Otomobil olmaya çok yakın

Satışa çıktığı ilk günden bu yana başarılı bir performans çizen Doblo’nun dördüncü nesli hem Türkiye hem de Avrupa’da yollara çıktı.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

İlk kez 15 yıl önce yollara çıkan ve tüm dikkatleri üzerine çeken Fiat Doblo, hafif ticari segmentine adeta damga vurmuştu. Bursa’da üretilen hafif ticari sınıfının lideri, tamamen yenilenen iç ve dış tasarımı, maksimum verimlilik ile yakıt tasarrufu sağlayan yeni Ecojet motoru ile 2015’e iddialı giriyor. Dış tasarımında yeni tamponlar ile inceltilmiş ve eğimli tavanla uyumlu ve öncekilerden farklı kaput ilk göze batan yenilikler. Ön ızgara ve ön farlar, stop lambaları ve arka kapı diğer yenilikler arasında. Doblo’nun iç mekanı müşteri beklentilerine uygun olarak geliştirilip ticari hayat ve geniş ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeniden şekillen- dirilmiş. Yeni tasarım öncüsüne göre daha kompakt bir etki yaratıyor.

Gösterge panelinin, grafikleri ve kaplamaları, direksiyon simidi ve kapı panelleriyle iç mekana oldukça farklı bir görünüm kazandırılırken, kullanışlılık da artırılmış. Yenilenen koltuk kumaşları ile iç mekan, görü- nüm açısından binek otomobil seviyesine bir adım daha yaklaştırılmış.

Beklentilere göre şekillendi

Doblo için yapılan çalışmalarda kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermek önemli rol oynamış. Fiat İş Birimi Direktörü Okan Baş yaptığı açıklamada, Doblo sahipleri tarafından gelen istekler doğrultusunda hareket ettiklerini belirtti.

Peki nedir bu yenilikler? Tamamen yenilenen iç ve dış tasarım göze daha fazla hitap ediyor ve bunu yaparken öncüsünden daha iyi bir işlevsellik de sunuyor. Düşük yakıt tüketimine sahip geniş motor yelpazesi, yüksek güvenlik ekipmanları ve konforu artıran teknolojik özellikler ise diğer önemli yenilikler. Doblo’nun dokunmatik ekranlı multimedya sistemi bu sınıfta bir ilk. Yeni Doblo’da standart donanıma dahil edilen çocuk aynası, Türkçe navigasyon sistemi ve katlanabilir elektrikli aynalar gibi kalemler, fazladan kullanışlılık

sağlıyor. UConnect adlı multimedya sistemi, telefon çağrı cevaplama ve mesaj okuma özelliğine sahip. Akıllı telefonlardaki müzik dosyalarını, USB ve bluetooth bağlantıları ile Uconnect’e aktarabilmek mümkün. Direksiyon kumandası ve sürücünün yakıt tüketimi ile CO2 emisyonunu sınırlamasına yardımcı olan Eco Drive yazılımı, UConnect 5 ile standart olarak sunuluyor.

Güvenlik öne çıkıyor

Yeni Doblo’nun zengin güvenlik donanımları (ESP, EBD ile ABS, ASR ile desteklenen ESC, HBA ve yokuş kalkış desteği) ön ve yan havayastıklarıyla de güvenlik donanımlarını tamamlanıyor. Sınıfında tek olan tam bağımsız bi-link arka süspansiyon sayesinde Doblo, yol tutuş ve yolculuk konforu konularında zaten iddialı bir modeldi. Yeni model de aynı başarıyı tekrarlıyor.

Multijetlere Ecojet desteği

Güncel versiyonda kullanılan 1.3 lt Multijet (90 HP) ve 1.6 lt (90/105 HP) Multijet motorlar, yeni Doblo’da görev yapacak. Ancak yeni versiyonda bu üçlüye, yeni bir motor daha eklenecek: 1.3 lt 90 HP’lik Ecojet. Yeni Ecojet motor, özellikle yakıt ekonomisi ile öne çıkıyor.

Cargo’da üçlü koltuk

Cargo versiyonunda sunulan üçlü ön koltuk, işlevselliği en üst seviye- ye taşıyor. Örneğin 3 kişi yolculuk edilebiliyor veya ortadaki koltuk katlanarak, masa, doküman tutucu ve kolçak olarak da kullanılabiliyor. Koltuk minderinin altında bir eşya gözü yer alırken, sağ koltuk öne katlanarak uzun malzemeleri taşımak için daha fazla derinlik kazanılabiliyor.

Doblo Cargo’da hem uzun şasi hem de yüksek tavanı seçeneği sunuluyor. Standart versiyonda sınıfında bir rekor olan 3.4 m3 hacim sunan Doblo Cargo, uzun şasili versiyonda ise 4.2 m3’e ulaşıyor. Uzun şasi/yüksek tavan seçeneği olan Maxi XL, 5 metreküplük ile bir üst sınıf ticari araçlar seviyesinde yükleme hacmi sunabiliyor.

Sürüş izlenimi

Yeni Doblo için “hafif ticari araçtan çok binek otomobil kıvamında” diyebilirim. Kullanışlılık kesinlikle çok yüksek.

Örneğin navigasyon bile basit kullanımıyla rahatlık ve konforu destekliyor. Bağımsız bi-link arka aksın sağladığı konfor ve başarılı yol tutuş özellikleri zaten beklediğim özelliklerdi.

İtalya’da kullanma fırsatı bulduğumuz Doblo1.3 Ecojet, alt devirlerdeki yüksek çekiş gücü ve düşük tüketim (fabrika verilerine göre ortalama 4.4 lt/100 km olan tüketimi şehir dışında 3.9 lt/100 km’ye kadar düşürmek mümkün) değerleriyle beğenimi kazandı.

Far, kaput, ön ızgara ve tamponlar ile yeni yüzü ile daha sempatik bir görünüme imza atıyor.

Kompakt boyutlarına rağmen söz konusu taşıma olduğunda, büyüklerin performansını sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.