OPEL ADAM S

Adam postlu kurt

Auto Show - - CONTENTS -

Ne kadar sevimli bakıyor! Gülümseyen bir ağız gibi duran ızgarası, pörtlek gözleri ve ışıltılı boyasıyla Opel Adam, zaten birçok Havva’nın kalbini çalıyordu. Adam S ise kas gösterisi yapıyor. Bu yeni versiyon ile Adam, hem potansiyel müşteri kitlesini genişletecek hem de markanın karını artıracak. Neticede 18 bin 700 Euro’luk Almanya fiyatı, şu ana kadar en güçlü versiyondan sadece 1350 Euro daha fazla.

Adam’ın 1.4 lt’lik 4 silindirli motoru, turbo besleme sayesinde 150 HP gibi hatırı sayılır bir güç üretiyor. Tamam, 1200 kg’lık ağırlığıyla Adam gerçek bir tüy sıklet değil, ama turbonunun fazladan gücü S’in gayet seri bir otomobile dönüş- mesini sağlıyor. Aracın küçücük egzoz çıkışından yayılan tok sesler gerçekten hoş. Kısa oranlı 6 ileri şanzımanın da yardımıyla Adam S, 0-100 km/s hızlanmayı 8.5 sn’de tamamlayıp, 210 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Bu haliyle Adam S kesinlikle etkileyici bir otomobil. Özellikle de hem vücudu iyice saran hem de çok şık görünen Recaro koltuklara geçtiğinizde…

Tamam, Adam S bir OPC modeli değil ama mühendisler kesinlikle iyi bir iş çıkarmışlar: Daha sert süspansiyon ve daha geniş tabanlı lastikler, en azından asfalt kuru olduğu sürece, gayet iyi bir aktarma kabiliyeti sunuyor. Hatta arkadaki spoyler bile sadece bir dekorasyon unsuru değil: Arka aksa 40 kg’a varan fazladan baskı uyguluyor. Ancak zemin ıslanıp kayganlaştığında bu cep sporcusu sinirli bir karaktere bürünüyor ve direksiyondan gelen yönlendirme komutlarına uymamaya başlıyor.

Ağır başlı Adam versiyonlarının aksine S, gaz pedalıyla oynanarak provoke edilebiliyor. Bunu sağlayan ise, Adam ailesinde çekiş kontrolü ve ESP’nin sadece S’te tamamen devre dışı bırakılabilmesi. Bu modda kullanıldığında araç, arkasını eğlenceli bir şekilde savuruyor.

Eşofmanlı Opel Adam: S harfinin simgelediği 150 HP ile tam bir eğlence aracı.

Adam S; ele iyi oturan 3 kollu direksiyon simidine ve vücudu çok iyi destekleyen şık Recaro koltuklara sahip.

Meslektaşımız Thomas Geiger, Opel’in yeni güçlü küçüğüyle birlikte: “Özellikle sportif tasarımını ve 1.4 lt’lik turbo motorunu çok sevdim.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.