HYUNDAI TUCSON

Tucson güçlü döndü

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Hyundai, 2001 yılında pazara tanıttığı Santa Fe modelinin ardından, SUV segmentinde önemli yenilikler sunmaya ve pazarda belirleyici rol oynamaya devam ediyor. Bu yenilikler halkasının son üyesi ise kompakt SUV segmentinde, yıl ortasında ix35 modelinin yerini alacak olan yeni Tucson.

Aslında Tucson, 2004 yılında ilk nesliyle Avrupa ve ülkemiz pazarına giriş yapmıştı. 2009’da ise radikal bir yenileme geçirdi, hem ismi, hem de tasarım felsefesi değişti. Tucson’a o dönemde, ülkemizin de dahil olduğu bazı pazarlarda ix35 ismi verildi. Mart ayındaki Cenevre Fuarı’nda tanıtılacak üçüncü nesil ise global bir ürün olacak ve tüm dünyada Tucson ismiyle pazarlanacak.

Yeni Tucson’un dış tasarımına şekil vermek için, Hyundai’nin tüm dünyadaki tasarım ofisleri mücadele etmiş ancak Thomas Bürkle yönetimindeki Avrupa ar-ge merkezi dış tasarımda en önemli rolü üstlenmiş. Hyundai Motor Group Şef Tasarımcısı Peter Schreyer ise yeni Tucson’un, Hyundai marka kimliğindeki gelişimi çok doğru şekilde temsil eden bir yapıya sahip olduğunu belirtiyor. Schreyer’e göre tasarım, ruhu ve tutkuyu vurguluyor. Yeni Tucson ise sportif ve at-

letik tasarımıyla, akıcı hatlarıyla, cesur orantılarıyla ve hepsinden de önemlisi, yeni nesil büyük altıgen ızgarasıyla Hyundai markasının imzasını taşıyor. Hyundai bu modele büyük önem veriyor çünkü 2001’den beri Avrupa pazarında 1 milyon SUV satmış. 2014’te Avrupa’daki Hyundai satışlarının yüzde 22’si ise kompakt SUV segmentinden gelmiş.

Hyundai’ın yeni kompakt SUV’u, gerçekten de önde oldukça güçlü bir orantıyla tasarlanmış. Devasa altıgen ızgaranın yanı sıra yüksekte konumlanmış motor kaputu kompakt SUV’un imajını güçlendiriyor. LED farlar ile birleşen altıgen ızgara ve LED gündüz farlarını içeren geniş hava girişli ön tampon otomobile farklı bir stil veriyor. Otomobilin daha geniş görünmesi için görsel bir referans sağlayan bu özellikler yan ve arka

Son yıllarda Hyundai SUV sınıfında iyi bir yer edinmişti. Yeni nesil Tucson’la ise Hyundai, bu konumunu daha da güçlendirmek istiyor. Yeni dinamik ve güçlü tasarımının yanı sıra, 1.6 lt turbolu benzinli motor ve 7 ileri oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman da Tucson’un elini güçlendirecek unsurlardan. Yıl ortasında üretime geçecek olan yeni Tucson’un yine de işi çok kolay değil. Çünkü kompakt SUV sınıfına sürekli yeni ve güçlü rakipler geliyor.

tarafta da devam ediyor. A sütunundan başlayarak arkaya kadar şık bir profil üzerinde devam eden hatlar da çevik ve dinamik görünümleriyle tasarıma katkıda bulunuyor.

Profilde ve arkada cam alanının azaltılmış olması araca sportif bir duruş sağlıyor. Benim aklıma hemen “Acaba görüş özellikleri kötüleşti mi?” sorusu geliyor. Thomas Bürkle, tam tersine, çevre görüşünün iyileştiğini, özellikle de A sütununun açısının görüşü engellemeyecek şekilde tasarlandığı, aracın kendisi üzerinde gösteriyor.

Üçüncü neslinde Tucson, tamamen yeni ve modern bir platform üzerinde yükseliyor. Dingil mesafesi 30 mm uzayan araçta, toplam boy 65 mm, genişlik ise 30 mm artırılmış. Tüm bu iyileştirmelerin iç mekan konforunda önemli katkıları olduğu belirtiliyor. Öte yandan toplam yükseklik 20 mm azalmış. Yani özetle daha uzun, yayvan ama daha alçak, sportif bir stil benimsenmiş. İç mekanda kullanılan tasarım da, malzemeler de bütünüyle yeni. Ayrıca içeride ve dışarıda yeni renklere yer verilmiş. Kalite algısında Avrupalı rakiplere kafa tutabilecek bir seviye hedeflenmiş. Mühendislerle yaptığım görüşmelerde, henüz kesin rakamlar açıklanmasa da, araçta bir hafifleme olmayacağı, hatta büyüyen boyutlarla birlikte ağırlık artışı bile olabileceği algısı oluştu. Tüketim ve CO2 emisyon değerleri de henüz resmi olarak açıklanmıyor. Hyundai yetkilileri güvenlik testlerinden ise en yüksek notları almayı hedefliyorlar.

Tucson, donanım konusunda da iddialı. Yayalar başta olmak üzere, şehir içi ve şehir dışı gibi üç farklı moda sahip Otomatik Fren Sistemi, yoldaki yayayı veya hızla yaklaşılan diğer araçları algılayarak güvenli şekilde fren yapıyor. Aktif Şerit Takip Sistemi (LKAS) de şerit dışına çıkıldığında direksiyonu otomatik olarak düzeltiyor. Arka Trafik Uyarı sistemi, Kör Nokta Algılama sistemi ve Aktif Kaput sistemi gibi güvenlik teknolojileri de yeni Tucson’daki yenilikler arasında. Yeni araçta, mevcut motorların yanı sıra (1.6 GDi benzinli, 135 HP ve 2.0 lt CRDi dizel, 184 HP), yeni bir 1.6 lt’lik, turbolu motor yer alıyor. 1.6 T-GDi isimli motor 176 HP güce ulaşıyor. Bu motorla birlikte, 7 ileri oranlı, yeni bir çift kavramalı otomatik şanzıman da (7DCT) opsiyon olarak sunulacak.

Yeni Tucson, yüksek motor kaputu ve devasa altıgen ızgarasıyla oldukça heybetli bir duruşa sahip.

İç mekandaki malzemeler de, kullanılan renkler de özenle seçilmiş.

Profil ve arka çizgilerde öndeki

akıcılık devam ediyor. Stoplar iyi bir

Hyundai imzası.

Boyutlardaki artış iç mekan genişliğinin yanı

sıra bagaj hacminde de iyileşme getirmiş.

SONUÇ HIRANT KASAPOĞLU / ALMANYA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.