Mükemmel özgürlük

Üstü açık TT, cabrio kullanmayı çekici kılan her şeye sahip. Hatta üstsüzlerin Bay Mükemmel’i.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Üstü açıt TT’ye Audi, roadster adını vermiş. Nasıl, yani? Roadster mi? Açılır tavan elektrikli, direksiyonun ardındaki devasa ekranın yaptığı şov Hollywood’u aratmıyor, quattro sistemi ise tüm tekerleği ayrı ayrı kontrol ediyor... Böyle bir şeye nasıl bir mutlak sürüş makinesinin ismi verilir ki? Bu otomobilde açık havada seyahat mükemmel bir şekilde porsiyonlanmış. Sonuç olarak TT ileri teknoloji ürünü bir cabrio haline gelmiş.

Üçüncü nesil TT, daha geniş ve heybetli bir his uyandırırken, aslında öncüsünden biraz daha dar ve kısa. Klima, spor koltuklar, xenon farlar, LED stoplar ve elektrikli tavan artık standartlar listesinde. Bu nedenle S-tronic şanzımanlı 2.0 TFSI Quattro’nun Almanya fiyatı 1500 Euro artmış.

Araç özellikle mükemmel rijitliği ile dikkat çekiyor. İç mekanda tıkırtı ya da gıcırtı yapan hiçbir şey yok. Tavan artık 10 sn içinde açılırken, biraz büyüyerek 280 lt’ye ulaşan bagaj hacmi ise tavan açıkken de kullanımda kalıyor. Güçlendirmeler sayesinde test aracının ağırlığı 1425 kg’da (Coupe’den sadece 90 kg fazla) tutulabilmiş. Bunu mümkün kılan ise, TT’nin karoserinin altında Golf’ün daha hafif platformunun kullanılıyor olması.

Golf GTI’dan alınan 2.0 lt’lik turbo benzinli motor artık 230 HP güç üretiyor. Ancak asıl önemli olan ise 370 Nm ile rakipsiz olan tork rakamı. Böylece TT, elektronik olarak limitlendirilmiş 250 km/s’lik maksimum hızına kadar hiç zorlanmadan ve istenildiği her an hızlanabiliyor. 0-100 km/s hızlanma süresi ise sadece 5.6 sn. Rüzgarlık takıldığında iç mekan, 100 km/s’ye kadar olan hızlarda sakinliğini koruyor.

TT, hız arttıkça canlanan bir otomobil. Başarılı direksiyon sistemi, araca sadece 4 m’lik bir otomobil kullandığınızı düşündüren bir kıvraklık kazandırıyor. Çift debriyajlı şanzıman ise vitesleri, ara gazı şovu yaparak değiştiriyor ve motor sesleri iç mekana özel bir sistemle güçlendirilecek gönderiliyor. Ancak hızlı kullanımlar, 6.7 lt’lik tüketim değerini işlevsiz bir rakama dönüştürüyor: Dağ yollarında gerçekleştirdiğimiz bu ilk sürüşte yol bilgisayarında okuduğumuz ortalama rakam 11.5 lt/100 km’ydi.

İyileştirilen 4x4 sistemi motor gücünü çok uzun bir süre yere aktarırken, lastiklerin biri tutunma kabiliyetini kaybettiğinde sadece o lastiğe fren gücü uygu-

layarak patinajları önlüyor. Konu sadece sürüş dinamikleri olduğunda sınıfında hiçbir otomobil TT’nin eline su dökemez.

Kompakt cabrioların yavaş yavaş gözden düşmeye başlamasına tedbir olarak TT Roadster 2.0 TFSI, neredeyse akla gelebilecek tüm ekstraları sunuyor: 20 inçe varan jantlar, spor paketleri, yeni LED-matriks farlar... Hatta 460 Euro’ya elektrikli açılan rüzgarlık bile satın alınabiliyor. Ense fönü de aynı fiyata satılıyor.

Donanımlardan da anlaşılacağı gibi TT, sürücüsünü düşünen bir otomobil. Bunun için hazırlanan spor direksiyon simidi, kaliteli malzemeler, alüminyum dekorasyon ve birinci sınıf işçilik de sürücüye iyi hissettiriyor. Araç o kadar değerli bir görünüme sahip ki insan, üstü açık bir otomobili değil de kapağı açık bir hazine sandığını yola bıraktığını düşünüp kendisini kötü hissedebiliyor.

Yeni TT’nin en güçlü motor seçeneği TTS, 310 HP güç üretiyor. Daha sonra aileye 180 HP’lik 1.8 TFSI ve mutlak sporcu TT-RS (5 silindir, turbo, 367 HP) katılacak. TT-RS, abartılı gücü ve karakteriyle mutlak roadster kavramına biraz daha yakın olacak gibi görünüyor. TT piyasadaki en mükemmel cabrio olabilir, ancak mükemmeliyetçilik bazen duyguların önüne geçebiliyor.

1998 model ilk TT’deki gibi egzoz boruları hala ortada.

2

Marş düğmesi vites kolunun sol tarafında. Klima kontrol düğmesi soldaki üfleçte.

Ense fönü opsiyonel ama sadece ısıtmalı spor koltuklarla birlikte satın alınabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.