JAGUAR XE

Alman aksanlı İngiliz

Auto Show - - CONTENTS -

Jaguar’ın yeni geliştirilen orta sınıf modeli XE, Haziran ayında Alman orta sınıf modellerinin karşısına çıkacak. Premium Almanlara karşı şansını artırabilmek için Tasarım Şefi Ian Callum, XE’de çok etkileyici bir tasarım kullanmaya karar vermiş. Aslına bakılırsa yeni Jaguar, yandan bakıldığında BMW 3 Serisi’ni hatırlatıyor. C sütununda BMW’nin Hofmeister-Knick adlı arka cam tasarımı fark edilebiliyor. Hatta etkileyici ızgara yerine BMW böbreği kullanılsa, bunun bir BMW olduğu bile düşünülebilir.

Boyutlarına bakıldığında ise XE’nin, sınıfa uygun olduğunu söyleyebiliriz. 2.84 m aks mesafesine sahip olan Jaguar, 4.67 m ile BMW 3 Serisi’nden yaklaşık 5 cm uzun, Mercedes C Serisi’nden ise sadece 14 mm kısa. Siluet ise bir şekilde sıçrayan bir kediyi hatırlatıyor. Bunun nedeni ise tavanın, Alman rakiplerinden daha fazla bir eğimle alçalması. Alçalan tavan önde gayet iyi oturma konforu

sağlarken, arka

3.8 lt’lik ortalama tüketim ve 99 gr CO emisyonuyla baz dizel motor, neredeyse rekortmen.

kısımdaki baş mesafeleri 1.80 m’den uzunlar için yetersiz kalıyor.

Ancak karoser faklı iyi özelliklere sahip. Örneğin yüzde 75’lik alüminyum kullanımı sayesinde XE, Jaguar’ın en fazla rijitliğe sahip otomobili. Karoserin toplam ağırlığı ise sadece 342 kg. Şu anda XE kadar fazla hafif metal, magnezyum ve ultra hafif çelik kullanan başka bir orta sınıf model yok. Bu sayede baz modelin (163 HP-2.0 lt dizel) ağırlığı 1400 kg’da tutulabilmiş. Karşılaştırmak gerekirse: Mercedes C 220 BlueTec’in ağırlığı 1475 kg.

Düşük ağırlık yakıt tüketimini de azaltıyor. 3.8 lt’lik motorin tüketimi ve 99 gr’lık CO2 emisyonuyla manuel şan- zımanlı XE, neredeyse rekortmen. ZF üretimi 8 ileri oranlı otomatik şanzımanlı versiyon ise 4.1 lt/100 km’lik tüketime imza atıyor. Diğer bir yenilik ise her türlü zemin şartında arka tekerleklere optimum güç aktarımı sağlayan ASPC adlı sistem.

Düşük ağırlık sürüş dinamiklerini de olumlu etkiliyor. Premium ligde var olmak isteyen Jaguar, Alman rakiplerini kendi silahlarıyla vurmak istiyor. Örneğin BMW 3 Serisi gibi dinamik sürüş özellikleri ile. Ön seri üretim bir XE ile yaptığımız sürüşteki ilk izlenimlerimiz, Jaguar’ın her şeyi doğru yaptığı yönünde oldu. 180 HP’lik dizel motora sahip ön seri modelle yaptığımız sürüşler sıra- sında, aracın zemin dalgalarını başarıyla emdiğini, zemin yarıklarını veya rögar kapaklarını ise sessiz bir şekilde geçtiğini gördük. Jaguar’da ilk kez kullanılan elektromekanik servo direksiyon direkt bir karaktere sahip ve yeterli geri bildirim yapıyor. Son olarak, 4 silindirli motorun hoş seslerle çalıştığını söylememiz gerekiyor.

Jaguar’ın başka silahları da var: Kilometre sınırlaması olmadan 3 yıllık garanti ve 60 bin kilometreye kadar tüm periyodik bakımların bedava sunması. Jaguar XE’nin Almanya başlangıç fiyatı 36 bin 450 Euro olarak açıklandı. Bu rakam da doğrudan BMW’yi hedef aldığını gösteriyor.

Tasarımda BMW örnek alınmış. Eğer ızgara BMW böbreği ile değiştirilse rahatlıkla BMW olduğu düşünülebilir.

XE hem dinamik görünüyor hem de başarı genlerinin tümüne sahip.

Deri ve plastik yüzeyler kaliteli görünüyor. İşçilik kalitesi de yüksek. Seri üretim versiyonda kırmızı acil durum sensörü olmayacak.

Hafif üretim teknolojili karoser

ve süspansiyon sayesinde XE, hem dinamik hem de sessiz bir

karaktere sahip.

Arka koltuklar rahat, anacak boyu 1.80 m’nin üzerinde olanlar için baş mesafeleri yetersiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.