HONDA CR-V 1.6 I-DTEC

Güvenlik zirvesi

Auto Show - - CONTENTS -

2015 yılı için kapsamlı geliştirmelere sahne olan yeni Honda CR-V daha güçlü 1.6 litrelik i-DTEC dizel motor ve ZF’in geliştirdiği 9 ileri otomatik şanzımanla etkileyici bir güç-tüketim oranı sunuyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip CR-V’de kullanılan Honda’nın Earth Dreams Technology serisinin yeni 160 HP’lik 1.6 litre i-DTEC dört silindirli dizel motoru, yeni iki aşamalı turbodan yararlanarak daha yüksek güç ve daha iyi tork dağılımı sunuyor. Bunun yanı sıra üstün verimlilik seviyeleri ve önemli ölçüde azaltılmış CO2 emisyonu da yeni motorun avantajları arasında. i-DTEC motorun iç sürtünme oranının yüzde 37 azaltılması sayesinde şehirdışı kullanımda 4,9 lt/100 km’lik etkileyici yakıt tüketim değerine ulaşıldı. Motorun ürettiği 160 HP’lik maksimum güce 350 Nm tork üretimi eşlik ediyor ve 9 ileri otomatik şanzımanla birlikte CO2 salımı 129 g/km olarak gerçekleşiyor.

Geliştirilmiş vites oranları

CR-V’de daha önce görev yapan 5 ileri otomatik şanzımanın yerini alan geliştirilmiş 9 ileri otomatik şanzıman, vites oranlarının 1.6 litrelik i-DTEC motor için optimize edilmesiyle alt viteslerde seri kalkış sağlarken, üst viteslerde daha düşük motor devriyle beraber daha düşük tüketim ve motor sesi oluşmasına olanak sunuyor. Daha fazla vites sayısı ve daha küçük vites aralıklarıyla gaz pedalı tepkileri geliştirilirken, daha yumuşak vites geçişleriyle daha kararlı hızlanma hissi veriyor. Sürüş durumuna bağlı olarak, motor hızı - gaz kelebeği optimizasyonu ile yeni 9 ileri otomatik şanzıman 9. vitesten 5. vitese ve 7. vitesten 4. vitese direkt geçiş yapabiliyor. Bunlara ilave olarak yeni şanzıman verim odaklı tasarlandığından, önceki otomatik şanzımana oranla yaklaşık 35 kg daha hafif ve ideal ağırlık dağılımı sağlıyor. Yeni motor ve yeni şanzıman birlikte, bir önceki kombinasyona göre toplamda yaklaşık 65 kg’lik bir ağırlık avantajı sunuyor.

Dış tasarım farlar ön planda

Yeni CR-V’nin tasarımında yapılan değişikliklerin başında, ön bölümde yeni radyatör ızgarasına akan yeniden tasarlanmış farlar geliyor. Buna ilave olarak yeni tampon CR-V’ye daha geniş bir görünüm verirken, ayrıca aracın

görsel ağırlık merkezini de kısmen aşağıya çekiyor.

Şık yeni farların güçlü halojen lambaları, LED gündüz farları ve HID projektör farları tarafından destekleniyor. Arkadaysa LED teknolojili stop grubu CR-V’ye daha akıcı ve üç boyutlu bir görünüm veriyor. Tüm bunlara ilave olarak dış tasarım yeni 17 ve 18 inç alaşım jantlarla destekleniyor.

Android tabanlı dokunmatik ekran

Honda Connect adı verilen Android tabanlı gelişmiş ses ve bilgi sistemi 7 inçlik dokunmatik ekrana sahip. Bluetooth ve eller serbest telefon, Mirror Link ve akıllı telefon ile internete bağlanma özelliklerinin yanı sıra sosyal medya, internet radyosu, güncel trafik ve hava durumu, haberler gibi internet üzerinden birçok uygulama kullanılabiliyor.

Ön ve arka park sensörleri, arkanızda ne olduğunu net bir şekilde gös-

termek ve görüş alanınızı en üst düzeye çıkarmak amacıyla bagaj kapağının üst kısmına yerleştirilen geri görüş kamerası park manevrasını kolaylaştırıyor.

Araç ses izolasyonu da artırılmış ve iç mekan % 6 daha sessiz hale getirilmiş. Honda’nın ileri teknolojili 9 ileri otomatik şanzımanıyla birlikte kullandığı çok şık ve modern görünümlü yeni vites kolu, önceki 5 ileri otomatik vitesten sonra, Honda’ya çağ atlatmış gibi görünüyor.

Tek hareketle katlanabilir arka koltuk sistemi sayesinde tek bir kolun çekilmesiyle katlanarak dümdüz hâle gelen bagaj, tam boy stepne tercih edildiğinde dahi 1648 litrelik alan sağlıyor. Koltuklar kullanımdayken 589 litre hacme sahip bagajın yük uzunluğu 1.570 mm’ye kadar ulaşabiliyor. Böylece CR-V’nin bagajında iki dağ bisikleti veya dört golf çantası kolayca taşınabiliyor.

