Kasko’da

Auto Show - - RÖPORTAJ MELTEM YİĞİT -

Otomobil seçimlerinde satın alma konusunda müşteriler imkan ve kullanım amacına göre tercihlerini belirliyor. Söz konu sigorta, daha doğrusu kasko olunca işin rengi değişiyor. Hangi kaskonun müşteri profiline veya ihtiyacına uygun olup olmadığını nasıl bileceğiz? Koalay.com, kasko ve trafik sigortası satın almak isteyenlere internet üzerinden, piyasadaki en iyi koşullarla, hızlı ve kolay bir şekilde 365 gün 7/24 ulaşabilme ve sigorta poliçesi yaptırabilme olanağı sağlıyor. Konunun detaylarını da koalay.com Genel Müdürü Meltem Yiğit ile konuştuk.

Güney Afrika kökenli olan Telesure Yatırım Holding tarafından yaratılan Koalay. com, Türkiye’de sigorta sektörünün derinleşmesi ve pazarın her açıdan büyümesi açısından önemli bir adım niteliği taşıyor. Kasko ve trafik sigortası satın almak isteyenlere piyasayı tarayarak sadece üç dakika içerisinde en uygun kasko ve trafik sigortası tekliflerini sunuyor.

Türkiye’nin araç pazarı yaklaşık olarak 18 milyon araçtan oluşuyor. Bunun yarısı özel amaçlı kullanılan araçlar. Bu araçların zorunlu trafik sigortasının oranı yüzde 92 olmasına karşın kaskolu araç sayısı 3.5 milyon olarak kayıtlara geçiyor. Biz işte burada bu rakamı yukarılara taşımak istiyoruz.

Sitemizde 12 sigorta şirketinin karşılaştırması var. Bünyemizde ise toplam 35 sigorta şirketi bulunuyor. Geriye kalan şirketleri şimdilik karşılaştırmaya alamadık. Bunun sebebi ise kendi IT yazılımlarının henüz olmaması.

Kasko almak isteyen müşteriler araç bilgilerini sisteme girerek farklı sigorta şirketlerinin poliçelerini karşılaştırabiliyor. Hangi kapsama ihtiyacı varsa, o doğrultuda rakamı ortaya çıkarıp karşılaştırma yapabiliyor. Bu işlem toplamda sadece 3 dakika sürüyor.

Müşteriler takıldıkları noktada çağrı merkezimizi arayarak konusunda uzman olan personelden danışma hizmeti de alabiliyor.

Koalay.com olarak biz sadece sigorta şirketlerinin poliçelerini satıyoruz. Fakat satın alımlarda yani kredi kart bilgileri verildiğinde, bu bilgiler ilgili sigorta şirketine direkt olarak gidiyor. Biz bu bilgileri işlem sırasında görmediğimiz gibi, haliyle kayıtları da bizde bulunmuyor.

Sitemiz üzerinden alınan poliçeler doğrultusunda müşteri olası bir kaza anında bizi aradığında, gerekli desteği veriyoruz. Çağrı merkezimiz 7/24, yılın 365 günü destek verebiliyor.

Müşteri

Bu konuda müşterilerimiz gayet rahat bir ortama sahipler. Kasko poliçesinin maddelerini kendileri belirledikleri gibi isteğe bağlı olarak mesaj veya telefon ile aranmalara karşı tavrını belirleyebiliyor. Eğer daha sonra aranmamak isteniyorsa, müşteri isteği doğrultusunda hareket ediyoruz.

Türkiye’de geçtiğimiz yılın Ağustos ayında hayata geçirilen Koalay.com kasko bilinçlenmesinde önemli bir adım attı. Sadece üç dakikada sanal ortamda alınan sorgulama sonuçlarının yanında çağrı merkezi 7/24 365 gün boyunca eğitimli personeli ile müşterilerine hizmet veriyor.

Sigorta dünyasına yeni bir soluk getirdi: Meltem Yiğit.

Trafikteki 18 milyon araçtan sadece 3.5 milyonu kasko sigortasına sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.