Hedef tam 12’den vuruldu

Jeep, uzun bir aranın ardından yüksek satış rakamlarına ulaşacağı modeli yarattı: hem markanın kimliğini taşıyan hem de uygun fiyatıyla öne çıkan Renegade.

Auto Show - - TEST -

Jeep, uzun yıllar sonra eski iddialı günlerine geri dönüyor. Fiat çatısı girmesiyle birlikte bu gelişme kesinlikle bir sürpriz değil. İtalyan grubun sahip olduğu gelişmiş AR-GE imkanlarını kullanılarak ortaya çıkarılan Renegade, başarılı satış rakamlarına ulaşma konusunda sıkıntı yaşamayacak gibi görünüyor.

Bu sınıfa ismini veren markanın ürünü olmasının Renegade’e büyük bir artı kazandıracağını düşünüyorum. Bilindiği gibi ülkemizde SUV ve crossover sınıfında yer alan tüm modellerin sokaklardaki ismi “Jip”. Renegade’in kompakt sınıfa yakın bir fiyatlandırmayla satılması da önemli bir artı. 1.4 lt 140 HP güç üreten benzinli üniteyle 75 bin 250 TL’den başlayan bir fiyat etiketi var ve dizel motor da fiyat açısından iyi bir yerde konumlandırılmış. Bu durum normalde kompakt sınıfta bir araç almak isteyenlerin bile aklını çelebilecek gelişme. Ama eğer ben dizel motor ve otomatik şanzıman kombinasyonu arıyorum diyorsanız, 2.0 lt’lik dizele terfi etmeniz gerekiyor. Bu da beklendiği gibi vergi diliminden dolayı fiyat (146 bin) iyice yükseliyor. Bu durum da insanları büyük ihtimalle benzinli-otomatik kombinasyonuna yönlendirecektir.

Fiyatı çekici

Fiyat konusunda gerçekten de iyi bir iş yapmışlar ama yaptıkları iyi işleri sadece fiyatla sınırlı bırakmamışlar. Örneğin tasarım konusunda oldukça iddialı. Özellikle tam karşıdan bakıldığında göze devasa radyatör ızgarası çok iyi görünüyor. Markanın kimliğine yapılan en önemli gönderme de bu ızgara. Yuvarlat hatlı farlarla desteklenen yüz, son derece şık görünen ve marka genlerine sımsıkı bağlı bir tasarım olmuş. Bu etki aracın bütününe bakıldığında da devam ediyor: Dört bir yanını çevreleyen plastik malzemelerle arazi kimliği vurgulanmış. Sadece stop lambalarının tasarım olarak bu aracın bütününe uymadığını düşünüyorum: Biraz daha heybetli görünen stoplara yer verilmeliydi.

Yaşam alanını biraz fazla karanlık buldum. Ancak bu durum test aracımıza özgü bir özellik. Ben olsam daha aydınlık görünen renk kombinasyonlarını tercih

Renegade markanın dinamiklerine sadık kalınarak yaratılmış ve çok iyi yapılmış.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Stop lambalarının tasarımı daha dikkat çekici olabilirdi.

Köşeli aynalar aracın genel

yapısıyla uyumlu.

Dizel motor ekonomik tüketimle göz dolduruyor.

Bu göstergeleri sevdim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.