AUDI PROLOGUE AVANT

Geleceğin rotasını gösteriyor

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Eski reklamlarında Audi “güzel stationların adı Avant’tır” sloganını kullanıyordu. Peki hala öyle mi? Günümüzde bu eski slogan, hem yıprandı hem de çoktan aşıldı. Günümüzde “güzel stationlar” T Model veya Touring gibi isimler taşıyor. İşte Audi’nin problemi tam da bu. Çünkü geçtiğimiz dönemlerde Alman markanın otomobilleri güzellikten, formlarından uzaklaşmaya başladı. BMW ve özellikle de Mercedes, görsellikte çok büyük aşamalar katederken, WV Grubu’da yer alan Audi yerinde saydı. Örneğin bir A3, en azından önden bakıldığında, A4, A6 veya A8 gibi görünüyor.

Audi de durumun farkına varmış olacak ki, iki tasarım şefini birden değiştirdi. Dizaynın en üst ismi konumunda olan Marc Lichte şu anda neredeyse bir yıldır görevde ve markanın dizaynına hareket getirmiş durumda. Geçen Kasım ayında Los Angeles’ta tanıtılan iki kapılı konsept Prologue Coupe ile Audi, yeni rotasını göstermiş ve bu otomobil halk tarafından çok beğenilmişti. Konseptin diğer bir önemli özelliği ise, sadece bir fuar şov unsuru olarak kalmayıp, bazı tasarım unsurlarının yeni A8 ve coupe A9’da kullanılacak olması. Mart ayında düzenlenecek olan Cenevre Fuarı’nda ise Audi, ikinci bombayı patlatmayı hedefliyor: Prologue Kombi. Alman marka aracına büyük ihtimalle “Shooting Brake” adını verecektir. Alçak arka kısmı ve kaslı yan yüzeyleriyle bu otomobili, Avant ailesini tamamlayan bir model olarak görmek kesinlikle hoşumuza gidecektir. Eğer Audi cesur davranıp bu konsepti gerçekten seri üretime geçirme kararı alırsa, eski slogan yeniden geçerli olacaktır: Güzel stationların adı Avant’tır!

İlk çalışma, 2001’de sergilenen A8 bazlı bir konsept olan Avantissimo’ydu. O günler, lüks sınıfta bir station için uygun değildi.

İlk resmi fotoğrafında Prologue, devasa ızgarası, keskin çizgili farları, geniş yapısı ve basık formuyla göz dolduruyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.