BMW X6M

Daha azıyla yetinmeyenlere

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Alman BMW, kendisinden beklenen atağı yaptı ve yenilediği X5M ve X6M ile Porsche Cayenne’in en güçlü versiyonunun 5 HP kadar önüne geçti. Hatırlanacağı gibi, bundan birkaç yıl önce, bir önceki nesil Cayenne’in Turbo S versiyonunda Porsche, 550 HP’lik motor gücüne ulaştıklarını açıklamıştı. Bundan altı ay sonra, 2009’da tanıtılan BMW X5M ve X6M’de ise 555 HP’lik V8 motor yer almıştı.

2014 sonunda Porsche, yeni Cayenne’in Turbo S versiyonunda motor gücünü 570 HP’ye yükseltti. Ve işte BMW de, Cayenne’in en canavar modeli Turbo S’in karşısına çıkardığı X6M’de motor gücünü 575 HP’ye yükseltti, yani güç olarak hep Cayenne’in bir adım önünde yer almaya çalışıyor.

Şimdi ise BMW, bu en güçlü SUV’unun ilk sürüşlerini, Formula 1 ABD Grand Prix yarışlarının da düzenlendiği Texas’taki “Circuit of Americas” yarış pistinde organize ediyor.

Yeni BMW X6, Türkiye pazarında xDrive30d (258 HP) ve xDrive40d (313 HP) dizel versiyonlarıyla pazarlanıyor ama bu motor versiyonlarından daha güçlü-

süne ihtiyaç duyanlar için ise yaklaşık iki misli fazla güç sunan X6M, bahar aylarında, sipariş üzerine Türkiye’ye getirilecek.

BMW’nin SAC olarak adlandırdığı X6’nın, M Performance merkezinin elinden geçmiş, bol steroidli versiyonu 575 HP’lik gücünün yanı sıra 2200 d/d’den itibaren sunduğu 750 Nm’lik maksimum torku ile de yüksek performansı garanti ediyor. Ağırlığı 2.2 tonu aşan bu büyük SUV’un 100 km/s hıza ulaşması için 4.2 sn yeterli oluyor. Son sürat ise her ne kadar 250 km/s ile sınırlandırılmış olsa bile, M Drivers özel paketini alarak son sürati 280 km/s’e kadar yükseltmek mümkün.

Motorda kullanılan M TwinPower turbo teknolojisi ve TwinScroll tasarımlı çift turboda yapılan iyileştirmeler sayesinde güç, bir önceki nesle oranla yüzde 4 artmış, tork ise 70 Nm kadar yani yüzde 10 yükseltilmiş. Tüm bu güç artışının aksine, yakıt tüketimi ise yüzde 20 azalarak 100 km’de 13.9 lt’den 11.1 lt’ye gerilemiş. Araçta kullanılan şanzıman ise Drivelogic programlı, 8 ileri oranlı M Steptronic.

Peki ama ağırlık merkezi yüksek, büyük gövdeli bir araçta bu derece yüksek hızlar güvenli mi? BMW M Performans merkezi, aracın şasi sistemini de kontrol altında tutuyor. Viraj denge kontrol sistemi ve dört teker çekiş sistemi xDrive’ın yanı sıra elektronik ayarlı amortisörler, özel ayarlı M Servotronic direksiyon sistemi, motorsporlarından alınan yüksek performanslı frenler ve özel tasarımlı lastik seçimleri bu güçlü SUV’u dengede tutmak için yeterli oluyor.

Circuit of Americas pistinde, yüksek performansta yaptığımız sürüşlerde X6M, tıpkı yere yakın spor otomobiller gibi, güvenli ve hızlı bir şekilde F1 pistini katetmeyi başardı. Tabi virajlarda, yüksek ağırlığın verdiği büyük ağırlık transferini dengeleyen süspansiyon sistemine büyük iş düştü. Benzer şekilde, 2.2 tonluk aracı, uzun düzlüğün sonunda durdurmaya çalışan fren sisteminin de epey terlemesi gerekti. Ama tüm bunlar X6M’in, bu performansı konfor içinde sunmasına engel olamadı. Araçla pist dışında, Austin otoyollarında yaptığımız düşük hızlı sürüşlerde ise X6M, performans yerine konforlu sürüş özellikleriyle öne çıktı.

BMW X5 ve X6 serisinin 250-300 HP gücündeki standart versiyonlarını yetersiz bulanlar için BMW M Performance, 575 HP’lik yeni alternatifini sunuyor. Bir SUV’de böyle yüksek bir güce ihtiyacınız varsa, X6M şık ve iddialı bir seçenek. Ayrıca sakin kullanımlarda konforlu ve tutumlu da. BMW X6M bahar aylarından itibaren özel sipariş üzerine ithal edilecek.

ABD yollarında keyif dolu anlar yaşamak mümkün.

Zarif tasarımı onun kışkırtıcı bakışlarını

etkilememiş.

Gücü her açıdan

görebilirsiniz.

İç mekan ise ferah ve konforlu.

575 HP V8 motorun performansını uzun

süre unutmak mümkün değil.

SONUÇ HIRANT KASAPOĞLU / ABD

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.