HONDA NSX

Süper Honda’nın dönüşü

Auto Show - - CONTENTS -

Japon otomobillerine meraklı kişilerin vazgeçilmez performans modellerinden biri olan Honda NSX, 10 yıllık aradan sonra evrimleşmiş hali ile tekrar hayranlarının karşısına çıktı. İlk nesli 1990 ile 2005 yılları arasında, kesintisiz olarak 15 yıl boyunca üretilen NSX’in yeni nesli, 10 yıllık bir aradan sonra, geçtiğimiz ay Detroit Fuarı’nda sergilendi. 2015 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni NSX, yeni çift turbolu motoru ve ışıldayan NSX kırmızısı rengi ile bütün dikkatleri üzerinde topladı.

Yeni bir spor otomotiv deneyimi yaşatabilmek üzere tasarlanmış yeni NSX, bu konudaki tabuları yıkmaya hazırlanıyor. İddiasını yeni güç ünitesi olan çift turbolu 6 silindirli DOHC motordan alan yeni NSX, 9 ileri çift kavramalı DCT şanzımanı ve 3 adet elektrikli motoru ile kozunu arttırıyor. Sağlam fakat hafif malzemelerin karışımı ile üretilen gövde, bu alanda dünyada bu malzeme kombinasyonu ile üretilmiş ilk araç olma özelliğini de taşıyor.

“Sürücü odaklı süper spor otomobil” mottosu ile yola çıkılan NSX’in tasarımında, en

fazla göz önünde bulundurulan etken sürücü olmuş. Lansmanda yapılan “Yeni NSX, klasik NSX'in mirasını bozmadan geliştirildi. Her parçası, otomobilin en akıllı parçası olan sürücüye saygı duyacak şekilde tasarlandı.” açıklamasıyla Honda, bu konuya ne kadar fazla önem verdiğini tekrar vurguladı.

“Sürücü odaklı süper spor otomobil” geliştirme kavramı üzerine yola çıkan mühendisler, bu fikirlerine iç tasarımda da devam etmişler, hatta bu konudaki esas ağırlığı bu bölgeye vermişler. İç tasarım departmanının sorumlusu Jonathan Norman; “Orjinal NSX'de olduğu gibi, yarattığımız “Sürücü Destekli Kokpit”sayesinde, daha iyi sürücü kontrolu, görüş açısı ve kullanışlılık yakaladık. Bunun yanı sıra bu kokpit, bir performans aracından beklentileri de karşılayacak şekilde tasarlandı” diyerek NSX’in yaşam alanını değerlendiriyor. NSX, iç mekanında basit ama kullanışlı bir kontrol paneli, sınıfının üst seviyesinde eşya gözleri ve sürücüsünü saran ergonomik ve konforlu koltuklar barındırıyor.

Hibrid sistem sadece performans için

Kontrol panelinde yer alan dinamik TFT ekranı, sürücünün isteğine göre aracın kişiselleştirilmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda kontrol panelinde yer alan bir seçici düğme sayesinde spor hybrid sistemine de hükmedilebiliyor. Honda mühendisleri, aracı tasarlarken, yüksek performanslı içten yanmalı motor ile elektrikli hybrid motor teknolojisini bir arada kullanmayı tercih etmişler. Yeni nesil tork düzenleyici sistemler ve 4 çeker aktarma sistemi sayesinde, sofistike ve teknolojik bir yol tutuş karakteri elde edilmiş. Aracın orta kısmına yerleştirilen 75 derecelik V6 DOHC motor, çift turbo beslemesi ve 9 ileri çift kavramalı şanzımanı ile sürücünün istediği performansı karşılıyor. Geliştirilen yeni kompakt valf sıralaması ve kuru yağlama sistemi aracın ağırlığının düşürülmesine katkıda bulunurken, 9 ileri oranlı yeni DCT şanzıman ise hızlı vites geçişleri sağlıyor. Şanzıman ve motor arasında bulunan elektrik motorları ise aracın hızlanmasına, frenlemesine ve vites geçişlerine katkıda bulunuyor. Yeni NSX'in ön tekerlekleri iki adet bağımsız elektrik motoru tarafından yönetiliyor. Bu sistem daha çabuk direksiyon tepkimeleri ve daha hisli bir sürüş deneyimi sunarken, aynı zamanda gerektiğinde aracın hızlanmasına ve fren sistemine de katkıda bulunabiliyor. Bu sayede neredeyse sıfır gecikmeli kalkış performansı elde edilmiş oluyor.

Yeni NSX'de, “Geliştirilmiş Spor Paketi” adı altında

Yeni NSX, klasik NSX’in mirasını bozmadan geliştirildi. Her parçası, otomobilin en akıllı parçası olan sürücüye saygı duyacak şekilde tasarlandı

sunulan aktarma parçaları ile aracın ağırlık merkezi aşağı çekilmiş ve dengesine de ilave katkı sağlanmış. Ortadan motoru, ön taraftaki çift motoru ve Spor Hybrid batarya bölümü ile ağırlık, aracın orta bölgesine dağıtılmış. Bu spor paket, aracın hafif gövdesi ve aerodinamik tasarımı ile birleştiğinde, çok daha dengeli ve dinamik bir sürüş karakteri elde edilmiş oluyor.

Sessiz pist canavarı da olabiliyor

Alüminyumdan üretilen, tamamen bağımsız ön ve arka süspansiyonlar, 19 inçlik ön, 20 inçlik arka jantlar, geniş lastiklerle bu sürüş karakterine katkıda bulunuyor. Aracın durması için gereken fren kuvvetini ise 6 pistonlu ön kaliperler ve 4 pistonlu arka kaliperlerin sıkıştırdığı yüksek performanslı karbon seramik fren diskleri üretiyor. Yeni NSX'in sürüş karakteri, dinamik sürüş sisteminin 4 ayrı moduyla ayarlanabiliyor; Quiet (Sessiz), Sport, Sport+ ve Pist modları. Bu sistem motoru, şanzımanı, şase tepkilerini ve motor sesini sürücünün isteğine göre ayarlayabiliyor. Quiet mod devredeyken kısa mesafelerde ve düşük hızlarda sadece elektrik motorlarını çalıştıran yeni NSX, Sport ve Sport+ modlarında daha keskin tepkiler ortaya koyarken, Pist moduna alındığında bütün kapasitesini sürücüye bırakıyor. Ayrıca kalkış sistemi sayesinde gecikmesiz bir kalkış yapabilmek için, 6 silindirli motora 3 elektrikli motoru da yardımcı oluyor ve sıfır gecikmeli bir kalkış performansı sağlanıyor. Honda pazarlama yönetimi, yaz aylarından itibaren NSX için siparişleri almaya başlayacağını açıklıyor. Fiyat konusunda ise henüz herhangi bir açıklama yapılmıyor.

Ali Mert GİRAY

Rüya gibi ölçüler: 4.47 m uzunluk, 1.94 m genişlik ve sadece 1.22 m’lik yükseklik.

Çift turbolu 6 silindirli motor, 3 adet elektrik motoru tarafından destekleniyor.

Mutlak sportifliğin hakim olduğu iç mekanda gövde rengi döşemelerde

de tekrarlanmış.

Pilot 550 HP’lik bu alçak uçuş makinesini, sanki kendisi için dikilmiş gibi duran bu kokpitten yönetiyor.

Ön tasarımdaki vahşilik, radara yakalanmayan uçakları andıran arka kısımda da tekrarlanmış.

Geliştirilmiş spor paketi, aracın ağırlık merkezini aşağı çekerken dengeyi iyileştiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.