RENAULT KADJAR

Hormonlu Captur

Auto Show - - CONTENTS -

Renault, kompakt sınıftaki ilk Crossover modeli olan Kadjar’ı tanıttı. Captur’ün fotokopi makinesinde büyütülmüş bir kopyası gibi görünen Kadjar, Mart ayında Cenevre Fuarı’nda sergilendikten sonra, 2015 yılı içerisinde dünya pazarlarına sunulacak.

Fransız Renault, crossover sınıfındaki büyümeye kayıtsız kalmak istemiyor ve yeni modelleriyle bu sınıftaki boşluğu doldurmaya çalışıyor. Küçük sınıf crossoverda Captur modeliyle başarılı bir çıkış yakalayan Renault, bu çıkışı şimdi de kompakt sınıftaki yeni crossover modeli Kadjar’la sürdürmek niyetinde.

Renault’nun aslında Crossover konusunda elinde önemli bir koz da var. Sonuçta Renault-Nissan ittifakı altındaki Japon marka Nissan, kompakt ve küçük Crossover segmentlerinin yaratıcısı konumunda. Nissan’ın bu konudaki deneyimleri, aynı ittifak altındaki Fransız Renault’ya teknoloji transferi olarak yansıyacak. Sonuçta Kadjar, bu ittifakın ortak platformlarından birini kullanacak.

Avrupa ve dünya pazarları için İspanya’daki Renault fabrikasında üretilecek olan Kadjar, aynı zamanda 2016’dan itibaren de Çin’de Dongfeng ortaklığıyla kurulan yeni Çin (Wuhan) fabrikasında da üretilerek bu bölgeye pazarlanacak. Kadjar bu sayede Çin’de üretilen ilk Renault modeli olma unvanını da kazanacak. Renault’nun orta vadeli planı, Çin pazarında yılda 750 bin araç satmak.

2014’te dünya çapında satılan her beş aracın neredeyse biri crossover’dı. Bu segment Avrupa’da yüzde 23, Çin’de ise yüzde 26’lık pazar payına sahip. Renault da bu alanda büyümek istiyor. Renault Koleos’tan sonra gelen Captur, Renault’nun crossover serisindeki ikinci model oldu. Rena-

ult şimdi de bu seriyi kompakt sınıftaki Kadjar ile genişletiyor.

Akıcı hatlara sahip tasarım

Kadjar, akıcı tasarımıyla gücü ve zarafeti ustaca harmanlıyor ve baştan çıkarıcı özelliklerini gözler önüne seriyor. Renault’nun bu ilk kompakt crossoverı üç farklı dünyanın; SUV, Sedan ve Sport Tourer’ın kodlarını bünyesinde barındırıyor. Öte yandan da akıllı, konforlu ve her detayı dikkatle düşünülmüş bir iç mekân sunuyor. Gösterge paneli sürücünün doğal görüş açısı içinde kalıyor ve konforlu bir sürüş için gerekli şartları oluşturuyor.

İç mekanda göze çarpan donanımlardan biri de, 7 inçlik kapasitif renkli dokunmatik TFT ekran içeren modern bir kokpit. Kadjar’da aynı zamanda Renault R-Link 2 multi-

medya sistemi de yer alıyor.

R-Link 2; navigasyonu, telefonu, uygulamaları ve müzik sistemini kontrol eden ses tanıma sistemini bünyesinde barındırıyor. Böylece tüm fonksiyonlara basit ve güvenli bir şekilde erişmek mümkün oluyor. Sistemin kişiselleştirilebilir ana sayfası en sık kullanılan fonksiyonlara hızlıca erişilmesini sağlıyor. Mevcut uygulamaların çeşitliliği sürücüye her alanda zengin bir deneyim yaşatıyor: araç kullanımı, seyahat, haberler, sosyal medya ve günlük hayata yönelik pratik çözümler.

4x2 ve 4x4 seçenekleri var

Renault Kadjar sağlam yapısını SUV’ların dünyasından alıyor. Kadjar tam manasıyla SUV, sedan ve sport tourer tipi araçların bileşiminden meydana geliyor. Otomobil, şehirden uzaklaşmak isteyen kullanıcılarına, yerden yüksek yapısı ve 4x4 seçenekleriyle, maceracı bir sürüş konforu sunacak.

Kadjar, Renault’nun güvenlik alanında sahip olduğu uzmanlıktan da yararlanıyor. Renault Kadjar’ın donanımında LED - uzun ve kısa farları, acil durum fren desteği, şerit takip sistemi, trafik hız tanıma sistemi ve geri görüş kamerası gibi sezgisel ve faydalı teknolojiler bulunuyor.

Yeni Renault Kadjar, arka tasarımda Captur izleri taşıyor. Kadjar, multimedya sistemleri açısından zengin bir iç mekana sahip.

Aktarma sistemi seçenekli

sürücüye bırakılmış.

Kadjar, yeni tasarımı, şık jantları ve LED aydınlatma seçenekleri ile öne çıkıyor.

Renault Kadjar, yüksek yapısı

ile bir SUV’u andırıyor.

Detaylar estetik bir şekilde dış yapıya uyum sağlayarak tasarlanmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.