En sonunda geldi

Ford’un amiral gemisi Mondeo yaşanan gecikmelerin ardından en sonunda Türkiye’de de satışa sunuldu. Tamamen yenilenen araç geç geldi ama güçlü geldi.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Mondeo markanın amiral gemisi olmasına rağmen bugüne kadar Ford’un yüzünü güldüren önemli işler başaramadı. Ford, bu yenilemeyle birlikte artık büyük bir değişim yaşanacağını ve Mondeo’nun hak ettiği yere rahatlıkla geleceğini düşünüyor.

Sapanca’da yapılan testine katıldığım Mondeo’nun fiyatı son derece çekici görünüyor: 84 bin 900 TL. Ford yetkilileri de böyle düşünüyor ve bu etiketle önemli satış rakamlarına ulaşacaklarını belirtiyorlar. Tabi ki konu fiyat olunca bu sınıfın en iddialı modellerinden Passat’ın başlangıç fiyatına baktığımda 70 bin 900 TL’yi gördüm. Ayrıca 1.4 lt 125 HP ve DSG şanzımanla fiyatı 84 bin 100 TL oluyor. Üzgünüm ama, başlangıç fiyatı açısından Passat yine çok iddialı. Bu arada 1.5 lt benzinli üniteyle Mondeo, HB, sedan ve SW karoser ile satışa sunulurken, 1.6 lt dizel sedan karoser ile satışta.

Neyse, fiyat konusuna daha fazla takılmadan kaldığım otelin bahçesinde başlıyorum Mondeo’nun tasarımını incelemeye. Keskin hatlar konusunda bu kez gerçekten de çok önemli işler ortaya koyulmuş. Üstelik bu tasarımın Murat Güler imzasını taşıyor olması ayrı bir gurur duymamı sağlıyor. Ford Avrupa Tasarım Müdürü olan Murat Güler gerçekten iyi bir çıkarmış. Ön taraftan bakıldığında markanın son dönemlerde sıklıkla kullandığı agresif hatlar hemen kendini belli ediyor. Rüzgar direncinin en iyi şekilde ayarlanması için paralel çizgiler iyi kurgulanmış. Bu yapı hem tasarım açısından iyi görünüyor hem de sürüşe olumlu bir etki yapıyor. Gerçekten de bu tasarımı sevmedim demek için biraz art niyetli olmak gerektiğini düşünüyorum.

Geniş ve kullanışlı

Şimdi ikinci görevim yaşam alanını incelemek. Bir kere eskisine oranla çok daha geniş bir kullanım alanı var ve özellikle arka tarafta önemli bir genişleme söz konusu. Fakat o da ne, sürücü koltuğuna oturduğumda sağ ayağıma bir plastik parça temas ediyor. Hiç beklemiyordum ama maalesef Ford da arka tarafı boş duran bir orta konsol tasarımını seçmiş ve bunların dirsekleri ayaklara temas ediyor. Neden bu uygulamayı yaptıklarını hiç bilmiyorum ama son derece kullanışsız bir detay. Kumanda elemanlarının yerleşimi ve kullanımı açısından önemli bir sıkıntı

yaşamadım. Eşya gözlerinin sayısı fazlasıyla yeterli ve bagaj da gayet büyük. Malzeme kalitesi genelde iyi ama de bazı yerlere ucuz sert plastik malzemeler serpiştirilmiş. Arka emniyet kemerlerinde havayastığı sunulması önemli bir özellik. Fakat bunun için yüksek bir bedel ödemek gerekiyor. Aynı şekilde adaptif farlar da opsiyon listesinde. Hatta sunulan teknolojik özelliklerin tamamı için ayrı bir bedel ödemek gerekiyor.

İki motor seçeneği var

Gelelim sürüş karakterine… Bu araç ülkemizde maalesef yine 1.6 lt 115 HP dizel manuel ve 1.5 lt 160 HP A/T seçenekleri ile satışa sunuluyor. 2.0 lt dizel ve otomatik şanzıman seçeneği de olacak ama vergi diliminden dolayı fiyat iyice yükselecek. 1.6 lt dizel motor ve manuel şanzımanın sunacağı performansı artık yıllardır bu kombinasyonu kullanan biri olarak az çok tahmin edebiliyordum. Bu nedenle tercihim 1.5 lt A/T versiyon oldu.

Öncelikle sürüş güvenliği konusunda son derece iddialı bir araç. Yönlendirme kabiliyeti ve süspansiyon sisteminin çalışma karakteri onu sınıfında ilk sıralara çıkarabilir. Sessizlik de genel anlamda başarılı. 1.5 lt benzinli ünite matematiksel verilere bakıldığında başarılı görünüyor ama sürüş sırasında tüketimi azaltma şansım çok olamadı. Yine de bununla ilgili yorumu, testimize konuk ettiğimizde yapmam doğru olur. Motorun bu gövdeyi taşıma konusunda da bazı sıkıntıları var. Özellikle Ford Mondeo yaşadığı gecikmelerin ardından artık ülkemiz yollarında da boy göstermeye başladı. İddialı tasarımıyla bulunduğu her ortamda dikkatleri üzerine topluyor. Yaşam alanı beklediğimden bile daha genişti. Sürüş karakteri konusunda markanın genlerinden gelen kabiliyet bu araçta da aynen bulunuyor. Bakalım Ford, bu kez

istediği sonuçları alabilecek mi?

Bu tarzıyla çok can yakar. Atletik formunu kaliteyle çok iyi bir şekilde harmanlamış.

İşte bu olmadı. Arkası boş duran orta konsol tasarımının neye yaradığını hiç anlamadım.

Havayastıklarının yer aldığı arka emniyet kemerleri başarılı bir uygulama.

Bir benzinli bir de dizel motor seçeneğine sahip.

Yaşam alanı tasarımı açısından da eskisine göre daha şık olmuş.

Sürüş karakteri açısından markanın güçlü DNA’sını taşıması,

Mondeo’nun en önemli silahı. otoyol kullanımları sırasında motorun performans üretme çabası nedeniyle araç içindeki gürültü artıyor.

Murat Tosun

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.