Sprint ile yıllar boyu

Alfa, geçmişinin önemli bir ismini yeniden canlandırdı: Sprint, markanın kilometre taşlarından olacak.

Auto Show - - GÜNCEL ALFA GIULIETTA SPRINT -

Alfa, yeni bir eski isme sahip: Giulietta Sprint. Eski diyoruz, çünkü 1954 yılında piyasaya çıkan bu otomobil, küçük ve cılız bir coupeydi. Bu isim ayrıca çok da önemli, çünkü ilk Giulietta Sprint, vasat sportifliğine rağmen Alfa’ya kitlesel bir marka olma yolunu açan modeldi. Efsanevi modelinin 60’ıncı yılı için İtalyan marka, Sprint ismini, güncel Giulietta’nın yeni model versiyonunda kullanma kararı aldı. VW Golf boyutlarında 5 kapılı bir kompakt olan yeni Sprint’in gücü artık 150 HP. Aracın birçok yerinde bolca dekorasyon unsuruna yer verilirken, Sprint ibaresi de ön çamurlukların üst kısımlarına işlenmiş.

Peki ama Buronzo Kilise Meydanı’nda yan yana duran bu ikilinin ortak noktaları neler? Alfa’da uzun süredir mü- hendis olarak görev yapan ve 1950’lerde Sprint’i yaratan Geliştirme Şefi Orazio Satta Puliga’nın oğlu olan Giuseppe Satta Puliga, bu sorumuza biraz çekinerek cevap veriyor: “İsim, renk ve canlı motor!” Hiç de fazla değil, değil mi? Yanında kendi klasik Sprint’ini de getiren Giuseppe, sözlerine devam ediyor: “Bunu 10 yıl önce, kendimi kötü hissettiğim bir zamanda satın almıştım.” Şaşırıp “kötü hissettiğinizde mi?” diye soruyor ve cevabı hemen alıyoruz: “Alfa ruh için iyidir.”

Aslına bakılırsa şu sıralar Alfa’nın durumu pek de iyi değil. Örneğin 2013 yılında satışlar 74 bin adede geriledi. Ayrıca şu anda sadece 3 modelleri var: 4C, MiTo, Giulietta. Ancak güncel modeller ne kadar küçükse, firmanın planları da o kadar büyük. Örneğin 24 Haziran 2015 tarihinde Alfa, markanın eski merkezinin bulunduğu Milano’da, Sergio Marchionne’nin müjdelediği otomobilin tanıtımını yapmayı planlıyor: Büyük bir sedan. Otomobilin hareket edebilen bir model mi yoksa sadece statik bir tanıtım mı olacağı ise henüz belli değil.

Giulia’ya acilen ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen Giuseppe Satta Puliga, Alfa’nın 1950’lerin başındaki durumunu hatırlatıyor: “Küçük coupe Sprint, büyük sedan için bir geçiş süreci olmuştu”. Aynı görevi bugün Giulietta Sprint üstlenecek. Yeni model kesinlikle eğlenceli bir otomobil. Çünkü 1.4 lt’lik turbo motorun çekiş gücü, sınıfının en iyi modellerini aratmayacak kadar yüksek. Aynı hacme sahip Golf motorunun aksine Alfa’nın motoru, 5000 d/d’den devir kesiciye doğru çok

daha canlı tırmanıyor. Ancak bunun için DNA adlı sürüş program şalterinin Dinamico modunda olması gerekiyor. Bu mod seçildiğinde sürücü, parmak uçlarında Alfa’nın neden bir “macera otomobili” olduğunu hissetmeye başlıyor: Atak, direkt, dinamik. Sportif kısalıkta süspansiyon strokları ve canlı direksiyon karakteri ile sürücü, asfalta bir kademe daha yakınlaşıyor. 17 inçlik jantlar ve koltuk döşemelerine işlenmiş logo da Sprint için hazırlanmış görsel değişiklikler. Ne yazık ki Giulietta’nın zayıflıkları bu otomobilde de devam ediyor: Arka koltuklardaki iç mekan genişlikleri biraz kısıtlı, yükleme eşiği yüksek ve eşya gözleri küçük. Tüm bunlar, detaylar konusunda Alfa’nın, güzelliğe işlevsellikten daha fazla önem verdiğini kanıtlıyor.

Baz benzinli versiyonda 24 bin 400 Euro, 150 HP’lik baz dizelde ise 26 bin 850 Euro seviyesindeki (Almanya) fiyat- lar, neredeyse Audi A3 seviyesinde. Yani oldukça iddialı. Görsel olarak Giulietta Sprint, ünlü dedesi ile başa baş bir seviyede. Bize göre bugün hiçbir modern otomobil, dedeleriyle aynı güzelliğe sahip olmayı başaramıyor. Ne yazık ki bu otomobil, patron Marchionne’nin gelecek planlarında pek yer almıyor. Çünkü Başkan Marchionne, büyük bir sedan, bir station, iki adet SUV ve büyük bir ihtimalle yeni bir Spider üretmeyi planlıyor. Diğer bir hedef ise Alfa’nın 2018 yılına kadar yılda 400 bin otomobil üretmesi ve bunları özellikle Çin ve ABD pazarlarında satması.

Sprint’te 150 HP: 1.4 lt’lik motorda değişken emme supap kontrolü var. 170 HP’lik güncel versiyon da devam ediyor. Kokpitte karbon görünümlü plastik kullanılmış. Vites kolunun solundaki DNA düğmesinde 3 sürüş programı bulunuyor. Kulağa hoş gelen bir isim:

Sprint ibaresi koltuk kafalıklarına işlenmiş.

Arkadaki iki egzoz çıkışı, Sprint’in biraz daha ağırbaşlı Giulietta’lardan ayrışmasını sağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.