AUDI RS 3

RS 3’e fazladan güç ve keyif

Auto Show - - CONTENTS -

Kompaktların yeni kralı karşınızda: Audi’nin süper S3’ü, bundan böyle sınıfının en hızlısı. Bu canavarla buz üzerinde dans etme fırsatı bulduk.

Güneş öğlen vakitlerinde doğuyor, sadece birkaç saat sonra da batıyor. Şu anda Kutup Dairesi’ndeyiz. Amacımız ise yeni Audi RS 3’ü kullanmak. 367 HP ile bu otomobil, dünyanın en güçlü seri üretim kompakt modeli unvanının sahibi.

Sadece görünümü bile sol şeridin kendisine ait olduğunu anlamak için yeterli. Üzerinde büyük quattro yazısının bulun- duğu devasa hava girişleri, bu otomobilin kesinlikle “normal” olmadığını anlatıyor. Trafiğe kapatılmış bir buz gölünün üzerinde Audi, kompakt sınıfın yeni kralını ürettiklerini bizlere göstermek istiyor. RS 3 asla güç konusunda eksiklik hissetmemişti ancak aynı şeyi sürüş özellikleri için söyleyemiyorduk. Çünkü mühendis- ler, önde arkadakilerden daha geniş tabanlı lastikler kullanmalarına rağmen araç, hoş olmayan bir şekilde önden kayıyordu. Yeni modelin ise bu konuda çok daha iyi olduğu iddia ediliyor: Elektromekanik diferansiyel, gücü yüzde 100’e varan oranlarda arka aksa gönderebiliyor. Bu sayede yeni RS 3, tam bir akustik şova imza atan

sıralı 5 silindirli motoruna yakışan sürüş özellikleri sunabiliyor.

Güneş iyice yükseldiğinde, buzda yapacağımız vahşi dans için hazırız. Başlangıçtaki şov etkisi çok da fazla değil. Çok iyi işçiliğe sahip kokpiti “sivil” kardeşlerinden ayıran tek şey, alkantara kaplı küçük direksiyon simidi. Marş düğmesine basıldığı anda ise her şey değişiveriyor: 2.5 lt’lik motor kükreyerek uyanıyor ve hafif düzensizlik sergileyen bir rölantiyle çalışmaya devam ediyor. Böyle bir rölanti karakteri sadece tek sayılı silindirlere sahip motorlarda mümkün. Çift debriyajlı şanzımanın vites kolunu D moduna getirerek dansa başlıyoruz. Güç aktarımı neredeyse mükemmel: Üzerinde incecik bir kar tabakası bulunan buzun üzerinde bile araç, motorun vahşi çığlıkları eşliğinde hızlanıyor. Buraya kadar öncüsüyle arasında bir farklılık yok.

Ancak Audi’nin tuning firması quattro’nun yaptığı iyileştirmeler daha ilk virajda ortaya çıkıveriyor. ESP devredeyken araç, en dar virajları bile nötr bir şekilde alıyor ve öncüsünün önden kayma eğiliminin artık geçmişte kaldığını gösteriyor. ESP kapatıldığında ise keyif tavana vuruyor: Virajlarda gerçek bir sporcu gibi driftler atıyor ve gaz pedalıyla hassas bir şekilde yönlendirilebiliyor. Bir zamanlar CO2 tartışmaları ve otonom sürüşün, sürüş keyfini elimizden alacağından endişe ediyorduk. Bu otomobili görünce endişelerimiz yok oluveriyor. RS 3 insanın “kalbini gençleştiren” hiç filtre edilmemiş, yumuşatılmamış bir otomobil. İşte bu nedenle günümüzün en etkileyici, en keyifli yol makinelerinden biri.

Ne yazık ki bunun bedeli oldukça yüksek. Kesin rakamı Audi, Şubat sonunda açıklayacak. Ancak yeni RS 3’ün fiyatının öncüsüyle aynı seviyelerde, yani 50 bin Euro civarında olacağını düşünmek yanlış olmaz.

RS 3 çok kaliteli bir iç mekana sahip. Küçük direksiyonla sürüş çok keyifli. 8000 d/d seviyesine uzanan devir sayacı, RS 3’ün sadece oyun oynamakla kalmayacağının bir işareti.

Arkadaki büyük egzoz çıkışları dışında RS 3’ün arka tasarımı çok da sportif bir etki bırakmıyor.

2

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.