MINI COOPER D

İşte budur

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Mini’nin aile kullanımına uygunluk konusundaki en önemli eksikliği sadece 3 kapılı üretilmesiydi. Ancak bu sorunun önüne geçildi. Arka tarafa eklenen iki kapısıyla birlikte artık onun da 5 kapısı var. Bu ilave, küçük sınıfta dengeleri bile değiştirebilecek bir durum olabilir. Çünkü Mini’nin tarzını seven aileler, iniş ve binişlerdeki sorunlar ve arka taraftajs kullanım alanının dar olması nedeniyle 3 kapılı Mini modellerinden uzak durmak zorunda kalıyordu. Fakat bu durum artık değişti ve 5 kapı seçeneğiyle Mini, artık aileler için de uygun seçeneklerden biri haline geldi. Üstelik bunu hak etmek için 5 kapıdan daha fazlasını da sunuyor.

BMW tarafından yeniden hayata döndürülen Mini, özgün tarzıyla rakipsiz bir marka olmayı başardı. Retro otomobiller arasında önemli bir yere sahip olan Mini, rakiplerinin tüm denemelerine rağmen üstünlüğü bırakmadı. Yoluna ürün çeşitliliğini de ekleyerek devam eden marka, şimdi de karşıma 5 kapılı Mini ile çıktı. Üstelik fazladan iki kapı eklenirken Mini, tarzından ödün verilmemeyi de başardı. Elbette burada bazı eleştiriler alması da kaçınılmaz. Çünkü yenilenmesi ile birlikte, orijinal Mini karakterini oluşturan bazı özelliklerinden vazgeçmişken, şimdi bir de Mini fanatiklerinin karşısına 5 kapılı versiyonu çıkardı.

Mini farklı kulvarda

Bu durum geleneksel Mini tutkunlarını etmiş olabilir ama bence kesinlikle iyi bir uygulama. Çünkü benim çevremde bile birçok kişi bu otomobili satın almak istiyor ama aile kullanımı için uygun olmadığından bunu yapamıyorlardı.

Durum böyle olunca ilk olarak ikinci sıraya biniş ve inişleri incelemeye karar verdim.

Mini’nin 5 kapılı olması tam da beklediğim bir gelişmeydi. Arkaya eklenen iki kapıyla yaptığım test sırasında benimle birlikte ailem de rahat etti. Arka tarafta yolculuk yaparken neredeyse hiç sıkıntı yaşamadılar. Arkadaki kullanım alanı da beklediklerimizi verdi. Bagaj hacmi küçük sınıf araçları bilenler için yeterli olacaktır.

İlk izlenimlerim, tasarımda önemli bir geliştirme olduğu yönündeydi. Çünkü kapılar sadece var olsunlar diye değil, işlev görsünler diye eklenmiş. Yeni kapılar o kadar uyumlu ki insan, sanki her zaman böyle üretildiği hissini duyuyor. Bunun yanında arka tarafta sunulan yaşam alanı da rahat. Elbette arka sıraya iki kişiden fazla oturulduğunda kullanım alanı azalıyor ama bu birçok küçük sınıf otomobilde de durum böyle. Mini bu işi gerçekten iyi yapmış.

Fazladan iki kapıyla oldukça pratik

Aracın 5 kapılı olmasından başka önemli bir artısı daha var: 1.5 lt’lik dizel motor-otomatik şanzıman kombinasyonu. Yani tam da en çok aranan özelliklere sahip. Bu birlikteliğin fiyatına baktığım zaman karşıma çıkan etiketse 90 bin TL. Bana göre bu, Mini farklılığını ve Mini özelliklerini yaşamak adına bence oldukça iyi bir rakam. Üstelik Premium bir araca da sahip olmuş oluyorsunuz. Bana benzinli motor yeter diyorsanız 136 HP güç üreten 1.5 lt benzinli üniteye 84 bin TL ödeyerek sahip olma şansınız da var.

Dizel motor ekonomik tüketim karakteriyle benim kriterlerimi zorlanmadan karşıladı. Cebimi rahat ettirecek tüketim değerlerine zorlanmadan ulaştım. Bu sırada beğenimi diğer bir özellik de yeni karşılaştığım ünitelerden biri olan 1.5 lt’lik dizel motorun sessiz çalışma karakteri oldu. Yüksek hızlara çıktığım zamanlarda bile kabin içindeki sessizlik başarılıydı. Bu başarının 3 silindirli bir motorda elde edilmiş olması gerçekten etkileyici bir özellik. Dizel motorun sunduğu performansı araştırırken, tabi ki beklentilerimi çok yüksek tutmadım. Bu bölümde motor, hem şehir içi hem de otoyol kullanımlarında sorun yaşatmadı. 6 ileri otomatik şanzımanın olumlu katkılarının da etkisiyle dizel motor, esneklik konusunda da oldukça başarılıydı.

Performans çok yüksek değil derken, bunu bir Mini’ye göre söylüyorum. Elde ettiğim sonuçlar 0-100 km/s hızlanma değerlerinde 10 saniye civarında rakamlardı. Yani bu otomobili satın aldığınız zaman yol ortalamalarına

göre hızlı bir otomobil kullanıyor olacaksınız.

Konfor özellikleri açısından da Mini’nin genel karakterine göre bir değişim söz konusu: Sürüş keyfi ve güvenliği törpülenmeden sürüş konforu artırılmış. Bu sayede aile kullanımlarında daha rahat bir yolculuk yapılması sağlanmış.

Bu tarzıyla aile kullanımları için de iddialı ve tarz sahibi bir araç oldu.

Arka kapılardan araca rahatlıkla binip inilebiliyor. Şalter tipli kumanda elemanları onun tarzı.

Bagaj hacmi küçük araçlar için yeterli.

Kumandaların kullanımı rahat.

Dizel motor oldukça sessiz çalışıyor.

Yeni orta konsol tasarımı daha iyi.

Alışkanlık isteyen kullanım detayları var.

motoru, Bu Mini dizel

ı ve şanzıman otomatik kapısıyla elbette beş

e en çok ülkemizd syonu

kombina aranan başladı.

sunmaya

Arka tarafta sunulan kullanım alanı boyu 1.80 metre olanları bile rahat ettiriyor. Sürücü koltuğu çok keyifli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.