30 YILLIK 4X4 DENEYIMI Ö

Alman Premium markası BMW, 30 yıldır 4x4 çekiş sistemiyle donatılmış modeller üretiyor. BMW bu çekiş sistemi teknolojisini xDrive olarak adlandırıyor. Bugün güncel BMW model gamı içerisinde yüzden fazla xDrive modeli bulunuyor.

Auto Show - - TEKNOLOJİ -

zellikle yol koşulları çetin hale geldiğinde, kış şartlarında, yüksek rakımlı dağ tırmanışlarında, kar, buz gibi kaygan zeminlerde otomobil kullanımı daha fazla dikkat ve deneyim gerektirir. Bu tür zor şartlarda kullanıcıların en yakın dostu kış lastikleridir. Ancak iyi bir yol tutuş karakteri, başarılı süspansiyon geometrisi ve hepsinden önemlisi iyi bir çekiş düzeni mimarisi gerçekten de bu tür zorlu koşullarda önemli fark yaratabilir.

Alman Premium markası BMW de, 1999’da X5’le başlayan SUV serisinin üretimine geçmeden çok daha önce, 1985’ten beri, yani tam 30 yıldır 4x4 çekiş sistemli modeller üretiyor. Bu konudaki ilk model 1985’te pazara sunulan BMW 3 Serisi idi ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi sunuyordu. Aradan geçen tüm bu yıllar boyunca BMW, bu çekiş sistemini iyileştirdi. İlk başlarda sürekli dört teker çekişi sağlayan mekanik sistem, zaman içerisinde akıllı dört tekerlekten çekiş sistemine dönüştü. BMW bu yenilikçi çekiş sistemini xDrive olarak adlandırıyor.

Premium marka artık neredeyse her model serisinde en az bir xDrive modeline sahip. Güncel ürün gamı içerisinde de 100’den fazla modelinde xDrive opsiyonu sunuyor. Öyle ki bu modeller sadece X3, X5, X6 gibi SUV ailesiyle sınırlı değil. Aile kullanımı öncelikli olan yeni MPV modeli 2 Active Tourer’da da, 1 ve 2 Serisi’nin sportif M paketlerinde de xDrive var.

Hibrid sporcu i8’de bile var

En yeni hibrid teknolojilerine sahip sportif model olan i8’de bile xDrive çekiş sistemi yer alıyor. Kompozit gövde malzemelerinden (CFRPkarbon fiberle güçlendirilmiş plastik) üretilen, 2+2 oturma pozisyonlu, kanat kapılı sportif i8, Plug-in Hybrid motor düzenine sahip. Yani şebekeden doldurulabilen pillerin yanı sıra i8’de hem elektrik motoru, hem de 3 silindirli, ben- zinli bir termik motor var. Benzinli motor arka tekerleklere tahrik verirken, elektrikli motor da ön tekerlerden çekiş sağlıyor ve böylece toplam sistem gücü ise 362 HP’ye ulaşıyor. Elektrik pillerinin kapasitesi, aracı tek başına 32 km boyunca sıfır emisyonla hareket ettirebiliyor.

Elektrikli ve benzinli motorların birarada çalışmasıyla xDrive özelliği kazanan i8, bu çekiş ve yol tutuş üstünlüğünü ani hızlanmalarda ve hızlı virajlarda kullandığı gibi, kış koşullarının hüküm sürdüğü yol koşullarında da güvenli tutunma sağlıyor.

xDrive sistemi için kar ve buz asla sorun olmuyor. xDrive sistemi markanın birçok

modelinde alınabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.