NISSAN QASHQAI 1.2 LT A/T

Benzinli ve otomatik vitesli

Auto Show - - CONTENTS -

Nissan Qashqai, kendi sınıfını yaratan bir araç. Bunun getirdiği önderliği de kaptırmaya niyeti hiç olmadı. Yenilenmesinin ardından farklılaşan karakteriyle başarısını sürdürüyor. Bu aracın en önemli artılarından biri de bilinirliğinin yanı sıra, kullanıcıların beklediği çeşitliliği sunuyor olması. İki çeker, dört çeker, dizel, benzinli seçeneklerinin hem manuel hem de otomatik versiyonlarını sunması, Qashqai’ın elini güçlendiriyor.

Bu hafta test konuğum 1.2 lt küçük hacimli benzinli motorla birlikte satışa sunulan otomatik şanzımanlı Qashqai versiyonu oldu. Fiyat listesine baktığım zaman yeterli bir donanım seviyesiyle bu buluşmanın 71 bin 990 TL’ye satıldığını gördüm. Satın alma bedeli açısından bence iyi bir rakam. Yok, bana bu kadar donanım yetmez, daha fazlasını istiyorum diyorsanız da 96 bin TL’ye kadar çıkan etiketiyle kullanıcılara hitap ediyor.

Tasarımına baktığım zaman, ilk versiyona göre artık çok daha iyi olduğunu gördüm. Dinamik ve kaliteli görünen detaylarıyla elini güçlendirirken, eleştirilen yüksekliği de düşürülmüş. Bununla birlikte kilo verirken, artık daha fazlasını sunması için boyu uzamış ve genişliği artırılmış.

Yaşam alanı daha geniş

Yaşam alanı konusunda da çıta daha yükseğe taşınmış durumda. Keyif veren, konfor katan ve kalite unsurunun yüksek olduğu yepyeni bir yaşam alanına sahip. Genişlik artmış, bagaj artık daha büyük, omuz mesafesi daha iyi. Sessizlik konusunda da ilerleme sağlanmış. Kullanım açısından önceki neslinde rahatsız eden ne varsa, elden geçirilmiş.

Sürüş yardımcıları açısından da artık çok zengin bir araç. Kendi kendine park etme kabiliyeti, şehir içi kaza önleme sistemi gibi önemli detaylar araçta görev yapıyor.

4500 d/d’de 115 HP güç üreten 1197 cc hacmindeki küçük hacimli motorun, CVT şanzımanla uyumlu olabilmesi için, maksimum torku manuel şanzımana göre 25 Nm kadar düşürülmüş. Bu versiyonda motor artık 1750 d/d’de 165 Nm tork sunuyor. 25 Nm tork verisinden vazgeçilmiş ama torkun daha alt bir devir

bandında kullanıma sunulması sağlanmış. Nissan tarafından açıklanan bilgilere göre bu aracın maksimum hızı 173 km/s ve 0-100 km/s hızlanmasını 12.9 saniyede tamamlıyor. Otomatik şanzımanın kullanılmasıyla birlikte, özellikle performansta önemli bir kayıp olmuş. 0-100 km/s hızlanması açıklanan fabrika verilerine göre bile 2 saniye uzamış. Ama bu tip şanzımanlar için normal bir durum. Küçük hacimli motorun ve CVT şanzımanın iş birliğini değerlendirdiğimde, performansı iyi bulmasam bile, yeterli olduğunu gördüm.

Performansı ortalama

Yapmış olduğum ölçümlerde de fabrika verilerine çok yakın sonuçlara imza attı. Yüksek hızlara ulaşma konusunda da istekli ama nefesi biraz erken kesiliyor. CVT şanzıman vites seçimlerini son derece iyi ve kararlı bir şekilde yapıyor, bu sayede benim beğenimi kazandı. Sürüş karakteri konusunda da önemli bir ge- lişim gösterilmiş. Özellikle alçaltılan şasisi sayesinde yola çok daha sağlam bir şekilde basıyor.

Sürüş özellikleri konusunda, özellikle görüş açılarının biraz daha iyi olması gerektiğini düşünüyorum. Şehir kullanımlarında yaptığım manevralarda sıkıntı yaşadım. Artık daha iri olan yüz tasarımının nerede başlayıp nerede bittiğini anlama konusunda da ilk etapta zorlandım fakat sonra alıştım. Park manevraları sırasındaysa, mükemmel çalışan kameraları sayesindeyse hiç sıkıntı yaşamadım. Beni rahatsız eden bir diğer özelliği koltukların yapısı oldu. Tamam, son derece rahat koltukları var ama uzun süreli yolculuklar sırasında aradığım konforu bulamadım. Yönlendirme kabiliyeti açısından baktığımda da biraz daha iyi olmasını bekledim. Yönlendirme karakteri kesinlikle kötü değil ama daha iyisini sunan rakipleri var. Kullanım sırasında konforlu bir yapıya sahip olmasıyla aracın içinde bulunan herkesin rahat etmesini sağlıyor. Eskisine göre arka tarafta daha geniş bir kullanım alanı sunuyor olması, bu bölümde yolculuk edenlerin de daha rahat etmesini sağlıyor.

Son olarak, can alıcı konu olan yakıt tüketim kriterinde de tam benim beklediğim karaktere sahip; ne çok cimri ne de çok bonkör. Ortalamayı iyi bir şekilde yakalamış durumda.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Eskisine göre daha iyi giyimli bir araç olarak karşıma çıktı. Bu tip yollara rahatlıkla

girebileceğiniz kabiliyete sahip.

Stoplar neredeyse ön tarafa kadar ilerliyor.

Göstergeleri takip etme konusunda sıkıntı yaşamadım.

Direksiyon simidinin tasarımı da genel

olarak başarılı.

İdeal sürüş pozisyonu rahat bir şekilde bulunuyor. Arka tarafta sunulan yaşam

alanı da başarılı.

Bagaj hem geniş hem de yüklemeler kolaylıkla yapılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.