TÜV’ÜN EN İYİLERİ

En az sorun çıkaranlar

Auto Show - - CONTENTS -

Orta sınıf stationlar ve kompakt SUV’lar... Biri otomobil dünyasının geniş iç mekânlı ve prestijli sınıfı, diğeri ise şehir içi kullanıma uygun boyutlarıyla günümüz SUV trendinin en hızlı yükselen sınıfı... Peki aya ikinci elde durum ne? Büyük rağbet gören bu iki sınıfın TÜV istatistiklerine göre en iyilerini sizler için derledik.

ORTA SINIF STATIONLAR:

HONDA ACCORD TOURER

Tip CU/CW; 2008-halen (2011’de makyaj); 150-210 HP

Başarılı TÜV sonuçları; yüksek güvenilirlik; atak sürüş özellikleri; yüksek performans; sessiz ve tutumlu dizel motor

Honda Accord, dahil birçok Avrupa ülkesinin en fazla haksızlık yapılan modellerinden biri. Örneğin Almanya’da geçen yıl sadece 1250 adet Accord satıldı. Asıl konu içsel özellikler ve kalite olsaydı, Accord’un çok satanlar listesinin çok daha üst sıralarında olması gerekirdi. Lisansör dergimiz AUTO BILD’in yaptığı uzun dönem testinde Accord Tourer 2.2 i-DTEC, 100 km’yi en iyi notlardan biriyle tamamlamayı başarmıştı. Araç söküldüğünde ise, detay kalitesinin de birinci sınıf olduğu ortaya çıktı: 70 kontrol noktası ve sıfır hata! Yani testin başından sonuna hiçbir problem çıkarmadı. Motor çok iyi durumdaydı: En küçük bir aşınma emaresi bile yoktu. Aynı şey, en küçük dişlisine kadar şanzıman için de geçerliydi. Orijinal fren diskleri ise çok daha uzun bir süre dayanacak gibi görünüyordu.

Küçük bagaj hacmi (maks. 1252 lt); arkada kısıtlı iç mekan; kısmen alışkanlık gerektiren kumanda konsepti

Egzoz manifoldu, katalitik konvertör, egzoz susturucuları ve boruları da sorunsuzdu. TÜV’ün gerçekleştirdiği muayenelerde de Accord, önemli bir zayıflık göstermiyor. Accord’un başarıları bununla da sınırlı değil: Uzun dönem aracının 150 HP’lik dizel motoru test boyunca gücü, sessiz çalışması ve düşük tüketimiyle beğeni topladı. Çok hızlı otoyol kullanımlarının da bolca gerçekleştirildiği testte Accord, ortalamada 7.3 lt’lik tüketim rakamına imza attı. 6 ileri oranlı şanzımanın temiz ve hassas vites geçişleri ve sportif sertlikteki süspansiyon ise Accord’u, orta sınıfın en dinamik araçlarından biri haline getiriyor. Zayıflıklar ise arka sıra ve bagaj bölmesindeki kısıtlı iç mekan genişlikleriyle biraz fazla sert kalan yuvarlanma karakteriyle sınırlı.

ÖNERİ: 2.2 i-DTEC (150 HP)

Sürüşü de en az görünümü kadar dinamik: Honda Accord Tourer orta sınıfın en atak stationlarından biri.

İşçilik kalitesi ve koltuk konforu birinci sınıf. Çok sayıdaki düğme ise kullanımı biraz zorlaştırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.