koltuğunu kimseye kaptırmam.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.