CADILLAC CTS-V

Tüm zamanların en güçlüsü

Auto Show - - CONTENTS -

uzey Amerika otomotiv endüstrisinin vitrini niteliğindeki Detroit Otomobil Fuarı bu yıl gerçekten de Amerikan otomobillerinin gövde gösterisine sahne oldu. En önemli gösterilerden birini de köklü Amerikan markası Cadillac yaptı. Cadillac, 112 yıllık tarihindeki en güçlü modeli olma unvanını taşıyan yeni CTS-V’i tanıttı. CTS-V ayrıca, herhangi bir modifiye işlemi görmemiş, standart durumdaki rakipler arasında dünyanın en güçlü, premium otomobillerden de biri oldu. 649 HP güç ve 855 Nm tork üretebilen V8 motoruyla bu yeni nesil canavar, yerini aldığı bir önceki modele göre 93 HP daha fazla güç ortaya koyuyor.

CTS-V iki farklı ruhu aynı bedende buluşturuyor. Bunlardan biri, üst sınıf bir premium sedan ruhu. Diğeri ise pistlerde boy gösterebilecek bir spor otomobilin güçlü adaleleri. Yeni geliştirilmiş 6.2 litrelik V8 motoru ve 8 ileri oranlı, çift kavramalı otomatik şanzımanının yanı sıra, kalkış kontrol sisteminin de desteğiyle yeni CTS-V, 4 saniyenin altında bir zaman diliminde 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

Dünyanın en güçlü, standart durumdaki süperşarjlı V8 motorlarından olmasına rağmen bu motor, aynı zamanda tasarruflu da. Daha ekonomik ve kompakt süperşarj beslemesi, direkt enjeksiyon ve aktif yakıt kontrol sistemi, aracın tüketimini olabildiğince düşürüyor. Yakıt kontrol sistemi, sakin kullanımlarda silindirleri kapatarak aracın gereksiz yakıt tüketmesinin önüne geçiyor. İddialı vites geçiş tepkimesine sahip 8 ileri oranlı 8L90 şanzıman, daha yakın dişli mesafesi sayesinde devir kaybı yaşatmadan vites geçişleri sağlarken, yakıt ekonomisine de katkıda bulunuyor. Direksiyon arkasındaki pedallar ile vites değişimi yapan bu şanzıman, “Performance Algorithm Shifting” ismi verilen sistem ve otomatik konvensiyonel tork konvertörü sayesinde daha yumuşak geçişler sağlıyor.

CTS-V, daha düşük güçteki model olan CTS ile 2,910 mm’lik aynı dingil mesafesine sahip olmasına rağmen, ön ve arka iz açıklıkları daha geniş. 19 inçlik hafif alaşımlı jantlar, Michelin tarafından özel olarak geliştirilen Pilot Super Sport lastiklerle giydirilmiş.

649 HP’lik devasa motoruyla CTS-V, güçle birlikte premium sınıf bir otomobilin gerektirdiği herşeyi karşılıyor.

Detroit Otomobil Fuarı’nda Cadillac, yeni nesil CTS-V modelini tanıttı. Yeni CTS-V, akıllara durgunluk veren 649 HP’lik gücüyle, aynı zamanda 112 yıllık Cadillac tarihinin en güçlü modeli olma unvanını da elinde geçirdi.

ZF’in geliştirdiği Servotronic II sistemi ve elektronik kilitli diferansiyel, virajlarda daha dengeli ve daha zevkli bir deneyim yaşatıyor. 6 pistonlu Brembo fren sistemi, günlük kullanımın yanı sıra, pist günlerinde de üst limitleri zorlayabiliyor. Manyetik Sürüş Kontrolu saniyede bin farklı veriyi tarıyor ve aracın beynine yolluyor. Bu verilere ve yolun durumuna göre, aracın amortisör ayarları otomatik olarak yapılabiliyor. 4 farklı sürüş moduna sahip olan CTS-V, Tour, Sport, Track ve Snow modlarına göre sürüş karakterini ayarlayabiliyor.

Otomobilin dış tasarımının şekillendirilmesi sırasında aerodinamik özellikler, hafiflik ve soğutma sistemi hep göz önünde bulundurulan unsurlar olmuş. Hafif yapılı karbon fiber kaput, üzerindeki hava kanalları sayesinde sadece motorun sıcak havasını tahliye etmekle kalmıyor, aynı zamanda radyatöre soğuk hava sağlayarak motorun sıcaklığını dengede tutuyor. Ön ve arka kanallar aracın aerodinamiğine ve süperşarjlı motorun hava ihtiyacına hizmet ederken, tampondaki alt etekler ve arka spoyler yüksek hızlarda havayı yere bastırarak, aracın daha dengeli yol almasını sağlıyor. Ayrıca sunulan bir karbon fiber paketi de mevcut. Bu pakette daha keskin bir ön etek, hava kanalları ve arka difüzör yer alıyor.

Bütün bu performans özelliklerinin altında, aslında bir premium sınıfı otomobil yattığını unutmayan Cadillac tasarımcıları, iç mekanda bu Premium havayı estirmeye özel çaba sarfetmişler. Premium atmosfere yakışan, 20 yönlü ısıtmalı ve soğutmalı, deri ve süet karışımı koltuklar iç mekandaki kalite seviyesini yansıtan elemanların başında geliyor. Ayrıca sunulan Recaro performans serisi ön koltuklar, bel ve omuz destekleri ile agresif sürüşlerde sürücüye daha konforlu bir sürüş yaşatıyor.

İç mekanda lüks malzemelerin tercih edildiği yeni CTS-V, 12.3 inç büyüklüğünde dev bir gösterge paneline de sahip. V Serisi, grafikler ve etkileyici kadranların yanı sıra konfigüre edilebilen bir head-up gösterge sistemi de sunuyor. Ayrıca Bose ses sistemi, navigasyon ve bluetooth bağlantısı gibi özellikler sürücüsüne, kendini özel hissettirecek diğer aksesuarlardan sadece bir kaçı.

Gücün ve güzelliğin buluştuğu nokta: CTS-V prestijli bir havaya sahip.

Keskin hatlara sahip olan yeni CTS-V, köpekbalığını andırıyor.

Cadillac iç mekanda en kaliteli malzemeleri kullanmaya özen göstermiş.

6.2 Litrelik V8, yeni bir süperşarj ünitesine kavuşmuş.

Ali Mert GİRAY

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.