BMW 2 GRAN TOURER

Biraz daha fazlası olabilir mi?

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Kullanışlı ve geniş iç mekanlı yeni aracına BMW resmi olarak asla van adını vermez. Hem de kutu gibi olması, yüksek tavanı, kaydırılabilen arka koltukları ve 7 kişiye varan oturma kapasitesiyle safkan bir van olmasına rağmen. Hem de proje sorumlusu Jacques-Olivier Kling’in, geliştirme çalışmalarında VW Touran’ı örnek aldıklarını itiraf etmesine rağmen.

İşte bu nedenle, yakından inceleyebildiğimiz bu ilk randevuda 2 Gran Tourer’ın, “tipik BMW” olmayan özelliklerine yoğunlaşalım. Örneğin aileye uygun mu? A sütununa kadar olan kısmı, ilk koltuk sırası ve teknolojileri, biraz daha kısa olan Active Tourer (Eylül ayında piyasaya çıkmıştı) ile aynı. İkinci koltuk sırasından sonrası ise farklı. Örneğin karoser biraz uzatılmış (+21 cm) ve 5 cm kadar yükseltilmiş. Bu iki büyüme, ön koltukların arkasındaki iç mekanı hatırı sayılır bir şekilde genişletmiş. İşte BMW, yeni vanında bu kadar basit bir reçete kullanmış.

İki kardeş model arasındaki küçük farklılıklar ise kesinlikle çok önemli. İleri-geri kaydırılabilen arka koltuk sırası (Active Tourer’da opsiyonel, GT’de standart) 3 cm daha yüksek ve 3 cm daha geniş. Bu da 3 çocuk koltuğunun (!) aynı anda monte edilebilmesine imkan veriyor. Katlanır masalar (opsiyonel) ve eşya bulmaca oyunu oynayabilecek kadar çok sayıda olan küçük gözler ise pratikliği artırıyor. BMW’nin aileler ve onların iç mekan ihtiyaçlarıyla bu kadar ilgileneceği kimin aklına gelirdi ki? BMW’nin tahminlerine göre Gran Tourer müşterileri, Active Tourer müşterilerinden ortalamada

15 yaş daha genç olacak.

Kaydırılabilen ikinci koltuk sırasının ardındaki bölmeyi ise Gran Tourer, değişken bir şekilde değerlendiriyor: Ya 5 koltuk ve çok geniş bagaj hacmi ya da (opsiyonel) üçüncü koltuk sırası. Bu üçüncü koltuk sırası, zeminde gizlenebiliyor ve basit bir hareketle yerinden çıkarılıp kullanılır hale getirilebiliyor. Buraya geçenlerin işini kolaylaştırmak için ikinci koltuk sırası öne doğru kayıyor. Peki ama binişler rahat mı? Kesinlikle hayır! Arkadaki küçük koltuklar o kadar alçak konumlu ki, 14 yaşında bir çocuğun bile dizlerini iyice kırarak oturması gerekiyor. Buradaki baş mesafeleri de sadece çocuklar için uygun. Ancak dürüst olalım: Bu konuda ne VW Touran ne de Citroen Grand Picasso daha iyi değil. Neticede 4.56 m’lik uzunluktan iç mekan mucizesi beklememek gerekir.

Gran Tourer’ın bagaj kapağı 1.87 m yüksekliğinde açılarak pratiklik sağlıyor. Elektrikli bir sistemle açılan kapak içinse 500 Euro’yu gözden çıkarmak gerekiyor. Arka koltuklar yatırıldığında düz bir zemin oluşmasa da, 645 lt ile 1820 lt arasında olan hacim kesinlikle van formatında. 5 koltuklu versiyonda ise maksimum hacim 1905 lt’ye yükseliyor ki, bu da BMW modellerindeki en büyük bagaj hacmi anlamına geliyor: 3 Touring’den 3 valiz fazla taşıyabiliyor, hatta X5’i bile 35 lt geride bırakıyor.

Gran Tourer Almanya’da, 13 Haziran’da piyasaya çıkacak. İlk etapta araçta 5 motor ve bir de 4 tekerlekten çekiş seçeneği (Touren ve Zafira’da 4x4 seçeneği yok) bulunacak. Gran Tourer’ın BMW’nin tipik dinamizmini sunup sunamayacağını görebilmek için teste konuk olmasını beklemek gerekecek. Aracın 28 bin 650 Euro olarak açıklanan başlangıç fiyatı, Active Tourer’dan 1450 Euro daha yüksek. Temmuz ayında aileye katılacak olan 216i’nin fiyatıysa 26 bin 950 Euro olacak. BMW pazarlamacıları, müşterilerin yüzde 40’ının 7 koltuklu versiyonu tercih edeceklerini düşünüyor.

BMW’nin vanı: Ön kısmı Active Tourer, arka kısmı 21 cm daha uzun.

Bagaj kapağı büyük, yükleme eşiği alçak. Gran Tourer VW Touran’dan

daha uzun.

Kokpit sürücüyü neredeyse sarmalıyor: Van da olsa sürücü aracı yakından hissetmeli.

Meslektaşımız için zorlayıcı bir işlem olsa da, küçükler eğlenecektir: Üçüncü sıraya geçmek zor, iç mekan genişlikleri kısıtlı.

İkinci sıra 13 cm kaydırılabiliyor. Katlanır masalar ve tablet tutucu, yolculuklarda çocukları sakinleştirecek.

Alçak koltuk ve kısıtlı iç mekan genişlikleri yetişkinlere uygun değil. Ancak rakipler de çok daha iyi değil.

Zeminde kaybolan üçüncü koltuk sırası bagaj hacmini biraz azaltıyor. Ön yolcu koltuğunun sırtlığı da yatırılabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.