PEUGEOT 308 GT

Spor salonundan çıkmış

Auto Show - - CONTENTS - SONUÇ MICHAEL IGGENA

Golf her zaman en önde. Almanya’nın çok satan kompakt modeli, neredeyse sınıfındaki tüm karşılaştırmaları kazanıyor. Durum böyle olunca örnek alınması, karşısına sürekli yeni rakipler çıkması da normal. Peugeot da böyle düşünüyor olmalı ki, 308’in hem tasarımını hem de boyutlarını Golf’e çok yakın tutmuş. Gerçekten de 308 ile Golf arasında sadece güç konusunda bir saygı mesafesi vardı: Bugüne kadar güç yelpazesinin zirvesi 130 HP’ydi. Golf R’da ise bu rakam 300 HP’ye ulaşıyor.

En azından 220 HP’lik Golf GTI’ı biraz olsun heyecanlandırabilmek için Peugeot, kompakt aslanına güç dopingi yapmaya karar verdi. 308 GT adı verilen bu yeni rakip, benzinli versiyonda 205 HP, dizelde ise 180 HP güce sahip. Daha güçlü bir versiyonun da üretilmesi planlanıyor.

Motor çalıştırıldığı anda ekranda beliren damalı bayrak, 308 GT’nin hedefinin ne olduğunu sürücüye hatırlatıyor. Sürüş sırasında ekrandan, güç, tork, turbo basıncı, yanal ve doğrusal ivme verileri de takip edilebiliyor. Ancak bunlar sadece şık birer oyuncak. Çünkü sürüş dinamiklerini iyileştirmek için alçaltılan süspansiyon çok daha önemli bir değişiklik.

Dizel motor yüksek torku ve çekiş gücüyle Golf GTD (184 HP) ile rahatlıkla başa baş bir performans sergilerken, benzinli motorun 205 HP’lik gücü Golf GTI ile baş etmekte yetersiz kalıyor.

308 GT’yi daha da sertleştirmek mümkün. Normal modda gayet ağırbaşlı bir karakter sergileyen GT, orta konsoldaki Sport düğmesine basıldığında diğer yüzünü sergilemeye başlıyor. Bu modda 1.6 lt’lik 4 silindirli motor gaz komutlarına daha hızlı tepkiler verirken, değişken destekli elektrikli direksiyon ise daha direkt çalışmaya başlıyor. Aynı anda süspansiyon da daha atak ve daha az önden kayma eğilimli bir karaktere bürünüyor. Sport mod ile ilgili tek eleştiri ise, enlemesine zemin yarıkları ve rögar kapaklarının üzerinden geçerken ön aksın aşırı sinirli tepkiler vermesi. Aslına bakılırsa, bir hoparlör ile iç mekana iletilen motor sesleri de biraz sentetik bir etki bırakıyor. Fiyatlara bakıldığında, Peugeot’nun gayet cesur olduğunu söyleyebiliriz. Tamam, navigasyon, LED farlar ve iki bölgeli otomatik klima standart donanımda, ancak benzinli versiyonun 29 bin 950 Euro’luk Almanya fiyatı rakiplerinin üzerinde: Golf GTI’ın (Peugeot kadar lüks donanımlar sunmasa da) başlangıç fiyatı ise 28 bin 675 Euro.

Sportif GT versiyonunda da 308, örnek aldığı modelin VW Golf olduğunu gizlemiyor.

Kırmızı dikişler ve artık klasikleşen küçük direksiyon sportif bir etki yaratıyor.

Küçük tavan spoyleri ve entegre egzozlarıyla arka tasarım gayet sade.

Bagaj hacmi 470 lt ile oldukça geniş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.