MOTO BIKE EXPO

Motosiklet ve bisiklet sezonunun açılışı anlamına gelen Moto Bike Expo fuarı, ziyaretçilerine keyifli dört gün yaşattı. Fuarda bu yıl markalar ekonomik modellerin yanı sıra yarışçı ruhu da sergilediler.

Auto Show - - HAFTANIN -

Sportiflik öne çıktı

Her ne kadar ülkemiz genelinde henüz soğuk hava şartları yerini güneşe bırakmamış olsa da Moto Bike Expo, sezonun açılışını yaptı. Sadece üç salonda gerçekleşen fuarda, motosiklet ve bisiklet markaları, yeniliklerini gözler önüne serdiler. Bu yılki fuarda motosiklet markaları, sportif modelleri olan Racing segmentini öne çıkardılar. Özellikle büyük oyuncuların birbirileriyle olan çekişmesi ziyaretçilerin işine geldi. Honda, Yamaha, Suzuki, BMW ve Kawasaki en güçlü modelleri ile adeta gövde gösterisi yaptılar. Bunun haricinde kask, gözlük, mont, eldiven, bot, çizme, lastik, modifiye ve performans kitleri, özel yağlar ve katkı maddeleri dahil pek çok aksesuar fuardaki yerini aldı.

Fuarın öne çıkanları

Geçen yıl ülkemizde Kuralkan ile temsil edilmeye başlanan dünyanın en büyük üçüncü motosiklet üreticisi olan Bajaj çıkışını sürdürüyor. Özellikle Pulsar NS modeli ile dikkatleri üzerine çeken Kuralkan, bu yıl yine fuarın ilgi odağı olmayı başardı. Markanın bu yılki en büyük kozu Pulsar 200 NS’in sport versiyonu olan SS tasarımı ve 200 NS’te kullanılan motorun yeni bir yazılımı ile sunulacak. 200 SS Mayıs sonu itibarı ile satışa çıkacak. Markanın bir diğer yeniliği ise Discovery modelinin makyajlısı olan 150F modeli. 150 F bu ay itibarı ile satılmaya başlayacak.

Honda ise Fuarda Spacy Alfa, VFR800X Crossrunner ve CBR1000RR SP gibi tamamen yeni modellerin yanı sıra DCT çift kavramalı otomatik şanzıman seçeneğine kavuşan NC serisi motosikletleri ile boy gösterdi. Yeni Spacy Alfa yeniden tasarlanan 110 cc’lik motorunun yanında markaya özgü start-stop özelliği, ESP akıllı güç kontrol sistemi ve yenilenen dış tasarımı ile günlük kullanımında kendine ekonomik ve konforlu bir seçenek sunuyor.

Yamaha ise Moto GP temsilcisinin cadde versiyonu olan YZF-R1M ile nefes kesti. YZF-R1M’de Öhlins elektronik yarış süspansiyonu kullanılırken, usta ellerde R1M’in pist performansını yollara taşımak mümkün. Motorun hafif yapısı nedeniyle kullanımı daha da iyileştiren karbon grenaj, karbon ön çamurluk ve karbon sele kaplaması ve alüminyum deposu ile tam bir factory racer.

Fuarın bir diğer önemli gelişmesi ise önde çift arkada tek tekere sahip Bombardier’in Can-Am Spyder F3 Roadster modeli oldu. F3 Roadster’de yer alan 3 silindirli 1330 cc hacme sahip motor 115 HP gücünde. Sürücüsü F3 Roadster’de kullanımı son derece keyifli olan 6 ileri yarı otomatik şanzımanı isteğe bağlı olarak manuel olarak da kullanabiliyor. Brembo frenlere sahip F3’te ESP, antipatinaj sistemi, cruise control ve geri vites gibi özellikler de var.

Bajaj Pulsar 200 SS ilgi çekici bir modeldi. Yeni yazılıma sahip üç bujili

motoru dinamik sürüşler vaat ediyor.

Yamaha’nin

Moto GP temsilcisinin

cadde versiyonu R1M tasarımı

ile saygı uyandırıyor.

Yarış teknolojisi caddeye indi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.