Güvenlik sistemleriyle iddialı

Honda, Gelişmiş Sürüş Yardım Sistemleri olarak bilinen sensör tabanlı aktif güvenlik sistemlerini kapsamlı olarak yeniledi. “Honda SENSING” adlı yeni sistem artık kamera ve radar teknolojisini birleştirerek Çarpışma Hafifletme Fren Sistemi (CMBS) ve Uyarlanabilir Sabit Hız Kontrolü (ACC) Sisteminde iyileştirmeler yapıldı.

Gelişmiş Sürüş Yardımı Sistemi özelliklerini destekleyecek şekilde Honda SENSING; Önden Çarpışma Uyarısı, Şerit Koruma Destek Sistemi (LKAS), Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Trafik Monitörü ve Uzun Far Destek Sistemi gibi Honda’nın Gelişmiş Sürüş Yardım Sistemleri uzun yolcuklarda sürücünün yapabileceği hataları düşünerek, birlikte uyum içinde çalışıyor ve çarpışma durumunda koruma sağlıyor.

LKAS (Şerit Koruma Destek Sistemi) benden tam puan aldı. Yoldaki şerit işaretlerini “algılayan” dikiz aynasının arkasına yerleştirilmiş bir kamera sayesinde araç şeridin dışına sürüklendiğinde sesli bir ikaz veriyor ve direksiyonu otomatik olarak düzelterek tekrar şeridi ortalayacak şekilde şeridinizde kalmanızı sağlıyor.

İlk kez bu otomobilde gördüğümüz en büyük yenilik ise yaklaşan araçları

ve yayaları algılayabilme ve fren yapabilme özelliğine sahip I-ACC (Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme) sistemiydi. I-ACC yan şeritten önünüze çıkarak size tehlike yaratabilecek araçları algılayarak fren yapabiliyor. Bu asistan sistemi, Honda SENSING” Executive donanımında opsiyon olarak sunulacak.

Sürüş izlenimleri

Eski nesil 2.2 litre motorlu CR-V’nin 100 km/s hıza 12,3 sn’de çıkabildiği hatırlanırsa, 0-100 km/s hızlanması 9,7 sn olan yeni CR-V’nin ne kadar başarılı olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Düşük hacimden elde edilen bu değerlere, düşük devirlerdeki gaz tepkilerinin canlılığı, sessiz, sarsıntısız ve akıcı hızlanma eklenince sürüş keyfi iki kat artıyor.

Yeni CR-V’nin daha keyifli kullanım ve daha kararlı yol tutuşa sahip olması için yürüyen aksamında modifikasyonlar yapılmış. Ön ve arka iz genişliği 15 mm kadar artan yeni CR-V’de kamber açısı da gövde hareketlerini dengelemek adına yarım derece kadar yükseltildi. Direksiyon dişli oranı % 8 artırılan CR-V kontrolü daha kolay ve çok daha hızlı tepki veriyor. Viraj demirleri, yaylar ve amortisörler yeniden geliştirilerek kendinizi güvende hissettiren orta sert bir süspansiyon kullanılmış.

Sert direksiyon hareketlerinde bile stabilitesini korumayı başaran CR-V, ağırlık transferini ilk şiddetli esnemede ESP’nin desteğiyle absorbe edip, sürücünün aracı dizginlemesini kolaylaştırıyor.

Yeni Honda CR-V 1.6 lt i-DTEC dizel motoruyla, Türk tüketicisinin karşısına Mayıs ayındaki Auto Show fuarında çıkacak.

Otoyolda saatte 120 km’ye hızı sabitleyip direksiyonu bırakıyorsunuz. Şerit Takip Sistemi sayesinde küçük müdahalelerle CR-V şeridinde kalıyor ve virajları bile ‘eller serbest’ dönebiliyorsunuz.

Yeni Honda C-RV, sürücünün yapması gereken birçok şeyi sizin yerinize yapabiliyor. Sizin yerinize şeritte kalacak müdahaleleri direksiyona yaparken, öndeki araçla olan mesafeyi ayarlıyor ve gerekirse sağ şeritten önünüze araç çıkacağı sırada fren yaparak çarpışma tehlikesini önlüyor.

Ciddi yenilikler geçiren Honda CR-V, 1997 yılından bu yana 750 binden fazla satıldı.

Geniş ve ferah iç mekan oldukça şık tasarlanmış. Özellikle yeni nesil vites kolu etkileyici. Photo-realistic kavşak ve tabela gösterme özelliği olan Garmin Navigasyon Sistemi, Dream donanım hariç tüm versiyonlarda standart.

Honda Connect ile internet üzerinden birçok uygulama

7 inçlik dokunmatik ekranda kullanılabiliyor.

Flowing wing tasarımı uygulanan Honda CR- V, daha geniş ön tampon ve yeni farlarıyla albenisini artırmış.

Yeni çift kademeli turbo ile motorun güç/tüketim oranı çok iyi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.