TOYOTA HYBRID

Verimli kullanıma doğru

Auto Show - - CONTENTS -

Toyota’nın geçtiğimiz yıl tanıtımını yaptığı silisyum-karbid malzemeden üretilen kondüktörünün deneme çalışmaları başladı. Yeni kondüktörün (batarya ile elektromotor arasındaki akımı düzenliyor) özelliği ise, elektrik enerjisini standart kondüktörlere göre az kayıpla aktararak hibrid ve içten yanmalı motorun menzilini uzatabilmesi.

Sürücü frene bastığında kondük- tör, enerji akımını doğru yönlendirerek enerji geri kazanımını düzenler ve bu işlem sırasında elektrik enerjisinin bir kısmı ısı enerjisine dönüşerek kaybolur. Önceki kondüktörler bu kaybın yüzde 20’sinden sorumluydu.

Toyota’nın silisyum-karbid malzemeyle ürettiği yeni kondüktörleri, daha dengeli enerji düzenleme yeteneği sayesinde daha az enerji

kaybına neden oluyor.

Uzun menzil ve küçülen yapı

Yeni kondüktör, hibrid sistemlerde yüzde 10’a varan oranlarda tasarruf sağlıyor. Diğer bir önemli gelişme ise, yeni sistem sayesinde güç ayarlama ünitesinin yüzde 80 daha küçük üretilebilecek olması. İyileştirilen verimliliğe bağlı olarak sistemin soğutma radyatörünün bo- yutu da ciddi anlamda küçülecek.

Silisyum-karbid malzemeli yeni kondüktörün araç üzerindeki ilk denemeleri, yılbaşında bir otobüs üzerinde yapılmaya başlandı. Bu ay ise Camry Hybrid üzerindeki testler başlandı. Testler çerçevesinde Toyota mühendisleri, motor yönlendirme modüllerinin farklı hız ve hava koşullarındaki enerji akımlarını ve elektrik gerilimlerini takip ediyor.

Azalan enerji kaybı sayesinde hem kullanılan parçalar küçülecek hem de ağırlık tasarrufu elde edilecek.

Yeni kondüktör sayesinde hibrid araçların menzili artacak. Sistem, bir otobüs ve bir otomobil üzerinde test ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.