KOMPAKT SUV’LAR: TOYOTA RAV4

Tip XA3; 2006-2013; 136-177 HP

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL ORTA SINIF STATIONLAR/KOMPAKT -

Recreational Active Vehicle 4-Wheel Drive! Yeterince anlaşılır mı? Hayır mı? Peki ya RAV4 desek? Evet, Toyota’nın kompakt SUV’undan bahsediyoruz. 1994 yılında Japon üretici, binek otomobili arazi aracıyla çaprazlamak gibi cesur bir karar verdi. Reçete içeriği: Sürekli 4 tekerlekten çekiş, şasisiz bir karoser ve atak bir 4 silindirli benzinli motor... Bu sayede Toyota, tamamen yeni bir araç sınıfı yaratmış oldu. Yeni aracın hem müşteriler hem de otomobil gazetecileri üzerindeki etkisi çok iyiydi. Şu sıralar 4’üncü kuşağı piyasada olan RAV4, kullanılmış otomobil haberimize, öncülerinin aksine 5 kapı seçeneği de bulunan üçüncü nesliyle (2006-2013) konuk oldu. Eylül 2009’daki makyajla birlikte Toyota, önden çekiş seçeneğini de sunmaya başladı. Ancak bu seçenek sadece baz motorlarla alınabiliyordu. Diğer motorlar ise akslar arasında değişken tork dağılımı yapan sürekli 4x4 sistemiyle donatılıyordu. Öncüsünden 12 cm daha uzun olması sayesinde 3. nesil RAV4, iç mekan genişliği konusunda oldukça bonkör. Birçok SUV sahibinin önem verdiği römork kapasitesine de RAV4, 2 ton ile gayet iyi bir cevap veriyor. Çok yönlü bir yetenek olan RAV4, önemli zayıflıklar sergilemeyen bir SUV. Ancak TÜV istatistiklerinde sık sık kırılan helezonlar ve aşınan fren diskleri gibi problemler görülüyor.

ÖNERİ: 2.2 D-CAT (177 HP)

Sık sık römork çekmiş veya araziye çıkmış SUV’lara dikkat edilmeli. Çünkü bu tür kullanımlar hem süspansiyonu hem de debriyaj sistemini zorluyor.

Intelligent Active Drive adlı sürüş dinamiği ayar sistemi, RAV4’ün en iyi özelliklerinden biri. ESB üzerinden çalışan sistem, kritik durumlarda aktif direksiyon müdahaleleriyle sürücüye destek oluyor. Navigasyonun kullanımı karmaşık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.