SKODA SUPERB

Akla ve kalbe hitap ediyor

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’dayız. Nereye gideceğimizi bilmeden, casus filmlerini aratmayan bir atmosferde, kullanılmayan bir stadın gizli bölmelerinde üçüncü nesil Superb ile bir araya geldik. Gizliliğin nedeni ise sadece birkaç gazeteciye bu aracı, fuar öncesi inceleme fırsatı sunulmasıydı.

Araçla ilk karşılaşmada, yeni Superb’in farkını hemen görmek mümkün. İkinci nesilden farklılaşan yeni Superb, özellikle sahip olduğu yeni tasarımı ile dikkatimi çekmeyi başardı. Markanın uyguladığı mantıklı ve pratik çözümlü, uygun araç felsefesinin üzerine, lüks algısının da eklendiğini gördüm. Premium otomobiller genelde pahalı olur. Skoda işte burada premium segmentine atıfta bulunuyor ama geleneksel değerlerinden de vazgeçmiyor.

Peki markanın bu amiral gemisinde hangi yenilikler var? Hemen bir bakış atalım. Yeni olduğu için herkesin beklediği gibi, yeni bir tasarım doğal olarak yer alıyor. Fakat bu tasarımı sadece yeni olarak adlandırmak haksızlık olacak. Dış tasarım açısından daha dinamik ve sert olan otomobil iç mekanda ise yeni boyutlara sahip. Donanım seçenekleri artarken, teknolojik yenilikler ve motor çeşitliği markaya sınıf atlatacak cinsten.

Kardeşlerinin önüne geçti

Dış tasarım açısından incelendiğinde net hatlar ve belirgin ön tasarım, üçüncü nesil Superb’in kendine olan güvenini gösteriyor. Audi A4’ten daha çekici ve Passat’tan daha havalı olduğunu söyleyebilirim. Kalite açısından da pek eleştirilecek tarafı olmamasına karşın, önceki nesil, malzeme ve tarz gibi konularda geri kalıyordu. Yeni Superb işte bu olumsuzluğu da ortadan kaldırarak, hedefi 12’den vurdu diyebilirim. Yeni Superb, Alman kardeşlerine göre daha çekingen olan tavrından artık vazgeçmiş durumda. Ahşap görünümlü imitasyonlar, yerini kaliteli malzemeye bırakırken, iç mekanda piyano boyası ve krom ayrıntılara yer verilmiş. Yeni Superb’e bakarken, bu otomobilin VW’nin kalesi olan Wolfsburg’tan çıktığını bile düşünebilirsiniz.

Profilden incelendiğinde coupe formunda eğimli tavan çizgisi görünümü sunan yeni

Superb’de, dinamik tasarım ile bütünleşen LED teknolojili ön ve arka far grubu ise görsel zenginliği artırıyor. Yeni Superb’in uzunluğu 28 mm artıp 4861 mm’ye çıktı. Aks mesafesi 80 mm artarak 2841 mm’ye ulaştı. Aracın yüksekliği ise 6 mm’lik artışla 1864 mm’ye çıkarıldı. Genişliği 47 mm artarak 1864 mm’ye çıkması ise yeni Superb’e sınıfının en geniş otomobili unvanını veriyor. Aks mesafesinin artması özellikle arka koltuk yolcuları için daha da ferah bir alanı beraberinde getirdi. 980 mm baş mesafesi ve 157 mm diz mesafesine sahip Superb’in bagaj hacmi de 625 lt’ye çıktı.

Teknolojik fark

Orta konsolda yer alan ve Passat’ta da kullanılan 8 inçlik multimedya sistemi Superb’de de yer alıyor. Fakat Skoda mühendisleri Alman rakiplerine göre bir adım ileri giderek sistemi geliştirmişler. Skoda’daki sistem, farklı işletim sistemlerine sahip akıllı cep telefonları ile bağlantı kurulabiliyor.

Diğer yenilikler arasında ise üç bölgeli klima ve elektrikli bagaj mekanizması yer alıyor. Dinamik Şasi Kontrol Sistemi gibi farklı unsurları da bulmak da mümkün olacak. Güvenlik sistemleri arasında kör nokta uyarı sistemi, adaptif hız sabitleyici, trafik işaretleri tanıma sistemi, geri görüş kamerası, şerit takip asistanı, akıllı far yardımcısı, sürücü yorgunluk tespit sistemi gibi uzun bir listeye ulaşmak mümkün. Ayrıca yatay/ dikey park yapabilen ve parktan çıkabilen yeni nesil park yardımcısı da seçenekler arasında bulunuyor.

Yeni nesil Superb ilk etapta beş farklı güçte benzinli ve üç dizel motor seçeneğine sahip olacak. Benzinli motor seçenekleri 125 HP ve 150 HP 1.4 TSI, 180 HP 1.8 TSI ve 220 HP ile 280 HP 2.0 TSI olarak sıralanıyor. Dizel cephesinde ise 120 HP 1.6 TDI, 150 HP ve 190 HP 2.0 TDI seçenekleri bulunuyor. 125 HP 1.4 TSI haricindeki motor seçenekleri DSG şanzıman ile de tercih edilebilecek. Yeni nesil Superb Ağustos ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.

Üçüncü nesil Superb orta segmente hareket getirecek. Tasarım açısından premium markalardan geri kalmıyor. Kullanım açısından ise pratik ve inanılmaz geniş iç mekanı ile uygun bir alternatif olmaya devam ediyor.

Görsel yanılma: kısa

gibi gözükmesine karşın devasa açılan bagaj kapağına sahip. LED stoplar standart.

Şık: ergonomik kokpit derli toplu. Yüksek kaliteli malzemeler

ve başarılı medya sistemi.

Arka koltuk yolcuları iklimlendirme keyfin yanında sağ ön yolcu koltuğunu da elektrikli olarak ayarlayabiliyor..

Pratik: eşyaları sabitlemek için kanca, mobil el feneri ve bir düğme ile bagajdan

katlanabilen arka koltuklar.

Alman kardeşlerinin de önüne

geçti: şık tasarımı ve kalitesi ile premium segmentten aşağı

kalmıyor. Led farlar baskın karakterini ortaya çıkartıyor.

Bagaj hacmi 625 lt’ye çıkarken kapağının geniş açılış açısı ile büyük eşyalar kolay yükleniyor.

ÜMIT AKKUYU ÇEK CUMHURİYETİ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.