SUBARU OUTBACK 2.0 D CVT

Gözleriyle koruyor

Auto Show - - CONTENTS -

Subaru’nun Outback isimli orta sınıf Crossover’ı yenilendi. Beşinci nesle ulaşan Outback, Mart ayında, 2.0 lt, 150 HP’lik boxer dizel motor ve Lineartronic isimli CVT otomatik şanzımanla Türkiye pazarına gelecek. Premium ve Limited isimli iki donanım versiyonuna sahip olacak araçta fiyatlar 157 bin TL’den başlayacak. Subaru’nun hedefi Türkiye’de 2015 yılında 250 adet Outback satmak. Outback’te sürekli simetrik dört çeker sisteminin yanı sıra X-Mode arazi sürüş yardımcısı ve Eye-Sight çarpışma önleyici sürücü destek sistemi de yer alacak. Yeni Outback’in yeni özellikleri arasında, geniş bir dokunmatik LCD ekran da yer alıyor. Bilgi-eğlence sisteminin bilgileri bu ekrandan kontrol edilebiliyor ayrıca farklı platformlardaki akıllı telefonlarla da uyum içerisinde çalışması hedeflenmiş.

Subaru markası, bir zamanlar motorsporlarında kazandığı başarılarının yanı sıra ürettiği SUV modelleriyle, geliştirdiği 4x4 sistemleriyle ve yıllardır kullandığı boxer motorlarıyla da biliniyor. 1954 yılından beri otomobil üreten markanın bugün yıllık üretim adedi 1 milyona yaklaşmış durumda. Şu ana kadar 14 milyon AWD (sürekli 4x4 çekiş) otomobil, 15 milyon adet de boxer motorlu model üretilmiş. Üretiminin büyük bölümünü Kuzey Amerika pazarına satan Subaru için Outback, önemli bir model (Öyle ki geçen yıl gerçekleşen 813 bin adetlik üretimin 556 bini Kuzey Amerika’da satılmış). Legacy modeliyle aynı platformu kullanan Outback, ilk olarak 1995’te tanıtılmış. Bugün 20 yaşında olan Outback, 4 nesil boyunca, bugüne dek toplam 4.830.000 adet üretilmiş.

Daha şehirli bir aile sedanı görünümündeki Legacy’den farklı olarak Outback, o dönemlerde, yerden yüksek ya-

Subaru Outback,

stereo kameralardan oluşan Eye

Sight teknolojisini Avrupa pazarı için standart donanımda

sunacak. Subaru bu

güvenlik teknolojisini 25

yıldır geliştirmeye devam ediyor.

pılı bir Crossover yapısının öncülüğünü yapmış. İlk nesilde station tarzına daha yakınken, daha sonraki nesillerde Crossover’a ve SUV’a doğru bir yolculuk devam etmiş. 1999’da ikinci nesil, 2003’te üçüncü nesil, 2009’da ise dördüncü nesil geliştirilmiş. Tabii bu aralarda da Outback için önemli kilometre taşları olmuş. Örneğin ikinci nesille birlikte 1999’da Japonya pazarı için stereo kameralı güvenlik teknolojisi opsiyon olarak sunulmuş. 2003’te ise üçüncü nesil Outback Japonya’da Yılın Otomobili seçilmiş. 2005 yılında 3 milyonuncu Outback üretilmiş. 2008 yılında seriye, Avrupa pazarı için çok önemli bir donanım olan boxer dizel motor alternatifi dahil edilmiş. 2015 yılındaki beşinci nesil yeni Outback’te ise stereo kamera güvenlik teknolojisi daha da iyileştirilerek Eye-Sight ismini almış ve tüm dünya pazarlarında sunulmaya başlanmış. Diğer pazarlarda hala bir opsiyon olan Eye-Sight (opsiyon fiyatı 900 Euro), Avrupa ve Türkiye pazarında standart donanım olarak sunuluyor.

