YAMAHA YZF-R25

Ortalığı karıştıracak!

Auto Show - - CONTENTS - Ümit Akkuyu / KKTC SONUÇ

Yamaha’nın atılımları devam ediyor. Motosiklet tutkunlarının en çok merak ettiği makinelerin başında gelen YZF-R25 de bu atağın önemli ürünlerinden biri. Yeni model, sadece dikkatleri üzerine çekmekle kalmayıp ortalığı da karıştıracak gibi görünüyor.

Yapılan açıklamada Yamaha, gayet açık bir mesaj veriyor: İlk yıl için hedefledikleri satış rakamı en az 1.000 adet! Bunu gerçekleştirmek ve zirveye ulaşmak için Yamaha, kesinlikle iyi bir reçeteye sahip. Ülkemizde uygulanan motor hacmine göre vergi sisteminden dolayı Yamaha, bu motora büyük önem veriyor. Hatta bu motora verdiği önem o kadar büyük ki, Türkiye’de faaliyet gösteren motosiklet markalarına örnek olacak bir lansmana imza atmaktan da geri kalmadı. Bizler de Yamaha’nın YZF-R25 modelini yakından incelemek için Kıbrıs’taki lansmana doğru yola çıktık.

Küçük yarış sınıfında yer alan motosikletin ilk göze batan özelliklerini kısaca şöyle sıralayabilirim: Tamamen yeni ve kendi sınıfındaki tek çift silindirli motor; büyük bir gövde, LED stop ve uygun fiyat. Fiyat konusuna daha sonra tekrar döneceğim.

Yamaha mühendisleri R25 için elmas tipi şasiyi tercih ederek daha yüksek bir rijitlik elde etmişler. Sürücüye, kısa boyluların da rahatça kullanılabileceği iki parçalı bir sele sunulmuş. Bu konforlu sele, 780 mm yüksekliğe sahip. Ön arka ağırlık dağılımının yüzde 50/50 olması sayesinde R25 için “yeni başlayanlar için ideal bir motosiklet” diyebilirim. Görsel olarak Yamaha’nın R Serisi tasarım dilinin kullanıldığı R25, bu sayede aslında olduğundan daha büyük hissettiriyor. Göstergede vites bilgisinin verilmesi de özellikle yeni başlayanlar için ideal bir özellik.

Çift silindir, 12.000 d/d’de 36 HP

R1’de kullanılan uzun salıncak kolu teknolojisini yeni YZF-R25’te de görüyoruz. Bunun getirisi ise, hızlanma, viraj alma ve yavaşlamalar sırasında şasi geometrisinde daha az değişiklik ve daha az gerilim oluşarak, daha dengeli bir sürüş sunması. 573 mm uzunluktaki salıncak kolu R25'e güçlü bir düz çizgi performansı, arka tekerleğe ise daha etkin güç aktarımı kabiliyeti olanağı sağlıyor.

249.6 cc hacme sahip tamamen yeni motor 36 HP güç üretiyor. Dört zamanlı ve dört supaplı motor büyük bir istekle 12.000 d/d’ye kadar tırmanarak kas gösterisi yapıyor. 22.6 Nm maksimum torkunu ise bu yeni motor, 10.000 d/d’de veriyor.

Kıbrıs’ta bu motosikleti pistte kullanma fırsatı elde ettik. Oturma pozisyonu açısından bakıldığında, sürücüsünü fazla yormayan ergonomik bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. Dar tasarımı sayesinde depo, dizlerle rahat tutuluyor. Araç düşük devirlerde gayet sakin bir tutum sergiliyor. Gaz kolu açılıp 6.000 d/d seviyesi aşıldığında canlanan motor, istekli bir şekilde nefes almadan etkileyici bir üst devirlere çıkma isteği gösteriyor. Bu rahatlık, daha büyük bir segmentteymiş gibi hissedilmesini sağlıyor. Devirlenme kabiliyetinin dışında kolay vites geçişlerinin boşluk bırakmayacak kadar iyi olması ve gaz komutlarına hemen cevap vermesi de çok iyi. Frenleme konusundaki etkinliği ve sürücüsünü olumsuz bir duruma düşürmeden çok rahat yavaşlayıp durması güvenlik açısından büyük birer artı. Mühendislerin ön maşayı biraz yumuşak tutması ise motosiklete günlük kullanımda uygunluk sağlıyor.

Bolca ekstra donanım kalemi buluna R25 için Yamaha, lansmana özel 13.500 TL’lik bir fiyat belirlemiş. Başarılı özelliklerine bu makul fiyat da eklenince, 1000 adetlik satış hedefinin gerçekleşmesi, hatta aşılması kesinlikle mümkün.

Görsel olarak büyük ağabeyleri ile neredeyse aynı. Ancak hırçın ve dinamik yapısına karşın uysal da olabiliyor.

Mesaj çok açık: Düşünmeden alınabilecek bir motosiklet. Nefes kesen tasarımı ve rakiplerine

oranla daha güçlü olması da önemli artılar arasındaı. 14 lt’lik deposu sayesinde daha uzun

bir menzil sunan bu küçük süpersporcu, tüm özellikleriyle dikkatleri üstüne çekmesini biliyor. Fiyatlandırma açısından ise markanın uyguladığı rekabetçi tutum, sizi motosiklet sahibi olmaya bir

adım daha yaklaştıracaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.