HONDA CIVIC 1.6 A/T

İddialı olmakta haklı

Auto Show - - CONTENTS -

Honda Civic hakkında bir araştırma yapıldığı zaman, onun tüm özellikleri arasında ilk sırada, dayanıklılık ve sorunsuzluk erdemlerinin bulunduğunu görüyoruz. Sorunsuzluk konusunda gerçekten de çok iddialılar. Yıllardır bu otomobille ilgili bir iki küçük şikayetin dışında, önemli bir problem yaşandığını ben görmedim. Dayanıklılık dendiği zaman akla ilk gelen modellerden biri olmayı sürdüren Civic, geçirdiği küçük dokunuşların ardından bu hafta yeniden test konuğum oldu.

Bu teste başlarken öncelikle hissettiğim duygu, ona duyduğum güven oldu. En baştan belirtmek istiyorum, test sona erdiğinde de beni yanıltmadı ve iyi puanlar alarak test parkından ayrıldı. Görünüm konusunda benim gibilerin seveceği türden bir tasarımı var. Çok fazla dikkat çekmek gibi bir felsefesi yok ama bazı detayları, özellikle de burun tasarımı karizmatik görünüyor. Arka tarafa doğru bu karizmatik detayları devam ettiriyor ama keşke stop grubu tasarımında da radikal bir değişim yapılma şansı olsaymış. Plakalığa doğru ilerleyen dikdörtgen formlu detaylar sanki sonradan monte edilmiş birer ayrıntı gibi görünüyor. Bu durum beni fazla rahatsız etmiyor, ben bütününe baktığım zaman bu tasarımı beğeniyorum.

Yaşam alanı rahat

Yaşam alanı söz konusu olduğunda da rahatlığın ve ferahlığın ön planda olduğunu görüyorum. Kullanışlı detaylar aracın yaşam alanını süslüyor. Orta konsolda beklediğimden biraz daha sert bir plastik malzeme kullanılmış. Keşke bu bölümde de biraz daha yumuşak karakterli bir malzemeye yer verilebilseydi. Eşya gözleri sayısı açısından orta konsol ile vites konsolunun olduğu bölümde son derece kullanışlı bir alan sunuluyor. Ayrıca bagaj hacmi

genişliği ve kullanımı açısından da aileleri rahat ettirecek kapasiteye sahip.

Direksiyon simidi tasarımı konusunda ise Civic, en sevdiğim otomobillerden biri olabilir. Aslında tasarım açısından, üç kollu, sıradan gibi görünen bir yapısı var ama boyutları o kadar iyi ayarlanmış ki, sanki benim için özel olarak tasarlanmış gibi. Dijital ve analog göstergelerin görev yaptığı araçta gereken takipleri yapma konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Kullanılan aydınlatma renklerini de beğendim. Ayrıca kullanım karakterine göre renk değiştiriyor olmaları da önemli bir özellik. Ekonomik kullanıma teşvik edecek uyarılar bu şekilde yapılıyor. Sürücü odaklı bir tasarımın olması da sevdiğim detaylar arasında yer aldı. Honda bu tasarımıyla sadeliği, göze hoş görünecek hale çok iyi bir şekilde getirmiş.

Yüksek devri seviyor

Motor kaputunun altında yatan 1.6 lt benzinli ünite 125 HP güç ve 152 Nm tork üretiyor. Honda motorlarının ortak özelliği yüksek devir çevirmeyi seven yapıları ve bu 1.6 lt’lik ünite de bir istisna değil. Yüksek devirlerde yüksek performans üretmesine rağmen, ekonomik tüketimlere imza atacak kadar cimri de olabiliyor. Elbette bu aracın önemli özelliklerinden biri de, fabrika çıkışında LPG’li bir versiyonunun yer alması. Ve bizim test aracımız da bu LPG’li versiyondu. Orta konsolun alt kısmına yerleştirilen bir kumanda elemanıyla, istendiğinde aracın LPG sistemini devreye alarak da kullanabiliyorsunuz. Burada söylemem gereken şu; otomatik şanzımanlı bir araç olmasına rağmen Civic’i ister benzinli ister LPG’li modda kullanın,

ekonomik tüketim sonuçlarına sahip olacaksınız. Zaten Civic en akılcı darbeyi burada indiriyor ve farklı bir karma yakıt sistemi kullanarak hem daha uzun menzil sunuyor hem de cepleri yakmıyor. Performans konusunda da kullandığım atak araçlardan birisiydi. Elbette LPG’li kullanımlar sırasında performans önemli ölçüde törpüleniyor ama benzin ile kullandığınız zaman 10 saniyenin altına inen bir 0-100 km/s hızlanma sonucu sunuyor.

Sürüş karakteri açısından da güven duyduğum araçlardan biri oldu. Yere tam oturan tasarımı ve en küçük bir ayrıntının bile atlanmamış olması sürüş güvenliği açısından ona artı puanlar kazandırıyor. İzinin üzerine basan ve kolay kolay ona verdiğiniz rotanın dışına çıkmayan aracın elektronik sürüş yardımcıları da son derece başarılı bir şekilde çalışıyor. Süspansiyon sisteminin konforu da aracın içinde yolculuk yapan herkesi rahat ettiriyor.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Profil görünüm tasarımını da başarılı buluyorum. Yere yakın yapısıysa iyi bir sürüşün habercisi.

Econ düğmesine basıp devreye aldığınız zaman aracın tüm sürüş karakteri hem daha çevreci hem daha cep dostu olacak şekilde ayarlanıyor.

Dijital göstergeler benim çok alışamadığım bir tasarım.

Önde de arkada da rahatlık ve konfor sunan bir yapısı var. Uzun yolculuklar için iyi bir yol arkadaşı.

Motorun sunduğu performans yeterli. Cimri

kullanımlar için de ideal bir ünite.

Yönlendirme kabiliyeti açısından sıkıntı yaşamadım. Direksiyon simidinin tasarımı her zaman olduğu gibi yine sanki sadece benim

için tasarlanmış olduğunu düşündürecek kadar iyiydi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.