HYUNDAI I20 1.4 CRDI M/T

Artık “Büyükler!” liginde

Auto Show - - CONTENTS -

Bana göre onun en büyük avantajı, ülkemizde üretiliyor olması. Bu da, bütün “yerliler” gibi, i20’nin de Türkiye şartlarına çok daha rahat adapte olmasını sağlıyor. Çünkü her şey ona göre geliştiriliyor.

Yenilenmesinin ardından iddiasını üç basamak daha yukarıya taşımış olması ise ikinci büyük artısı. Çünkü bu sadece bir yenileme değil, Hyundai’nin diğer modellerinde de yaptığı gibi, tam bir meydan okuma. Örneğin yerini aldığı modele göre çok daha iyi görünüyor. Bu yenileme ile Hyundai, kaliteli görünüm konusunu çok iyi bir şekilde çözdüğünü bir kez daha ispatladı. Neresinden bakarsam bakayım kaliteli bir manzarayla karşılaşıyorum. Ayrıca Avrupalı çizgiler de çok iyi uygulanmış. Bu sayede i20, tasarım konusunda küçük sınıftaki en iddialı araçlardan biri. Geçmişe sünger çekilerek yaratılan yeni model, artık birçok ciddi rakibinin önüne geçiyor ve “asıl rakip benim” diye haykırıyor.

Yaşam alanına geçtiğimde de aynı hissi yaşadım: Kalite ve görünüm çıtalarını da 3-4 basamak yukarıya taşımış. Özellikle kokpit üzerinde kullanılan plastik malzemeler, küçük sınıfta en iddialı Alman rakiplerine bile çok rahat bir şekilde kafa tutacak kalitede. Kullanışlılık açısından da eskisine göre daha iyi bir konsepte sahip: Sürücü koltuğunda oturduğumda karşıma, daha iyi koltuklar cd daha rahat takip ettiğim detaylar çıktı. Ayrıca direksiyon simidinin tasarımı da eskisine göre daha iyi. Ancak bazı kumanda elemanları, özellikle de klimanın kumanda düğmeleri, bu tasarıma uygun detaylar olamamış. Donanım seçenekleri açısından yerini aldığı modelle aynı pakete sahip olmasına rağmen, bazı özelliklerinden vazgeçilmiş. Marka yönetiminin de dile getirdiği gibi, konfor özelliklerinde bazılarından vazgeçilirken güvenlik seviyesi artırılmış. Yaşam alanı genişliği konusunda ise o kadar iddialı ki, bırakın küçük sınıf otomobilleri, bazı kompakt modellere bile çok rahat kafa tutabilir.

Başlangıç fiyatı iyi

Ülkemizde 38 bin TL başlangıç fiyatıyla satışta olan araçta, 1.2 lt ve 1.4 lt’lik iki benzinli

Bu kadar iddialı bir değişimi ben bile beklemiyordum. Güney Koreli otomobil üreticisi küçük sınıf modelini radikal bir şekilde yeniledi. Üstüne üstlük bu değişimin Hyundai Assan Fabrikası’nda yaşanmış olması da önemli bir artı.

ve 1.4 lt’lik bir dizel motor görev yapıyor. Bunlardan 1.2 lt’lik benzinli motor manuel şanzımanla kombine edilirken, 1.4 lt’lik benzinli üniteye otomatik şanzıman eşlik ediyor. Dizel motorsa sadece manuel şanzımanla satın alınabiliyor. Buna otomatik şanzımanın eklenmesi, i20 Dizel’in elini daha fazla güçlendirecektir.

Çıtayı yükseltti

Sürüş karakteri açısından baktığımda da çıtanın yükseğe taşındığını görüyorum: Eskisine göre izine çok daha sadık. Buna bir de süspansiyon sisteminin konforlu karakteri eklendiğinde, küçük sınıfın en iddialı sürüş özelliklerinden birini sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ama benim için asıl ön plana çıkan konu ise aracın sessizliği oldu. Yüksek hızlarda yaptığım yolculuklar sırasında bile sessizliğiyle her zaman başarılı sonuçlar ortaya koydu.

Dizel motorun özelliklerini de beğendim. Elbette burada, yüksek performans değil de yol ihtiyaçlarını göz önü- ne alarak yorum yapıyorum. Altı ileri oranlı manuel şanzımanın vites yollarının net bir şekilde bulunmasının da getirdiği rahatlıkla, sollama yapmak istediğim zamanlarda hiç sıkıntı yaşamadım. Ayrıca yüksek viteslerdeki ara hızlanma sonuçlarını da beğendim. i20’nin yürüyen aksamının getirdiği diğer bir önemli yenilik de o vuruntu seslerinin artık kesilmesi olmuş. Maksimum tork değerinin artması ve artık daha alt devirlerde kullanımda olması ise motorda yaşanan önemli bir gelişme. Sevdiğim direksiyon simidi tasarımına başarılı bulduğum bir yönlendirme kabiliyeti eşlik etti. Örneğin boşlukları hissedilmeyecek seviyeye çekmişler. Bu kombinasyonun bana sunduğu en önemli artıysa, tam da beklediğim gibi yakıt tüketimi oldu: Karma yol şartlarında 6 litrenin altına zorlanmadan inebilmesiyle ekonomi beklentilerini rahatlıkla karşılıyor.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Hyundai i20 yenilenmesinin ardından artan kalitesi ve konforuyla, küçük sınıfın en iddialı modellerinden biri oldu.

Siyah C sütunu ve koyu renk camlar arka kısımda dinamik bir etki yaratıyor.

Göstergeleri takip ederken

zorluk yaşamadım.

Dizel motorun performansı yeterli tüketimiyse çok iyi.

Far tasarımı ve LED’lerle yakışıklı bakışlara sahip olmuş.

Sürüş pozisyonunu bulma konusunda sıkıntı yaşamadım.

Arka taraftaki kullanım alanı

eskisine göre daha iyi.

İtalyanları andıran bir tarzı var.

Ayna görüşü konusunda sıkıntı yaşatmadı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.