JEEEP CHEROKEE TRAILHAWK

Arazide engel tanımıyor

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Bazıları şaşırabilir ama araziye gerçekten uygun, yani çimene çıkıp ilk tümsekte yolda kalmayan SUV’lar da var. Jeep Cherokee Trailhawk da bunlardan biri. Koruyucu karoser eklentileri, zemin koruması, 4 tekerlekten çekiş sistemi, arazi takviyesi, arka aks diferansiyel kilidi ve 22 cm’lik zeminden yüksekliğiyle Tra- ilhawk, en fazla kumsallarda gezinebilen Mercedes GLK (GLC), BMW X3 ve Audi Q3 gibi Alman premium SUV’larından çok farklı.

Cherokee Trailhawk’un karoserinin altında Alfa Giulietta teknolojilerinin kullanılması sizi yanıltmasın. Çünkü o gerçekten safkan bir dağ keçisi. “Active

Fiyatı ucuz değil, ama rakipleriyle karşılaştırıldığında Trailhawk, arazide çok daha yetenekli. Amerikalılar bu sağlamlığı seviyor: 2014 yılında ABD’nin en sevilen arazi araçlarından biriydi.

Drive Lock” sistemi sayesinde arka aks diferansiyel kilidi (manuel veya otomatik çalıştırılabiliyor) arazide maksimum hareket kabiliyeti kazandırıyor.

272 HP’lik benzinli V6, Trailhawk’un 2 tonluk ağırlığı altında hiç zorlanmıyor. Hatta hızlı kalkışlarda ön tekerlekler hemen patinaja düştüğünden, arka tekerlekler hemen her seferinde devreye giriyor. ZF tarafından üretilen 9 ileri oranlı otomatik şanzıman ise, gaza yüklenildiğinde vites düşürmesi gerektiğinde, çok kısa gecikmelerle doğru vitesi buluyor. Süspansiyonun sert ayarları, araç asfalt üzerinde ilerlerken enlemesine zemin darbelerinin hissedilmesine neden olurken, konfor makul seviyede kalıyor.

Benzinli V6’nın sadece 10 lt civarında olan yakıt tüketimi zayıf bir teselli olacaktır, çünkü Trailhawk’ta (henüz) tutumlu bir dizel motor seçeneği yor. Ne yazık ki bu konuda Alman rakipleri daha iyi.

Cherokee’de Giulietta’nın platformu kullanılıyor.

ROBIN HORNIG

SONUÇ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.