PORSCHE ICE FORCE

Porschelerle buz dansı

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Yazı ve Fotoğraflar: Erdem Kırım

Muhtemelen kış mevsiminin popüler tüm sporlarına ev sahipliği yapan, 43 kayak pistine sahip, 531 metre yükseklikteki Finlandiya’nın Levi şehri, alışık olduğu görüntüleri bu kez Porsche için sergiliyordu. Kar ve buzun üzerinde Porsche’nin ürün gamında yer alan spor otomobilleri kullanmak ve test etmek için, Avrupa’nın değişik ülkelerinden gazeteciler bir araya gelmişlerdi. Münih’te buluşarak, Finlandiya’nın bu güzel yöresine özel bir uçakla ulaşan gazeteciler, ertesi güne eğitimle başladılar.

Geleneksel bir Finlandiya evi konseptine sahip buluşma noktasında, araçlar ve yapılacaklarla ilgili uzmanlar tarafından gerekli tüm bilgiler iletildi; önden ve arkadan kaymaların neden kaynaklanabileceği ve bunların nasıl engelleneceğine dair teknik bilgiler paylaşıldı. Kullanılacak otomobiller ve önden çekiş/arkadan itiş araçların nasıl farklı tepkiler vereceği anlatıldı.

911 Turbo S’le slalom ve drift keyfi

Verilen teorik eğitimin ardından ilk pratik, 911 Turbo S’lerle yapılacak slalom testi oldu. Buz üzerinden PSM (Porsche Stability Management) sistemi devre dışı bırakılarak slalom egzersizi yapıldı.

İlk eğitimin ikinci istasyonu Circle Training adı verilen ve daire şeklinde bir alanda drift yapılan bölüm oldu. Yine buz üzerinde, PSM fonksiyonunu kapatarak yapılan bu sürüş sırasında başarının ölçüsü, otomobili dairesel hareketi bozmadan ve

spin atmadan drift yaptırarak, daireler çizebilmekti.

Cayman GTS

Pratik eğitimlerin bir başka istasyonunda bu kez, dört çeker ve arkadan motorlu Turbo S’ten sonra çok daha farklı bir ağırlık dağılımına sahip olan ve ortadan motorlu Cayman GTS’leri denendi.

Cayman GTS’ler ile birlikte programın “Handling” yani, buzlu zeminde aracı en doğru şekilde kullanma kısmı başladı. Yine PSM özelliğinin devre dışı bırakılarak, keyifli bir sürüş deneyiminin yaşandığı bu bölümde, parkur içinde yer alan sert virajları, otomobili önden veya arkadan kaydırmadan, drift yaparak parkur tamamlandı.

Profesyonel pilotların sürprizi

Cayman GTS’lerle parkuru tamamlayanlar yan istasyonda kendilerini bekleyen bir sürprizle karşılaştı.

Porsche AG pilotları, Timo Bernhard ve Neel Jani eşliğinde, 918 Spyder ve 911 GT3 Cup Car deneyimleme fırsatı buldular.

1981 yılında doğan ve henüz 10 yaşındayken carting yarışlarıyla motorsporları dünyasına adım atan Timo Bernhard, Daytona 24Hours, Le Mans 24Hours gibi dünyanın en önemli motorsporları etkinliklerinde yarışmış.

Bir diğer misafir eğitmen olan Neel Jani ise 1996, 13 yaşındayken cartingle girdiği motorsporları dünyasında meslektaşı gibi birçok yarışa katılarak zaferler kazanmış.

SUV’siz olmaz: Macan ve Cayenne performansı

Öğle yemeğinden sonra Cayman GTS’lerde olduğu gibi Macan ve Cayenne’le aynı “handling” çalışması yapıldı. Bu sefer ağırlık merkezi daha yüksekte olan Macan ve Cayenne gibi dört çeker SUV’lerin PSM off modunda iken kontrol edilmesine yönelik çalışmalar yapıldı. Katılımcıların önemli bir bölümü, ustalık gerektiren bu parkurda oldukça zorlandı.

