Güzel ve üstsüz

BMW, geçen yıl Las Vegas’ta, kompakt coupe modeli olan 2 Serisi Coupe’yi tanıtmıştı. Bundan tam bir yıl sonra ise, bu modelin üstsüz versiyonuyla gündemde. Bu kompakt Cabrio Nisan ayında, 3 silindirli, 1.5 lt’lik benzinli motor ve 8 ileri oranlı Steptroni

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ BMW 2 SERİSİ CABRIOLET -

BMW’nin en küçük numarası olan 1 Serisi’nde yapılan değişiklikle birlikte, Coupe ve Cabrio versiyonlara artık 2 Serisi ismi verilmeye başlandı. Bir yıl kadar önce 2 Serisi’nin Coupe versiyonunu BMW, önce Detroit Motor Show’da, ardından da Las Vegas’ta tanıttı.

Bu yıl ise Alman marka, aynı serinin cabriolet gövde versiyonunu yine Detroit’te sergiledi ve ardından da Austin Texas’ta basın mensuplarına tanıttı.

Tam boy arka koltuklar ve yeterli bir bagaj alanı kullanımına imkan ta-

nıyan kumaş tente, araç 50 km/s hıza kadar hareket halindeyken de açılıp kapatılabiliyor. Üstelik de açma veya kapama operasyonu, tam otomatik ve elektrikli olarak, 20 saniyede açılıp tekrar kapatılabiliyor. Kumaş tente için 3 farklı renk seçeneği de müşterilere sunuluyor. Yeni tasarımlı tente tavan, eskisine göre daha iyi bir ses ve ısı izolasyonuna kavuşmuş.

BMW 2 Serisi Cabrio’nun selefi, doğal olarak yerini aldığı 1 Serisi Cabrio oluyor. BMW bu başarılı modelden tam 130 bin adet satmış. Ancak yerini alan 2 Serisi her konuda daha rafine bir model

BMW 218i Cabrio, 3 silindirli, 1.5 lt’lik, 136 HP gücündeki ekonomik benzinli motoruyla Türkiye’deki kullanıcıların beklentilerini karşılayacaktır. Her yöndeki boyutları genişleyen araç hala kompakt sınıf ortalamalarına göre biraz küçük kalıyor ama bu boyutlar onun iyi bir Cabrio seçeneği olmasına engel değil, tam tersine gerçek sporcular küçük modellerden çıkıyor.

ve 1 Serisi’nin başarısını geride bırakmaması için herhangi bir neden görünmüyor.

Yerini aldığı BMW 1 Serisi Cabrio’yla kıyaslandığında, 2 Serisi Cabrio’nun boyutlarının iyice geliştiğini görmek mümkün. Toplam boy 72 mm artarak 4432 mm’ye ulaşmış. Aracın genişliği ise 26 mm artmış. Dingil mesafesinde de 30 mm’lik artış olmuş ve 2690 mm’ye ulaşılmış. Boyutlardaki tüm bu olağanüstü artışlar aracın kullanışlılığının da artmasına olanak sağlamış. Örneğin arka koltuk yolcuları için giriş ve çıkış konforu oldukça iyileşmiş. Bagaj hacmi, bir önceki modelle karşılaştırıldığında, tavan kapalıyken 30 lt, tavan açıkken ise 20 lt kadar daha geniş. Bagaj kapağının ağzı ve yükleme açıklığı da iyileştirilen unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca gövde rijitliği de yüzde 20 kadar artırılmış, böylece yol tutuş ve dinamik karakterlerin yanı sıra güvenlik unsurları da artırılmış.

Yeni BMW 2 Serisi Cabrio’da M235i güç paketleri, hatta xDrive çekiş seçenekleri de var. Yeni kompakt Cabrio Türkiye pazarına Nisan ayında, 3 silindirli, 1.5 lt’lik benzinli motor ve 8 ileri oranlı Steptronic şanzımanla ithal edilecek.

BMW 2 Serisi Cabrio’yu Austin şehrinde ve düşük hız sınırı olan otoyollarda kullanma fırsatını yakaladık. Boyutlarda yapılan geliştirmelere rağmen hala dar bir iç mekan sunan 2 Serisi, üstü kapalı olarak kullanıldığında, size adeta bir Cabrio olduğunu unutturacak kadar konforlu ve düşük hızlarda sessiz olabiliyor. ABD’deki katı hız sınırları nedeniyle yüksek hızdaki gürültü izolasyonunu ise deneyemedik. Bunun için Türkiye’de yapacağımız ayrıntılı test sürüşünü beklememiz gerekecek.

Sportif model bakışları üzerinde toplamayı biliyor.

Arka sıra koltuklar ve bagaj yeterli alanı sunuyor.

Sürücü odaklı tasarımı

beğenimizi kazandı.

Tente tavan 50 km/s hıza kadar açılıp kapanıyor.

Motor ailesi 215 ile M235

arasında değişiyor.

SONUÇ HIRANT KASAPOĞLU / ABD

Bu rakamlar 1 serisinin sportif gövde versiyonlarına adanmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.