FORD FOCUS RS

Biberli Focus

Auto Show - - CONTENTS -

Ford, yeni Focus RS modelinin ön tanıtımını yaptı. Yüksek performanslı ve 4 tekerlekten çekişli bu otomobil, sınıfının üst limitlerindeki viraj hızı ve çarpıcı performansı ile “hot hatch” sınıfına yeni bir soluk getireceğe benziyor.

Geçtiğimiz hafta Ford, kompakt sınıftaki Focus modelinin en güçlü versiyonu olan RS modelini tanıttı. Yeni Focus RS, özel geliştirilmiş 2.3 litrelik EcoBoost motoruyla 320 HP güç üretebiliyor. Yeni Mustang modellerinde de kullanılacak olan bu 4 silindirli motor, çift turbo beslemeye ve büyük intercoolera sahip. Ayrıca özel olarak geliştirilmiş hava filtresi ve egzoz sistemi olan Focus RS, egzoz sisteminde bulunan valfler sayesinde sürücünün isteğine göre sesini ayarlayabiliyor.

Ford'un yeni geliştirdiği 4x4 aktarma sistemi ise “Dynamic Torque Vectoring” teknolojisi ile destekleniyor. Daha iyi yol tutuş ve daha zevkli sürüş sağlayan bu sistem elektronik olarak kontrol edilen çift kavramaya sahip. Bu kavrama sistemi, aracın ön ve arka tork dağılımını ayarlayabiliyor. Böylece aktarma sistemi aracın durumuna göre hangi tekerleğe daha çok tork vermesi gerektiğini hesaplayıp, dağıtımı ona göre yapıyor. Torkun yüzde 70’i arka aksa aktarılabilirken, arka akstaki torkun tamamı tek bir tekerlekte de toplanabiliyor.

Göz alıcı güzellik

Yeni Ford Focus RS güçlü ve erkeksi bir tasarıma sahip. Dev hava kanallarının ön kısımda göze çarptığı Focus RS, mühendislerin motorun soğuk tutulmasına ne kadar önem verdiğini kanıtlıyor. Ayrıca sis farlarının yer aldığı panelde bulunan hava kanalları da fren sistemini soğutmakta yardımcı oluyor. Arka tasarımda ise büyük difüzör hava akışına yardımcı olmakla birlikte, araca sportif bir görünüm de katıyor. Egzozlar iki adet birbirinden ayrı tek çıkış olarak tercih edilirken, tavanda yer alan spoyler yüksek hızlarda aracı yere bastıran kuvvetlerin üretilmesine yardımcı oluyor. Hafif yapılı 19 inçlik RS jantları ile bi-xenon ve adaptif sis farı aydınlatması standart olarak sunuluyor. Ayrıca opsiyon seçenekleri arasında Ford'un yeni teknolojisi Aktif Şehir İçi Frenleme Sistemi yer alıyor. Bu sistem 50 km/s’nin altındaki hızlarda otomatik olarak frenleyerek aracı durdurabiliyor.

Mavi tonlarının hakim olduğu iç tasarımda, Recaro koltuklar, altı kesik spor direksiyon, metal pedal seti ve RS logoları sportiflik adına izler taşıyor. Ayrıca orta konsola turboşarj basınç göstergesi, yağ sıcaklığı ve yağ basıncı göstergelerinin olduğu bir panel eklenebiliyor. Ford aracı tasarlarken sportifliğin yanı sıra teknoloji ve kullanışlılıktan da geri kalmamak için, sürücünün aracı konuşarak kontrol edebileceği SYNC sistemini de geliştirmiş. Ayrıca geri görüş kamerası ve 10 adet hoparlör ve bir subwoofera sahip Sony ses sistemi de aracın donanım listesinde yer alıyor.

Ali Mert GİRAY

Yeni RS, eski modellerinin aksine güçlü olmasının yanında şık bir görüntüye de sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.