Öğrenilenlerin uygulaması

Sürüş gününün son istasyonunda, katılımcılar gün boyunca öğrendikleri teknikleri, yine pistte 911 Turbo S ile “handling” çalışmasında deneyimleme fırsatını buldu. Bu özel deneyim, herkesin en çok heyecan duyduğu ve keyifle araçları kullandığı istasyonlardan birisi oldu.

Kullanılan araçlarla ilgili biraz bilgiler:

Performansın referans noktası; Yeni Porsche 911 Turbo ve 911 Turbo S Porsche, 911 serisinin teknoloji ve dinamik performans açısından en üst modelleri Yeni nesil 911 Turbo ve Turbo S’i tanıttı.

911 serisinin Turbo prototipinin dünya çapında pazara sunulmasından 40 yıl sonra görücüye çıkan yeni Porsche 911 Turbo versiyonu, günlük kullanıma uygun bir spor otomobil limitlerini yeniden belirliyor.

İki kişilik güç: Cayman GTS

Porsche’nin iki kişilik model yelpazesinde yer alan Cayman’in GTS versiyonu sınıfının üzerinde

Porsche’nin güçlü ve hızlı roadster modeli Cayman GTS, artırılmış motor gücüyle ve mükemmel PASM şasileriyle sınıfının mihenk taşı olarak rol

oynuyor.

Önde bi-xenon farlar, standart olarak sunulan Porsche Dinamik Far Sistemi (PDLS), modifiye edilmiş arka çamurluğu, iç eteği ve sportifliğini açık ama ölçülü biçimde belli eden parlak siyah kaput arması bireysel ve ayırt edici görünüşe sahip olmasında rol oynuyor. İsim her şeyi anlatıyor Açılımı Gran Tourismo Sport olan GTS, 1963 yılında pazara sunulan efsanevi ve seçkin 904 Carrera GTS modelinden bu yana Porsche performansının güvencesinin simgesi.

Yeni Cayman GTS, Porsche’nin hem yarış pistine hem de günlük kullanıma uygun spor otomobil tasarlama konusundaki geleneğini vurguluyor.

Cayman GTS’de, üst kalite dinamik performans, Porsche markasının klasik verimliliği, azalmayan sürüş rahatlığı ve diğer sıradışı özelliklerinin bir bütünü standart olarak yer alıyor.

Örneğin, standart PASM ve Sport Chrono paketleri sürücülerin tek bir düğme ile progresif rahatlık ve uzun gezi rahatlığı arasında değişim yapmalarını sağlıyor.

Roadster olarak tasarlanan modelde spor koltukların başlıklarında GTS yazısı standart olmaktadır. Porsche’nin diğer GTS modellerinde olduğu gibi Alcantara elementleriyle vurgulanmış.

Kompakt SUV’ler arasında bir spor otomobil Porsche Macan

Kompakt SUV segmentinin spor otomobili Yeni Macan, tepeden tırnağa tam bir Porsche…

Hem asfaltta hem arazide sürüş dinamikleri ve sürüş keyfi açısından kriterleri belirleyen Macan, 7 ileri vitesli çift kavramalı PDK (Porsche Doppelkupplung) şanzımanı ve dünya üzerindeki en iyi dört çeker sürüş sistemlerinden biri olan Porsche Traction Management (PTM) ile en güçlü motor seçeneklerini bir araya getiriyor. Ayrıca yeni Porsche model grubu,

biri Macan segmentine özel havalı süspansiyonlu olmak üzere üç farklı sportif şasi seçeneği sunuyor.

Piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren kendi segmentinde liderliği elinde bulunduran Macan ailesi, yelpazeye eklenen yeni motor seçenekleriyle de genişliyor. Ürün gamının son modeli 3,6 litrelik V6 biturbo motorla donatılan ve 400 hp güç üreten Macan Turbo ve 3 litrelik V6 biturbo motorla donatılan ve 340 hp güç üreten Macan S, rakip araçların henüz ulaşamadıkları yeni bir performans gösteriyor.