Müşterilerinin beklentilerini karşılıyor

Yapılan araştırmalar, Outback’te müşteri beklentilerinin dayanıklılık, kullanışlılık, sürüş performansı, uygun boyutlar, bagaj alanı ve 4x4 özellikleri üzerine yoğunlaştığını ve Outback’in de tüm bu alanlarda beklentileri karşıladığını gösteriyor. Subaru mühendisleri de araç geliştirme aşamasında özellikle sürüş kalitesini üst düzeyde tutmak istiyorlar. Bunun için de aracın düz çizgide ve virajda stabilite ve yol tutuş karakteri iyileştirilmiş, hassas ve yumuşak bir direksiyon sistemi geliştirilmiş. Aynı zamanda süspansiyon sisteminin yumuşak ve sessiz çalışması sağlanmış, hızlanma karakterinin de motor sesiyle uyumlu olmasına özen gösterilmiş. İç mekanda ise, bu konforlu sürüş karakteriyle uyumlu bir kalite algısı yakalanması amaçlanmış, iç mekan tasarımı, kullanılan malzemeler, ayrıca yeni dokunmatik bilgi-eğlence sistemi hep bu felsefe doğrultusunda

geliştirilmiş.

Outback’in dış tasarımında göze çarpan unsurlar arasında ilk sırada aracın outdoor görüntüsü yer alıyor. Şık gövde elemanları, alt kısımlarda, sürtünmeye dayanıklı plastik kaplamalarla bir kontrast oluşturuyor. Ayrıca keskin konturlu profil çizgileri, arkada LED’li stoplar, önde büyük sis farları, LED gündüz farları ve altıgen ızgara Outback’in karakteristik dış tasarım unsurlarını oluşturuyor. Dingil mesafesi değişmezken toplam boy 25 mm artarak 4815 mm’ye ulaşmış. Genişlik de 20 mm artmış. Bagaj hacmi ise 490 lt’den 512 lt’ye yükseltilmiş. İç mekanda özellikle omuz mesafesi artmış (+42 mm). Ayrıca iç mekanda yumuşak malzemelerin kullanımı da artırılmış. Kokpit merkezindeki 7 inçlik dokunmatik ekranda bilgi-eğlence sistemlerine ulaşılıyor. Gösterge paneli ortasındaki 5 inçlik ekran ise sürüş destek sistemleri hakkında bilgiler içeriyor.

Subaru pazarlamacıları, yeni Outback’in en önemli özelliklerini güvenlik, sürüş performansı, yakıt ekonomisi ve tasarım, kullanışlılık, bilgi teknolojileri üzerine kurgulamışlar. Güvenlik konusunda sağlam gövde yapısı, artırılmış çarpışma ve yaya güvenliğinin yanı sıra, Eye-Sight ile gelen ve çarpışma önleyici güvenlik yardımları da göz dolduruyor. Ayrıca adaptif cruise, şerit değiştirme ikazı ve öndeki araç kalkış ikazı da sürücüyü destekleyen asistan sistemler arasında. Çarpışma önleyici sistemler fren, gaz pedalı ve direksiyon sistemine müdahale ederek çarpışmayı önlemeyi veya çarpışma enerjisini azaltmayı amaçlıyor. Öndeki araçla veya cisimle aradaki mesafe tehlikeli biçimde azaldığında, sistem önce sesli ve görüntülü uyarı veriyor, daha sonra 0.4 g ile fren yapıyor. En son olarak ise tam güçle (1.0 g kadar yavaşlama ivmesi) fren yaparak aracı durduruyor. Sürücü şerit değiştirip çarpışmayı önlemeyi hedefliyorsa da, sistem bunu algılayarak şerit değiştirmesini kolaylaştırmak için, dönülecek yöndeki lastiklere fren yaptırıp şerit değiştirme manevrasını kolaylaştırıyor.

