VOLVO XC90

İsveç çeyliği

Auto Show - - CONTENTS -

Ne dev ama! 2002’den beri piyasada olan XC90, bayi stantlarında V40 ve V70’in yanında sergilenirken neredeyse bir fil gibi duruyor. Ancak insanlar bu büyük boyutlara hemen alıştı ve gayet iyi satış rakamları elde etmeye başladı. Hatta müşteriler ne fazla pazarlık yaptılar ne de bir yılı bulan bekleme sürelerinden etkilendiler.

12 yıl sonra, yani Temmuz 2014’te ise XC90, neredeyse 620 bin adetlik üretimin ardından bantlara veda etti. Ancak XC90’nın gördüğü büyük beğenide bir değişiklik olmadı. Lisansör dergimiz Auto Bild’in yaptığı “2014’ün en fazla de- ğer koruyanları” araştırmasında XC90’ın SUV’lar arasında en iyi değer koruma özelliğine sahip olduğu görüldü.

Haberimize konuk ettiğimiz dev SUV da 180 bin kilometrenin ardından hala çok iyi görünüyor. Talep edilen göreceli yüksek fiyat karşılığında müşteri, eksiksiz Premium donanıma ve tutumlu bir dizel olan D5’e sahip olacak. Bu kesinlikle çok iyi bir kombinasyon. Tamam, 2.2 tonluk araçta benzinli motor seçenekleri de var ama 5, 6 ve 8 silindirli motorlar, yüksek ağırlık nedeniyle çok yakıt tüketiyor.

Bu nedenle benzinli seçenekleri sadece çok az yol yapanlara tavsiye edebiliyoruz. XC90’ın 2.4 lt’lik 5 silindirli dizel motorunda 163, 185 ve 200 HP güç seçenekleri bulunuyor ve bunlar araçla çok iyi uyum sağlıyor. Maksimum 7 kişilik oturma kapasitesi, çok geniş iç mekanı, yüksek sürüş konforu ve düşük gürültü seviyesiyle XC90, uzun yolculuklar için ideal bir yol arkadaşı. Devasa dönüş çapı uzun yolda sorun olmasa da, şehir içinde işin rengi değişiveriyor: Çok büyük, görüş özellikleri çok iyi değil ve manevra kabiliyeti kısıtlı.

Peki ama bir XC90, iyi bir ikinci el alış verişi olabilir mi? Evet, çünkü teknolojileri genelde çok sağlam. Buna rağmen

arda diferansiyellerden ses gelebiliyor. Bu da 4x4 sisteminde pahalı tamiratlar anlamına geliyor.

Tüm SUV’lar gibi aks yuvaları yüksek ağırlık nedeniyle zorlanıyor. Otomatik şanzımanın vites geçişleri sertleştiyse, şanzıman hidroliğinin değiştirilmesi çoğunlukla yeterli olabiliyor.

Bunların dışında pahalı arızalar yaşanmıyor. Bu büyük İsveçli pas nedir bilmiyor. Motorlar ise düzenli bakım yapıldığında ve triger değişim periyotlarına sadık kalındığı sürece neredeyse sonsuza kadar dayanabilecekmiş gibi görünüyor. XC90’lar arasında 300 bin kilometrenin üzerinde ve hiçbir sorunu olmayan birçok örnek bulmak mümkün. Yüksek kilometre ne yazık ki kilometre düşürmeleri de beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle aracın bakım listesini ısrarla isteyin.

Frenler oldukça büyük. Bu sayede test aracımızın 80 bin kilometredeki ön diskleri hala çok iyi bir performans sergiliyor. Elektronik sistemler de dayanıklılığıyla tanınıyor. Sadece çok fonksiyonlu göstergeler sorun çıkarabiliyor.

Yüksek kullanım maliyetleri ve parça fiyatları ise bu sınıfa özgü bir özellik. Bunları kabul ettiğiniz taktirde XC90 ile uzun ve mutlu bir birlikteliğiniz olacaktır.

Hızlı virajları sevmiyor. Nedeni ise yüksek yapı ve ağırlık.

İç mekan geniş, 7 kişiye kadar koltuk kapasitesi var ve atmosfer çok hoş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.