Geniş bir motor hız yelpazesinde 580 Nm tork üreten 258 beygirlik turbo dizel motoru sayesinde Macan S Diesel, bu SUV üçlüsünün yüksek tork güç merkezinin rolünü üstleniyor. Ancak, Macan sadece sürüş dinamiklerinin kriterlerini belirlemekle kalmayıp aynı zamanda verim, konfor ve Porsche markasının tanımlayıcı bir özelliği haline gelen gündelik kullanıma uygunluğu da bir araya getiriyor.

Bütün Porsche araçlarda olduğu gibi Macan’ın sportif genleri de tasarımda kendini gösteriyor. Birçok detay, ikonlaşmış 911 spor otomobili ve teknoloji anlamında bir mihenk taşı haline gelen 918 Spyder modelini anımsatırken, SUV araç düz ve geniş görünümüyle yollarda rakip tanımıyor. Hafif eğimli tavan çizgisi, sportif zarafeti ve güçlü dinamikleri vurguluyor. Tasarım öğelerinin birçoğu Porsche spor otomobillerden alınarak Macan için geliştirilmiş; bu da Porsche Macan’ın kompakt SUV

segmentinin ilk spor otomobili olduğunun ilk bakışta anlaşılmasını sağlıyor.

Yeni Cayenne farklı versiyonlarıyla yollarda

Porsche, önceki nesillerinden düşük yakıt tüketimi, daha fazla güç ve daha fazla torkuyla öne çıkan yeni nesil Cayenne’leri tanıttı.

Daha önceki nesilde de kullanılan 3,6 litrelik V6 benzinli hıza 7,7 saniyede ulaştıran, 230 km/h maksimum hıza sahip, Coasting (boşta sürüş), otomatik Stop/Start fonksiyonu ve ısı yönetimi gibi genel verimlilik uygulamalarının da eklenmesiyle 9,2 l/100 km yakıt tüketimi değerine ulaşan Cayenne,

Porsche 918 Spyder: Performans ve verimliliği birleştiriyor

Tam anlamıyla bir sporcu 918 Spyder, 50 yıldır dünyanın en başarılı spor otomobili olarak gösterilen Porsche 911’den esinlenmiş bir model.

Potansiyel bir rekor kırıcı olan Porsche 918 Spyder, Nürburgring’de 7:14’lük tur zamanıyla da bunu kanıtlıyor.

Roadster olarak tasarlanan Porsche 918 Spyder, karbon fiber ve güçlendirilmiş plastik malzemelerden oluşan gövdesiyle son derece atik.

4.6-litrelik V8 motor ile bir elektrik motoruna sahip 918 Spyder, V8 motoruyla 608hp, elektrik motoruyla kombine olarak ise 887hp güç üretiyor ve 530Nm tork sağlıyor.

Yarış otomobil denildiğinde; 911 GT3 Cup

Dünyadaki en başarılı yarış otomobili olarak nitelendirilen 911 GT3 Cup, yeni nesil 911 GT3’ün temelini oluşturuyor.3.8 lt’lik V6 motoruyla 460hp güç üreten model tamamen Porsche Motorsport tarafından geliştirilen 6 ileri şanzımana sahip.

Sürüşler, sabah teorik eğitimin

ardından 911 Turbo S’lerle yapılan slalom testleriyle başladı.

Porsche Panamera da karlı zeminde performans

gösterdi.

911 turbo modellerin

kardaki performansı parmak ısırttı.

Porsche, önceki nesillerinden düşük yakıt tüketimi, daha fazla güç ve daha fazla torkuyla öne çıkan yeni nesil Cayenne’leri tanıttı.

Buz barda akşam yemeği

değişik bir deneyimdi.

Porsche AG pilotları, Timo Bernhard ve Neel Jani eşliğinde, 918 Spyder ve 911 GT3 Cup Car deneyimleme fırsatı buldular.

Porsche, uzman ekipleriyle dört dörtlük bir macera yaşattı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.