FORMULA 1 KAHİNİ

McLaren pilotu Alonso’nun Barcelona’da geçirdiği kaza araştırılıyor ama daha çok tartışılacak! Neden mi? Şimdilik inkâr edilse de herkes, aracın o kadar büyük bir G kuvveti karşısında parçalanması gerektiğinde hemfikir!..

Auto Show - - HAFTANIN -

Şoku Alonso emdi!

Barcelona’daki testlerin ilk gününü geçen haftaki köşemde yazmıştım ama son gününde dergimiz çoktan baskıya girmişti. Bu nedenle, testlere damgasını vuran olayı; McLaren pilotu Fernando Alonso’nun geçirdiği “kısmetsiz” kazayı yazmak bu haftaya “kısmet” oldu!

Kazayı özetlemeden önce FIA’nın konuyla ilgili detaylı inceleme yapacağını açıkladığını belirteyim.

Diyeceksiniz ki “Kaza tabii, hem de önemli bir kaza, tabii inceleyecek!” Kazanın, kazadan öte iki boyutu var: İlki, kazaya şiddetli rüzgârın neden olduğuyla ilgili takımların ortak görüşü... İkincisiyse, Formula 1 aracının kazada parçalanmamış olması!

McLaren ve FIA ortak çalışacak!

Kazanın meydana geldiği üçüncü viraj çıkışındaki ve dördüncü virajdaki kameraların çalışıyor durumda olması; kazadan hemen önce İspanyol pilotun aracı kontrol etmekte zorlandığının görülmesi, Alonso’nun kazadan önce panikle yavaşlamaya çalışması kamera görüntülerinde ortaya çıkınca; kaza anında pilotun bilincinin kapalı ya da yarı kapalı olduğuna dair dedikodular güçlendi!

McLaren’in MP4-30’unun kaza anındaki verileri, yanal ötelenme kuvvetleri, aracın neden hasar görmediği, pilotun maruz kaldığı G kuvveti henüz açıklanmadı.

Bu veriler takım tarafından açıklandığında, FIA müfettişleriyle daha detaylı araştırmalara maruz kalacak pist. Pistle ilgili şöyle bir gerçek var: Formula 1 araçları, kaza anında maruz kaldıkları kuvvetlerle, bu kuvvetler pilota ulaşmadan parçalanacak şekilde dizayn ediliyorlar.

Eğer araç bu kuvveti ememezse görev çarptığı engele (bariyere) düşüyor.

Alonso’nun geçirdiği kazada ne bariyer şoku emebildi, ne de araç parçalanma “görevini” yerine getirebildi. Şokun muhatabı da maalesef Fernando Alonso oldu.

Sezonun ikinci test programı olan Barcelona’dan sonra Toro Rosso’nun takım patronu Franz Tost, Avrupa’daki

testlerin araçlara bir katkısı olmadığını söylemiş!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.