Yeni Outback’te yol tutuş ve konforu artırmak için bir dizi iyileştirme de yapılmış. Önceki nesle göre gövde burulma rijitliği yüzde 67, ön aks rijitliği yüzde 16 artırılmış. Ayrıca direksiyondaki titreşim yüzde 53, araç tabanındaki titreşim yüzde 5 azaltılmış. Ön ve arka süspansiyon ve direksiyon geometrisi yeniden dizayn edilmiş, yeni amortisörler kullanılmış, direksiyon dişli oranı azaltılmış. WRX STi modelinde de yer alan Active Torque Vectoring sistemine Outback’te de yer verilmiş. Bu sayede, zemin koşullarına göre her tekerleğe optimum oranda tork göndermek mümkün oluyor. X-Mode isimli sürüş modu AWD çekiş performansını optimize ediyor, motor, şanzıman ve ESP’yi kontrol ediyor ve yokuş iniş kontrolü görevini de üstleniyor.

Sürüş izlenimi

Yakıt tüketimini iyileştirmek için de bir dizi önlem alınmış. Aracın aerodinamik özellikleri iyileştirilmiş, büyük ızgaranın altına, açılıp kapanabilen ikinci bir ızgara yerleştirilmiş, hem gövdenin rüzgar sürtünmesi, hem de motorun iç sürtünmesi azaltılmış. Tüm bunlar sonucunda 2.0 D Lineartronic modelinde CO2 yayınımı km’de 166 gr’dan 159 gr’a gerilemiş. Rüzgar sürtünmesiyle birlikte iç kabinde hissedilen rüzgar sesi yüzde 6, yol sesi yüzde 15 oranında azaltılmış.

Subaru’nun Crossover’ı Outback’i Slovenya’nın dağlık yollarında ve otoyollarında kullanma fırsatı buldum. Outback’te bir önceki nesle göre konfor seviyesi daha da yukarı çekilmiş. Sessizlik ve sakinlik konforu olumlu etkileyen özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca yüksek oturma pozisyonu, koltukların vücudu desteklemesi ve aracın çevre görüşü iyi, ancak viraj dönüşlerde ön köşeleri görmek biraz zahmetli. Geri görüş için ise arka kamera kolaylık sağlıyor. Eye-Sight sürüş desteği iyi çalışıyor ama sistemi bir de kötü görüş özellikleri olan hava koşullarında denemek lazım. 2.0 lt dizel motorun 150 HP’lik gücü sakin sürüşler için yeterli ama 1.7 tonluk araca yüksek hızlarda esneklik kazandırmak istendiğinde yetersiz kalabiliyor. Subaru Outback, konforlu ve güvenli bir Crossover. Ayrıca çok yıldızlı Subaru amblemi, markanın fanatikleri için çok şey ifade ediyor ve önemli bir tercih sebebi olabiliyor. Yeni Outlander, eskisine göre daha tutumlu, daha sessiz, daha konforlu ve Eye-Sight ile çok daha güvenli. Bu nedenle beşinci neslin, en az dördüncü nesil Outback kadar başarılı olacağını düşünmek yanlış olmaz. Keşke 2.0 lt dizel motor biraz daha kuvvetli olabilseymiş.

Gövdenin alt kısmındaki plastik bölümler, arazi sürüşlerinde karoserin çizilmelere karşı

korunmasını amaçlıyor.

Direksiyon simidi başarılı, göstergeler ise sade. Göstergelerin arasında 5 inç boyunda bir bilgi ekranı var. 7 inçlik, renkli ve dokunmatik bilgi-eğlence ekranının çözünürlüğü güzel. Bu ekrana akıllı telefonları eşleştirmek de mümkün.

İç mekan ve kokpit tasarımı derli toplu ve sade. Kokpitte kaliteli malzemelerin yoğunluğu hissediliyor.

Profilde station izlenimi verse de o aslında yerden yüksek bir Crossover.

Bagaj hacmi 490 lt’den 512

lt’ye yükseltilmiş.

HIRANT KASAPOĞLU

SLOVENYA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.